REKLAMA

Rekordowa liczba nowych zakażeń koronawirusem w Czechach

2020-09-09 07:26
publikacja
2020-09-09 07:26
fot. Petr Pohudka / Shutterstock

Czeskie ministerstwo zdrowia opublikowało w środę dane, z których wynika, że we wtorek potwierdzono rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 1164. Rekordowa jest też liczba aktywnych przypadków - 9272. Dotychczasowy rekord - 796 infekcji - notowano w piątek.

U większości zakażonych choroba ma łagodny przebieg, często bezobjawowy. W szpitalach jest 234 chorych, z czego 62 pacjentów w ciężkim stanie. To najwięcej od kwietnia br. Według ministerstwa zdrowia w ciągu ostatnich 14 dni liczba hospitalizowanych zwiększyła się o sto, a pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 podwoiła się. Od 1 marca br., gdy zanotowano pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem, zmarło 441 chorych.

Zdaniem ekspertów najtrudniejsza sytuacja panuje w Pradze, która na mapie zagrożeń epidemicznych oznaczona została kolorem żółtym odpowiadającemu trzeciemu poziomowi zagrożenia w czterostopniowej skali. Według służb sanitarnych w stolicy rozpoczęła się transmisja pozioma zakażeń, co oznacza, że wirus przenosi się nie tylko w ramach ognisk, ale także między nimi. W Pradze problemem stało się także ustalanie kontaktów zakażonych i precyzowanie źródeł zakażenia.

Premier Andrej Babisz zapowiedział w poniedziałek po posiedzeniu rządu, że służby sanitarne planują odejście od systemu kontroli wszystkich przypadków zakażeń, a jedynie skupienie się na najpoważniejszych. We wtorek przedstawicielstwo Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Czechach stwierdziło, że walka z koronawirusem w Czechach kuleje i nie powinno ograniczać się ustalania kontaktów zakażonych. Premier odpowiedział wpisem na Twitterze, w którym stwierdził, że „WHO powinna milczeć”, ponieważ krytykowała czeskie decyzje wprowadzające już w marcu obowiązek noszenia maseczek i „nie wiedziała, że jest pandemia”.

Sanitarne władze stolicy w minionym tygodniu wprowadziły obowiązujący od środy obowiązek noszenia maseczek w sklepach, centrach handlowych i urzędach. Wprowadzono także zakaz działalności restauracji, barów, klubów nocnych i dyskotek od północy do godz. 6. W całym kraju obowiązuje także obowiązek zasłaniania nosów i ust w środkach komunikacji publicznej oraz instytucjach ochrony zdrowia, także w ośrodkach pomocy społecznej.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki