Rekordowe oszustwo wobec Amazona w Europie

22-letni mieszkaniec Majorki oszukał Amazona na 330 tys. euro, odsyłając w ramach zwrotu zamawianych produktów opakowania wypełnione piaskiem. To największe oszustwo popełnione wobec handlowego giganta w Europie.

(fot. REUTERS/Mike Segar / FORUM)

Hiszpański wymiar ścigania, który zgodził się upublicznić dane nieuczciwego klienta, poinformował, że aresztowany mężczyzna to obywatel Wielkiej Brytanii, który od kilku lat mieszka na Majorce. Zarzuty współudziału w oszukaniu internetowego giganta handlowego usłyszeli już także rodzice 22-letniego Jamesa Gilberta Kwartenga. Łącznie oszukał on Amazona na ponad 330 tys. euro.

Jak poinformowała w piątek hiszpańska policja, wartość oszustwa popełnionego przez Gilberta jest - wobec Amazona - największa w Europie i druga na świecie.

Śledczy twierdzą, że aby ukryć przestępczy proceder, młody Brytyjczyk założył spółkę Kwartech, specjalizującą się w obrocie sprzętem elektronicznym, głównie telefonami komórkowymi i komputerami. Według schematu oszustwa, wykrytego we wrześniu przez centrum logistyczne Amazona w Barcelonie, Kwarteng zamawiał od tej firmy urządzenia elektroniczne, po czym je zwracał.

Trwający kilka miesięcy proceder nie został szybko zauważony, gdyż odsyłane przez Brytyjczyka paczki ważyły tyle samo co przed dostawą. Nieuczciwy klient po umiejętnym wyjęciu towaru, bez naruszania etykiet, wsypywał do kartonu zmieszany z ziemią piasek. Następnie odsyłał przesyłkę do Amazona. W magazynach Amazona były one odkładane i nikt ich nie sprawdzał. Oszustwo wyszło na jaw, gdy podczas przypadkowych poszukiwań otwarto jedną z paczek.

Śledczy wyjaśnili, że Gilbert nadużył faworyzującego klienta schematu zwrotu towaru w Amazonie, który przewiduje, że firma niemal natychmiast przesyła pieniądze za zwracany towar. (PAP)

zat/ klm/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 jurnydziadek

Hiszpan wiekszy cwaniak. A mowi sie ze Polak potrafi.

! Odpowiedz
3 49 januszbizensu

Przecież elektronika to krzem, po prostu odesłał im przerobiony produkt.

! Odpowiedz
1 26 samsza

Chociaż udowodnił, że jest specjalistą w OBROCIE sprzętem elektronicznym, tu nie skłamał.

! Odpowiedz
5 18 django

Ale bystrzaki w tym amazonie pracują. Jedynie parę miesięcy zajęło im odkrycie tego "perfekcyjnego" oszustwa.

! Odpowiedz
9 43 wolekk

"Kwarteng" Brytyjczyk?... No comment. Tak samo, jak cyganie mieszkajacy w Polsce to Polacy.

! Odpowiedz
1 16 karbinadel

Akurat Cyganie mieszkają w Polsce od setek lat, więc nie jest to do końca trafne porównanie

! Odpowiedz
5 30 skaurus

Brytyjczyk ale a Afryki, Gwinea chyba, gdzieś w necie było. Dla lewackich mediów na zachodzie to Brytyjczyk oczywiście.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne