REKLAMA

Rekordowe kwoty płyną na konto NFZ

2021-05-17 07:23
publikacja
2021-05-17 07:23
Rekordowe kwoty płyną na konto NFZ
Rekordowe kwoty płyną na konto NFZ
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Dobra sytuacja na rynku pracy napędza wpływy ze składki zdrowotnej, ale to nie wystarczy na pokrycie nowych wydatków - pisze "Dziennik Gazeta Prawna" w poniedziałek.

Do końca kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał do budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia o 3,5 mld zł więcej niż rok temu i o 3,9 mld zł więcej niż dwa lata temu - informuje dziennik.

"To więcej, niż wynikało z prognozy" ? przyznaje wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. I dodaje, że nowe środki są potrzebne m.in. na realizację zapowiedzi zdrowotnych w Polskim Ładzie. Chodzi o bon na zdrowie 40 plus, czyli darmowe badania profilaktyczne oraz zniesienia limitów do lekarzy specjalistów.

Eksperci podkreślają, że wzrost wpływu ze składek i tak nie pokryje wszystkich potrzeb. Szacuje się, że ok. 3 mld zł będą potrzebne tylko na pokrycie zwiększonej pensji minimalnej w ochronie zdrowia. Nie mówiąc już o tym, że pacjenci mogą nie odczuć znaczącej poprawy, bo brak wystarczającej kadry może mocno ograniczyć efekt zniesienia limitów w specjalistyce.

Zdaniem ekspertów, tak duży spływ składki jest o tyle zaskakujący, że doszło do tego podczas trzeciej fali zachorowań i był to pierwszy pandemiczny początek roku. Dane są oceniane bardzo pozytywnie, choć nasi rozmówcy zwracają uwagę, że wprawdzie nominalnie pieniędzy jest więcej, ale dynamika nie jest imponująca: jest o kilka punktów procentowych niższa niż w pierwszym kwartale 2019 r - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". (PAP)

rud/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
3456
bzdura nic się nie zmieni , jakie kwoty zostały pożyczone na ten cały cyrk szczepionkowy jaka kwota, jak będzie wyglądać spłata tego kredytu , w tym temacie cisza to tak jakby te szczepionki były za darmo , bo wszyscy tacy szczęśliwi że szczepionki biorą ,tylko kto za to będzie płacić , i ile lat ,kto zarabia wiadomo bzdura nic się nie zmieni , jakie kwoty zostały pożyczone na ten cały cyrk szczepionkowy jaka kwota, jak będzie wyglądać spłata tego kredytu , w tym temacie cisza to tak jakby te szczepionki były za darmo , bo wszyscy tacy szczęśliwi że szczepionki biorą ,tylko kto za to będzie płacić , i ile lat ,kto zarabia wiadomo ,sojusznik polski biedak będzie teraz Amerykę, utrzymywać, przyjaciel sojusznik ,polski robol będzie teraz spłacać amerykańskie długi ,a oni będą wypłacać po 1400 dolarów zasiłku i leżeć ,nowy ład .
3456
to dlaczego za komuny ,też ze skierowaniem ,ale w tym samym dniu zostało się przyjętym przez lekarza specjalistę, jak komuniści to robili , trzeba było poczekać na poczekalni te 2 lub 3 godz .W TYM SAMYM DNIU CO BYŁO WYSTAWIONE SKIEROWANIE.
mirekfranek
Oszukiwanie społeczeństwa: "zniesienie limitów do specjalistów". Ale skierowanie do specjalisty nadal trzeba wpierw zdobyć. Ale tych specjalistów jest za mało i już teraz nie są w stanie obsłużyć pacjentów, nawet mimo, że obowiązują limity. Kolejka do okulisty 1 rok - to co zmieni, oszuści od nowego ładu,Oszukiwanie społeczeństwa: "zniesienie limitów do specjalistów". Ale skierowanie do specjalisty nadal trzeba wpierw zdobyć. Ale tych specjalistów jest za mało i już teraz nie są w stanie obsłużyć pacjentów, nawet mimo, że obowiązują limity. Kolejka do okulisty 1 rok - to co zmieni, oszuści od nowego ładu, zniesienie limitu?
scuti1986
Czy rozmowy bez limitu dla abonentów telefonii komórkowej spowodowały, że wszyscy rozmawiają więcej?
3456
jakie kontrakty , lekarz powinien pracować na etacie 8 godz jak każdy ,zarobek jak w UE , to wszystko . a na kontrakcie to powinien pracować ale Pan Niedzielski a nie lekarz. prywatna wizyta specjalista 150 zł a składka miesięczna średnio około 400 zł . bez komentarza. szpitale całe życie składki się opłaca a nie miesiąc jakie kontrakty , lekarz powinien pracować na etacie 8 godz jak każdy ,zarobek jak w UE , to wszystko . a na kontrakcie to powinien pracować ale Pan Niedzielski a nie lekarz. prywatna wizyta specjalista 150 zł a składka miesięczna średnio około 400 zł . bez komentarza. szpitale całe życie składki się opłaca a nie miesiąc . złodziejski system,
spedytor
Rekordowe Kwoty na NFZ a pacjent w zamian ma teleporade no i ostatecznie platna prywatna wizyta . Pieniadze wyslane do NFZ to studnia bez dna
michalb7
Kiedy media staną w obronie obywateli by Ci nie musieli płacić takiej złodziejskiej stawki?

I czy jeżeli płacę w tysiącach na składkę zdrowotną to jakie mam z tego benefity? Dalej będę musiał korzystać z prywatnej?
carlito1
hehe... typowe dla nie udolnego rządu działanie. Jak coś jest złe, nie działa, jest niewydolne to trzeba więcej kasy w to wsypać żeby przekonać się czy rzeczywiście nie ma dna...
antek10
Skoro jest tak dobrze to dlaczego wprowadzają nowe podatki? Moze to tylko inflacja a nie rekordowe kwoty
anty12
"Eksperci podkreślają, że wzrost wpływu ze składek i tak nie pokryje wszystkich potrzeb. Szacuje się, że ok. 3 mld zł będą potrzebne tylko na pokrycie zwiększonej pensji minimalnej w ochronie zdrowia." Worek pieniedzy bez dna. Wiecej urzednikow niz lekarzy. Prawdziwa republika babanowa.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki