REKLAMA

Rekordowy deficyt płatniczy Japonii

2014-05-12 07:48
publikacja
2014-05-12 07:48

Wyrównane sezonowo marcowe saldo rachunku bieżącego Japonii było najniższe w historii i zamknęło się deficytem w kwocie 780 mld jenów. W całym roku budżetowym japońska nadwyżka płatnicza skurczyła się o 80% i była najmniejsza od roku 1985.

Marcowy rezultat był zdecydowanie słabszy od mediany prognoz analityków. Bez uwzględnienia czynników sezonowych nadwyżka wyniosła tylko 116,4 mld jenów wobec oczekiwanych 310-350 mld. Po usunięciu zaburzeń sezonowych deficyt wyniósł rekordowe 782,9 mld jenów, choć ekonomiści oczekiwali tylko -550 mld.

W zakończonym w marcu roku budżetowym japoński bilans płatniczy zamknął się w kwocie 790 mld jenów (ok. 7,7 mld USD), co było najniższym wynikiem w historii danych gromadzonych od roku 1985. Dla porównania, w roku poprzednim Japonia odnotowała 4,2 biliona jenów nadwyżki. Na bilans płatniczy kraju składa się saldo bilansu handlowego oraz saldo przepływów kapitałowych. W skrócie: wskaźnik informuje, ile gotówki netto napływa do kraju bądź z niego odpływa.

Szybko kurczący się strumień gotówki płynącej do Japonii oznacza, że kraj w coraz większym stopniu musi polegać na zagranicznych inwestorach finansujących rosnący dług publiczny. W 2013 roku zadłużenie Japonii przekroczyło astronomiczną kwotę biliarda (tysiąc bilionów lub milion miliardów) jenów. Pogrążony w 20-letniej stagnacji gospodarczej kraj zadłużony jest na 227% PKB, co jest rekordem świata wśród gospodarek rozwiniętych. W tej statystyce Japonia przebija nawet Grecję (175%) i Włochy (132%).

K.K.

Źródło:
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Exploder
Jedną z głównych przyczyn pogarszającego się bilansu jest silna zależność gospodarki japońskiej od importu surowców energetycznych. Szczególnie bolesna dla Japonii była decyzja o wyłączeniu elektrowni jądrowych gdy Japonia musiała importować już nie tylko surowce, ale także energię elektryczną. Na szczęście Jedną z głównych przyczyn pogarszającego się bilansu jest silna zależność gospodarki japońskiej od importu surowców energetycznych. Szczególnie bolesna dla Japonii była decyzja o wyłączeniu elektrowni jądrowych gdy Japonia musiała importować już nie tylko surowce, ale także energię elektryczną. Na szczęście japoński rząd wycofał się z tej pochopnej decyzji.
~litre
Japonia jest zadłużona na 227% PKB,USA też są zadłużone zarówno państwo jak i banki które mają toksyczne długi i aktywa które trzeba kiedyś spłacić,tak samo z państwami UE i jej bankami.Chiny też mają jakieś ukryte długi,a rynek nieruchomości w Chinach jest wielką bańką.Tak samo z innymi państwami na świecie.Japonia jest zadłużona na 227% PKB,USA też są zadłużone zarówno państwo jak i banki które mają toksyczne długi i aktywa które trzeba kiedyś spłacić,tak samo z państwami UE i jej bankami.Chiny też mają jakieś ukryte długi,a rynek nieruchomości w Chinach jest wielką bańką.Tak samo z innymi państwami na świecie.Kolejna sprawa,Chiny i Rosja są jednym z największych wrogów USA(największej potęgi wojskowej na świecie).Więc starają się wszelkimi sposobami doprowadzić do Jej upadku np:podobno przez wychodzenie z akceptacji dolara i amerykańskich obligacji jako środka płatniczego w transakcjach i handlu międzynarodowych oraz sprzedaż Amerykańskich obligacji i dolara na światowych rynkach.Gdyby Chiny rzuciły na rynek tylko część nawet nie całe swoje rezerwy w dolarach które szacują się na ponad 3 bln dolarów,to tak wielka ilość dolara spowodowała by załamanie wartości dolara i w konsekwencji bankructwo USA,żaden kolejny dodruk dolara przez FED by nie pomógł bo światowa i Amerykańska gospodarka zawaliła by się pod taką ilością bezwartościowego papierka bez pokrycia jakim jest dolar.Więc powstaje pytanie dlaczego Chiny i Rosja nie sprzedadzą czyli rzucą na rynek wszystkich obligacji i dolarów USA jakie posiadają,żeby doprowadzić do upadku USA?Zastanówcie się jeszcze raz dlaczego?Ponieważ upadek gospodarczy USA spowodowałby załamanie gospodarcze w Chinach i Rosji,gdyby nie to to jak myślicie czy Chiny i Rosja by tego dawno nie zrobiły?.A jak to jest możliwe?Ponieważ Chiny są największym eksporterem na świecie,więc upadek gospodarczy USA i dolara który jest globalną walutą spowodowałby że Chiny straciły by jeden z największych rynków zbytu dla swoich sprzedawanych towarów produkowane przez firmy z Chin,bo upadek gospodarczy USA spowodowałby że obywatele USA nie mieli by pieniędzy żeby kupować wiele towarów w sklepach,w tym Chińskich i Chińskie fabryki by nie sprzedawały,nie zarabiały,stanęły by,zwalniali by ludzi i byłby kryzys w Chinach.Z Rosją jest inaczej,ale też dojdzie do załamania gospodarczego gdy gospodarczo upadnie(czyli dojdzie do załamania gospodarczego) USA.A jak jest z Unią Europejską,tak samo czyli upadek USA,spowoduje upadek UE,ale to też działa odwrotnie.Upadek gospodarczy UE spowoduje całkowity upadek USA.
~lel
nasze zadłużenie i tak jest większe -biorąc pod uwagę możliwości finansowania długu publicznego ze wzrostu podatków
~xyz
Dlaczego ekolodzy to widzą i nie krzyczą? Koniec z papierowym pieniądzem. Tylko plastikowy pieniądz i dopisywanie zer w komputerach i można jeszcze długo dać radę :)
~malkontent
Cóż za dobry duch finansuje deficyty płatnicze wszystkich krajów... można podsumować śmiałym hasłem - drukarze dajcie z siebie więcej.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Rynki azjatyckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki