Rekordowa kara dla banków za ustawianie Liboru

Banki zamieszane w ustawianie Liboru zostaną ukarane karą wielkości co najmniej 1,5 mld euro. Wśród winnych są największe instytucje w Europie.

Kara za ustawianie Liboru
Źródło: Thinkstock

Agencja Reuters poinformowała, że banki zaangażowane w proceder ustawiania Liboru zostaną ukarane rekordową karą, wielkości co najmniej 1,5 mld euro. Dotychczas Komisja Europejska, która zajmuje się naruszeniami konkurencji oraz praktykami monopolistycznymi na europejskim rynku, nie nałożyła większej kary na żadne przedsiębiorstwa.


»JP Morgan: kary i grzywny wrzucamy w koszty

Wśród ukaranych Reuters wymienia takich gigantów, jak Barclays i Royal Bank of Scotland. Wcześniej nieoficjalnie przewijały się nazwy holenderskiego banku Rabobank oraz brokera ICAP. Natomiast kary uniknie szwajcarski bank UBS, gdyż ten jako pierwszy rozpoczął współpracę z Komisją Europejską w trakcie prowadzenia postępowania.

Komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl
Krzysztof Kolany

Czas na zmianę zasad księgowania

W ostatnich miesiącach nie ma tygodnia, aby globalnie działający bank nie dostał kary liczonej w setkach milionów lub wręcz miliardach dolarów za jakieś machlojki. Nie da się uciec od wrażenia, że ta zmasowana akcja władz to nic innego jak swoisty podatek od działalności bankowej i cena za uniknięcie odpowiedzialności karnej przez bankierów. Najwyraźniej oszustwo stało się nieodzownym elementem prowadzenia bankowego biznesu w świecie Zachodu. Najwyższy już czas, aby w raportach kwartalnych banków pojawiła się pozycja „grzywny, kary i odszkodowania” jako jeden z kosztów uzyskania przychodów.

Do tej pory rekordowa grzywna została nałożona na producentów kineskopów do telewizorów, którzy stworzyli kartel. Wtedy kara wyniosła 1,47 mld euro.

Libor to najważniejsza stopa procentowa na rynku międzybankowym. Jest ona punktem odniesienia między innymi dla kosztów kredytów mieszkaniowych.

Komisja Europejska nie potwierdziła doniesień agencji Reuters.

/rm

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~seth

pzdr

!
0 0 ~Ztyg

A CO NA TO niejaki prof. BALCEROWICZ, fanatyczny wyznawca zasady, że w wolnej gospodarce "wszystko układa się najlepiej samo - bez ingerencji z zewnątrz" - widzimy jak na dłoni , ze "układają to wielcy spekulanci" a mali są bardzo sprawnie "strzyżeni " ZE ZŁUDZEŃ i CIĘŻKO ZAROBIONEJ KASY". Wniosek prof. jest krypto rzecznikiem wodzących ludzi za nosy i opróżniających ich kieszenie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~John

Juz odpowiadam.

Profesor jest pytany tylko jak tematem sa OFE, podatki i szeroko pojety "socjalizm". Kiedy artykul nawiazuje do patologii tzw. kapitalizmu, czy uscislajac neoliberalizmu to profesorka nie ma. Ot zwykla hipokryzja :))). Szkoda, ze nie ma komentarzy alternatywnych ekonomistow np. prof. Kolodko. Ale bankier to bardzo stronniczy portal, wiec niewygodne fakty sa przemilczane, a pod kazdymi np. zlymi danymi makro madra glowa tlumaczy nam jak socjalizm wplywa na pogorszenie koniunktury.

Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~re Jonh i re Ztyg odpowiada ~John

a ja Wam obu odp - twierdzenie prof Balcerowicza odnosi się do zasady i jako takie ma sens co nie wyklucza konieczności kontroli i nadzoru Ludź to tylko ludź i jest ze swojej natury nie tylko pazerny ale i głupi A choć znam prof. B ponad 30 lat nie słyszałem, żeby uważał że instrumenty rynkowe załatwią powyższe zalety i kontrolę/nadzór należy wyłączyć Jedno nie wyklucza drugiego...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~AZ

to jest tyko pic na wode chodzi o to aby wszyscy myśleli że jest kontrol na bankami a prawda jest taka że jej nie ma !!! a ta kara to po to aby ludzie mysleli że ich pieniądze są bezpieczne !!! gdy by banki był pod lontrolą to nie doszło by do ewidentnego oszustwa , a skoro doszło dla czego nakładają tylko karę w wyskości 1% dochodu banku a nie 50 % kary i ZWROT ZAWYŻONYCH KWOT !!
ONI SA KONTROLERAMI I KONTROLOWANYMI TAKI SYSTEM I ABY NIE DAC SIĘ ROMBAĆ TRZEBA ŻYĆ NA MIARĘ WŁASNYCH DOCHODÓW !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~re AZ

... i nie pisać jeśli się nie nauczyło ortografii... Nawet na miarę mozliwości

! Odpowiedz
0 0 ~colnoleeza ry.

i co to jest 1.5 mld euro ? nawet na condomy dla samorzadowcow nie wystarczy ( w portugalii)...

! Odpowiedz
0 0 ~dr Zaraza

kontrol to maja banki nad rzadami. To co chca banki to maja z pocalowaniem od rzadow w dupe!

! Odpowiedz
0 0 ~noi

I gdzie te pieniądze z niby kary idą? Na rachunki osób, które do tej pory były oszukiwane przy rozliczeniu transakcji Liborem? A czemu nie ma wstecznego rozliczenia wszystkich naciąganych transakcji w celu zwrotu dla bezpośrednio poszkodowanych klientów banków? Jak podatek jest błędnie rozliczony to potrafią wstecznie rozliczyć.....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zerro

...a tam banksterzy obmyślają jak ulżyć nam w ciężarze posiadania gotówki... Kiedyś pieniądz był krwią gospodarek, banki były pompami tłoczącymi i napędzającymi gospodarki; dziś te pompy wysysają krew (pieniądz) z nich i lokują w dzieła sztuki precjoza, wyspy i inne zbytki które zapadają w sejfach nie przynosząc nikomu pożytku. A banki centralne drukują papiery z wizerunkami jakiś badziewiaków;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,15% 40 827,13
2020-03-30 17:15:02
WIG20 0,12% 1 477,65
2020-03-30 17:15:01
WIG30 -0,10% 1 699,74
2020-03-30 17:15:01
MWIG40 -1,10% 2 832,89
2020-03-30 17:15:01
DAX 1,90% 9 815,97
2020-03-30 17:37:00
NASDAQ 3,62% 7 774,15
2020-03-30 22:03:00
SP500 3,35% 2 626,65
2020-03-30 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.