REKLAMA

Rekordowe ceny złota w Londynie

2011-06-22 14:50
publikacja
2011-06-22 14:50
W środę po południu uncję złota w Londynie płacono ponad 960 funtów – czyli najwięcej w historii brytyjskiej waluty. To efekt nie tylko względnie drogiego złota, ale przede wszystkim zapaści funta.

Na dolarowym wykresie cen złota widać tylko wakacyjną flautę – od miesiąca kurs utrzymuje się tuż poniżej poziomu 1.550 dolarów za uncję. To tylko o 2-3% poniżej nominalnego rekordu z początku maja, gdy za uncję kruszcu zapłacono 1.576 USD.

Znacznie ciekawiej robi się, jeśli na złoto poprzeć przez pryzmat innych walut. Na przykład ceny podawane w rekordowo mocnym franku szwajcarskim od roku znajdują się wręcz w średnioterminowym trendzie spadkowym i od szczytu obniżyły się o przeszło 7%.

Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia na wykresie cen złota wyrażonych w brytyjskim funcie. Waluta zwana niegdyś „szterlingiem” pod wpływem skrajnie nieodpowiedzialnej polityki Banku Anglii dramatycznie traci na wartości względem złota i w środę rano osiągnęła najniższą wartość w swej historii. W ciągu dwóch lat cena uncji kruszcu wyrażona w funtach wzrosła o 70% i zbliża się do psychologicznej bariery 1.000 funtów za uncję.

ZLOTO / GBP
Źródło: Bankier.pl

Bezpośrednią przyczyną dzisiejszego rekordu jest spadek notowań funta, który względem euro i dolara traci po ok. 0,8%. Tak rynek zareagował na protokół z ostatniego powiedzenia Rady Banku Anglii. Pomimo 4,5-procentowej inflacji BoE utrzymuje główną stopę procentową na poziomie 0,5% - to najniższa cena pieniądza w 317-letniej historii tej instytucji. Zdziwienie na rynkach wzbudził fakt, że władze Banku Anglii zamiast myśleć o podwyżkach stóp, zaczęły rozważać kolejną rudne dodruku pieniądza. Na czerwcowym posiedzeniu tylko 2 z 9 członków Rady poprało wniosek o podwyżkę stóp a jeden optował za rozszerzeniem skupu obligacji skarbowych.

Krzysztof Kolany
Bankier.pl


Źródło:
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~ghfh
Zastanawiam się czy ten cały syf wytrzyma jeszcze do końca roku czy się zawali. Zapalnikiem tego całego burdelu będzie Grecja.
~k
bank narodowy jak sama nazwa wskazuje jest bankiem dla ktorego dany narod jest najwazniejszy. A najwazniejsza teraz dla Anglikow jest gospodarka

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki