REKLAMA

Rekordowe oszustwo wobec Amazona w Europie

2019-09-13 22:23
publikacja
2019-09-13 22:23

22-letni mieszkaniec Majorki oszukał Amazona na 330 tys. euro, odsyłając w ramach zwrotu zamawianych produktów opakowania wypełnione piaskiem. To największe oszustwo popełnione wobec handlowego giganta w Europie.

/ fot. REUTERS/Mike Segar / FORUM

Hiszpański wymiar ścigania, który zgodził się upublicznić dane nieuczciwego klienta, poinformował, że aresztowany mężczyzna to obywatel Wielkiej Brytanii, który od kilku lat mieszka na Majorce. Zarzuty współudziału w oszukaniu internetowego giganta handlowego usłyszeli już także rodzice 22-letniego Jamesa Gilberta Kwartenga. Łącznie oszukał on Amazona na ponad 330 tys. euro.

Jak poinformowała w piątek hiszpańska policja, wartość oszustwa popełnionego przez Gilberta jest - wobec Amazona - największa w Europie i druga na świecie.

Śledczy twierdzą, że aby ukryć przestępczy proceder, młody Brytyjczyk założył spółkę Kwartech, specjalizującą się w obrocie sprzętem elektronicznym, głównie telefonami komórkowymi i komputerami. Według schematu oszustwa, wykrytego we wrześniu przez centrum logistyczne Amazona w Barcelonie, Kwarteng zamawiał od tej firmy urządzenia elektroniczne, po czym je zwracał.

Trwający kilka miesięcy proceder nie został szybko zauważony, gdyż odsyłane przez Brytyjczyka paczki ważyły tyle samo co przed dostawą. Nieuczciwy klient po umiejętnym wyjęciu towaru, bez naruszania etykiet, wsypywał do kartonu zmieszany z ziemią piasek. Następnie odsyłał przesyłkę do Amazona. W magazynach Amazona były one odkładane i nikt ich nie sprawdzał. Oszustwo wyszło na jaw, gdy podczas przypadkowych poszukiwań otwarto jedną z paczek.

Śledczy wyjaśnili, że Gilbert nadużył faworyzującego klienta schematu zwrotu towaru w Amazonie, który przewiduje, że firma niemal natychmiast przesyła pieniądze za zwracany towar. (PAP)

zat/ klm/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jurnydziadek
Hiszpan wiekszy cwaniak. A mowi sie ze Polak potrafi.
januszbizensu
Przecież elektronika to krzem, po prostu odesłał im przerobiony produkt.
samsza
Chociaż udowodnił, że jest specjalistą w OBROCIE sprzętem elektronicznym, tu nie skłamał.
django
Ale bystrzaki w tym amazonie pracują. Jedynie parę miesięcy zajęło im odkrycie tego "perfekcyjnego" oszustwa.
wolekk
"Kwarteng" Brytyjczyk?... No comment. Tak samo, jak cyganie mieszkajacy w Polsce to Polacy.
karbinadel
Akurat Cyganie mieszkają w Polsce od setek lat, więc nie jest to do końca trafne porównanie
skaurus
Brytyjczyk ale a Afryki, Gwinea chyba, gdzieś w necie było. Dla lewackich mediów na zachodzie to Brytyjczyk oczywiście.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki