Rekordowe zyski zagranicznych inwestorów w Polsce

W ubiegłym roku zagraniczni inwestorzy zarobili w Polsce rekordowe 79 mld zł, z czego aż 34 mld zł ponownie ulokowali nad Wisłą. Całkowita wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych spadła za to do 54,9 mld zł. 

Narodowy Bank Polski opublikował wczoraj raporty dotyczące zeszłorocznych zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce oraz polskich inwestycji za granicą.

Na koniec 2016 r. zobowiązania netto Polski z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich wynosiły 778,7 mld zł. Najbardziej aktywni na polskim rynku są inwestorzy z Holandii (150 mld zł), Niemiec
(129,4 mld zł) i Luksemburga (103,7 mld zł).

W samym ubiegłym roku nad Wisłę napłynęło 54,9 mld zł, a czołówka pozostała taka sama: firmy zarejestrowane w Holandii ulokowały nad Wisłą 20,2 mld zł, Niemczech - 13,7 mld zł, a Luksemburgu - 8,7 mld zł. Środki z Polski wycofywały za to przedsiębiorstwa z Irlandii (-2,3 mld zł) oraz Włoch (-1,6 mld zł).

(Bankier.pl)

Jak zauważa "Puls Biznesu", nietypowa była struktura inwestycji - instrumenty dłużne (czyli obligacje przedsiębiorstw) były bardziej popularne (12,26 mld zł) niż udziały w firmach działających w Polsce (8,43 mld zł). Mimo to, te drugie wciąż dominują w łącznych zobowiązaniach z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce - stanowią 580,1 mld zł z 778,65 mld zł.

Największym zainteresowaniem zagranicznych podmiotów cieszyły się sektory: przetwórstwa przemysłowego (15,9 mld zł) oraz doradztwa w zakresie zarządzania (10,4 mld zł).

W ubiegłym roku zagranicznym inwestorom udało się wypracować nad Wisłą rekordowy zysk - wyniósł on 79 mld zł, co daje zwrot z inwestycji na poziomie 10,15 proc. Rentowność była najwyższa od 2007 r., kiedy przekraczała 11 proc., potem spadła poniżej 10 proc.

(Bankier.pl)

Aż 34,2 mld zł, czyli 43 proc. łącznego zarobku, ponownie zainwestowali w Polsce. Udział reinwestowanych zysków był najwyższy od 2010 r., ale wówczas łączne inwestycje były wyraźnie niższe. Świadczy to o dobrej ocenie kraju przez zagraniczne korporacje, które już działają nad Wisłą poprzez swoje podmioty zależne. Za granicę odpłynęło rekordowe 44,75 mld zł, z czego 36,08 mld zł w formie dywidend, a 8,67 mld zł - odsetek. Zyski te są normalnie opodatkowane - stawka wynosi 19 proc.

(Bankier.pl)

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 25 do_niczego

Idę jutro do mojego zagranicznego pracodawcy po podwyżkę pensji.

! Odpowiedz
39 11 syn_lesniczego

I to wszystko pod rządami PiS które mówi o wyprowadzaniu pieniędzy z Polski .... no to mamy całą dziurę budżetową ...

! Odpowiedz
3 15 jakubeczko

Stosunek reinwestowanego kapitału w latach 2015-2016 wynosi 43% w porównaniu do średnich 33% za lata 2012-2014 więc pod rządami PiS mniej pieniędzy zostało procentowo wyporowadzone z Polski niż za poprzedniego rządu :))

! Odpowiedz
19 20 open_mind

Rekordowe WYZYSKI zagranicznych inwestorów w Polsce.

! Odpowiedz
35 22 syn_lesniczego

PiS pozwolił wytransferowac z Polski 43 mld??? Co na to wyborcy???

! Odpowiedz
28 45 2kbb

Ten artykuł to typowa post sowiecka narracja. Autorzyna zasugerował że tak naprawdę nić się nie dzieje że zachodni kapitał wyprowadził ( czy raczej okradł) Polskę na 20,9 mld PLN a resztę
34 mld "zainwestował" po to by jeszcze bardziej okradać Polaków w przyszłości. Redaktorzyna sugeruje że jest to wielki sukces i wypowiada się zgodnie z post sowiecką doktryną III RP . To najlepiej pokazuje czym był system komunistyczny w Polsce i całym bloku wschodnim....Polacy dzisiaj w 80 % poprzez nawyki swoich rodziców i dziadków dalej mentalnie osadzi są zdegenerowanym reżimie komunistycznym nie rozumiejąc że będąc panem we własnym kraju mają pełne prawo czy nawet obowiązek, bogacić się i używać tego bogactwa budując silny niezależny kraj dzięki zdobyczom naukowym do których także Polacy przyczynili się znacząco przed II WŚ....Tymczasem ludzie -sługusy sowieckie pokroju Mariana Zacharskiego i innych jemu podobnych w PRL doskonale zdawali sobie sprawę że pracują dla zbrodniczego systemu komunistycznego i w konsekwencji doprowadzą swoim działaniem kraj do zapóźnienia i zacofania Polski. Później kiedy już doprowadzili do upadku PRL, bez mrugnięcia okiem ustawili na najważniejszych stanowiskach w Państwie swoje marionetki takie jak Wałęsa i jego drużyna jednocześnie sprzedając i prywatyzując cały kraj do swoich kieszeni. Dzisiaj tym ludziom nadal zależy aby przeciętny Polak żył od 1 do 1 i nie myślał za dużo o polityce bo jest to groźne dla ich interesów....robionych razem z Zachodnim pazernym kapitałem który wcześniej 70 lat temu sprzedał nas w Jałcie na pastwę zbrodniarzy mongolsko -bizantyjskich jakim jest naród Sowiecki do dzisiaj....!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
24 20 tomwak

Rany... jak czytam takie posty to się zastanawiam, dlaczego w szkołach kiedyś nie uczono podstaw ekonomii.
Krótko mówiąc po chłopsku: żeby ugotować zupę to trzeba najpierw coś do garnka włożyć.
I tym "coś" tu jest kapitał zagraniczny bo niby skąd polska po '89 miała brać pieniądze.?!?
Dobrym przykładem jest tu PKO SA które zostało odsprzedaje zagranicznemu inwestorowi, który dokapitalizował i rozwinął bank, a teraz gdy inwestor ma własne problemy finansowe, bank został odkupiony przez PZU - za kapitał już Polski. Sami raczej byśmy wtedy die dali rady na rynku z konkurencję ( tak jak zagraniczna margaryna i nasze masło).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 15 mhm odpowiada tomwak

Dokładnie tak, pamiętam, że w firmie, w której pracowałem w latach 90 zeszłego stulecia, urządzenia i komputery były na kredyt (a może leasing, w każdym razie miały naklejki bankowe) pewnego świeżo sprywatyzowanego post-peerelowskiego banku. Oznacza to, że zagraniczny inwestor dokapitalizował ten bank (oczywiście po to, by czerpać z tego zyski), dzięki temu moi pracodawcy mogli rozwinąć działalność gospodarczą (i teraz są bogatymi ludźmi), a ja dostałem możliwość rozwoju zawodowego i ciekawej pracy i na nowoczesnym sprzęcie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 2,8% XII 2018

Znajdź profil