REKLAMA

Rekordowo gorący maj w Hiszpanii

2022-05-22 01:51
publikacja
2022-05-22 01:51
Rekordowo gorący maj w Hiszpanii
Rekordowo gorący maj w Hiszpanii
fot. Javier Fuentes / / EFE

Niektóre rejony Hiszpanii nawiedziły rekordowe o tej porze roku upały, temperatura powietrza lokalnie przekracza 40 st. C i jest o ok. 15 st. wyższa od przeciętnej o tej porze roku - poinformowała w sobotę państwowa agencja meteorologiczna AEMET.

Agencja wydała ostrzeżenia przed rekordowymi upałami dla 10 regionów podkreślając, że mogą to być największe fale upałów od wielu lat.

Najgorsza sytuacja panuje w Andaluzji na południu, Estramadurze na południowym zachodzie, rejonie Madrytu i Castilli La Mancha w centrum i w Aragonii na północnym wschodzie kraju. W mieście Jaen na południu Hiszpanii zanotowano w piątek ponad 40 st. C.

Hiszpańskie ministerstwo zdrowia zaapelowało do mieszkańców tych rejonów aby pili dużo wody i przebywali, w miarę możliwości, w chłodnych pomieszczeniach a także by zmniejszyli aktywność fizyczną.

Niezwykle gorąca wiosna jest spowodowana napływem fali upalnego powietrza znad Północnej Afryki. Ekstremalne upały - jak wyjaśniają meteorolodzy - dodatkowo podwyższają globalne zmiany klimatyczne. Powodują one, że upały stają się częstsze i bardziej intensywne.

"Wydaje się, że w tym roku przejdziemy z tymi upałami bezpośrednio do lata, ale musimy sobie jakoś radzić" - powiedział dziennikarzowi Reutera 58-letni mieszkaniec Madrytu Rocio Vazquez. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Fala upałów na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki