Rekordowa kara dla banków za ustawianie Liboru

Banki zamieszane w ustawianie Liboru zostaną ukarane karą wielkości co najmniej 1,5 mld euro. Wśród winnych są największe instytucje w Europie.

Kara za ustawianie Liboru
Źródło: Thinkstock

Agencja Reuters poinformowała, że banki zaangażowane w proceder ustawiania Liboru zostaną ukarane rekordową karą, wielkości co najmniej 1,5 mld euro. Dotychczas Komisja Europejska, która zajmuje się naruszeniami konkurencji oraz praktykami monopolistycznymi na europejskim rynku, nie nałożyła większej kary na żadne przedsiębiorstwa.


»JP Morgan: kary i grzywny wrzucamy w koszty

Wśród ukaranych Reuters wymienia takich gigantów, jak Barclays i Royal Bank of Scotland. Wcześniej nieoficjalnie przewijały się nazwy holenderskiego banku Rabobank oraz brokera ICAP. Natomiast kary uniknie szwajcarski bank UBS, gdyż ten jako pierwszy rozpoczął współpracę z Komisją Europejską w trakcie prowadzenia postępowania.

Komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl
Krzysztof Kolany

Czas na zmianę zasad księgowania

W ostatnich miesiącach nie ma tygodnia, aby globalnie działający bank nie dostał kary liczonej w setkach milionów lub wręcz miliardach dolarów za jakieś machlojki. Nie da się uciec od wrażenia, że ta zmasowana akcja władz to nic innego jak swoisty podatek od działalności bankowej i cena za uniknięcie odpowiedzialności karnej przez bankierów. Najwyraźniej oszustwo stało się nieodzownym elementem prowadzenia bankowego biznesu w świecie Zachodu. Najwyższy już czas, aby w raportach kwartalnych banków pojawiła się pozycja „grzywny, kary i odszkodowania” jako jeden z kosztów uzyskania przychodów.

Do tej pory rekordowa grzywna została nałożona na producentów kineskopów do telewizorów, którzy stworzyli kartel. Wtedy kara wyniosła 1,47 mld euro.

Libor to najważniejsza stopa procentowa na rynku międzybankowym. Jest ona punktem odniesienia między innymi dla kosztów kredytów mieszkaniowych.

Komisja Europejska nie potwierdziła doniesień agencji Reuters.

/rm

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~radek

ZADNE BANKI TO RODZINA ROTSHILD MA WLADZE NA AMRIONETAKMI SYTEMU SOCJSLISTCYZNEGO I PODAZA PIENIDZA WIEC TO ONI USTALAJA CO I KIEDY I JAK BEDZIE!!!!!!

ta rubryka to byloby zrodlo odniesienia do kreatywnej ksiegowsci patrz alior bank i reszty walkarzy ktoryz juz dawno kase powinni miec zabrana,menadzerowi aliora cale 59mln na akre!!!!!!!!za dane poufne o ktorych wiedzieli sprzedajc tego balona na rynku za 87,5zl to samo calej raszty cwniakow i oszustow dotcyzy!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zgadzam się

Jest Pan jedynym analitykiem, który WIDZI prawdę o Systemie i nie obawia się o tym pisać.

! Odpowiedz
0 0 ~Man

Dobry Komentarz p Kolany.
Ja bym dosadniej to przedstawil. Aby zlupic obywateli bank musi panstwu (czyli wlascicielowi obywateli) zaplacic haracz.
Filozoficvznie zapytam kto tu jest bardziej zdemoralizowany - Bankierzy czy rzady :)

! Odpowiedz
0 0 ~Obserwator

Czy te pieniądze trafią do zwykłych ludzi którzy zostali oszukani ?

! Odpowiedz
0 0 ~popi

za zmowy cenowe płacili klienci, a karę zainkasował rząd

! Odpowiedz
0 0 ~szpak bystrzak

Rabbobank - nazwa zobowiazuje

! Odpowiedz
0 0 ~podaj dalej

U NAS TEŻ JEST DARMOWY POSZUKAJ AERO 2 BDI BEZPŁATNY DOSTĘP DO INTERNETU NIE WYDAWAJ WIĘCEJ( DO 2016 ROKU - POTEM PEWNIE ZNÓW PRZEDŁUŻĄ) PIENIĘDZY NA INTERNET BEZ LIMITU POBIERANIA DANYCH. MOBILNY INTERNET W KAZDYM MIEŚCIE W CAŁEJ POLSCE NA BAZIE DUŻEGO CYFROWEGO GIGANTA TYPU PLUS CZY ERA (NIE NAPISZĘ KTÓREGO BY REKLAMY NIE ROBIĆ ;) ). BEZ ŻADNYCH DODATKOWYCH OPŁAT PŁACISZ JEDYNIE 23ZŁ ZA KARTĘ SIM ORAZ ZA KOSZT PRZESYŁKI POCZTOWEJ (RAZEM 23 ZŁ I TO WSZYSTKO ) . KUPUJESZ MODEM KOMPATYBILNY Z AERO 2 - W KAŻDYM NORMALNYM LICZĄCYM SIĘ SALONIE KOMPUTEROWYM TAKI DOSTANIESZ DO 150 ZŁ - NIE DAJ SIĘ NACIĄGAĆ NA DROŻSZE - WCZEŚNIEJ SPRAWDŹ CZY DZIAŁA! ŻADNYCH OPŁAT MIESIĘCZNYCH - ŻADNYCH LIMITÓW PRZESYŁANIA DANYCH - MOŻESZ SOBIE YOUTUBA OGLĄDAĆ W JAKOŚCI 240 BTR - TYLKO - Z UWAGI NA PROBLEMY YOUTUBA Z NATŁOKIEM NA SWERWERACH INTERNAUTÓW. TV ONLINE SPOKOJNIE W ZASIĘGU TWOICH MOŻLIWOŚCI. ROZŁĄCZA CO 1 H ALE JAK USTAWISZ AUTOMAT TO SAM SIĘ NATYCHMIAST W CIĄGU SEKUNDY POŁĄCZY . SZYBKOŚĆ ŁACZA - REALNIE - 512 I NIECOWYŻEJ SZĘSTO NA POCZĄTKU - WYSYŁANIE - = - 128 - POBIERANIE. WYSTARCZY BY SPOKOJNIE SŁUCHAĆ MUZYKI CZY RADIA ONLINE , PRZEGLĄDAĆ PRASĘ , STRONY , POBIERAĆ KATALOGI BIZNESOWE CENNIKI , NIEWIELKIE DOKUMENTY ( DO 50 MB WIELKOŚCI - BO NA WIĘKSZE NIESTETY TRZEBA MEGA CIERPLIWOŚCI I PROGRAMU DO POBIERANIA BY PO ROZŁĄCZENIU ZE STRONĄ POŁĄCZY SIĘ PONOWNIE I KONTYNUOWAŁ POBIERANIE A NIE ROZPOCZYNAŁ OD NOWA) ... PO CO PŁACISZ ZA INTERNET JEŚLI MOŻESZ MIEĆ GO ZA DARMO? POWIEDZ O TYM INNYM. NIECH TEŻ WIEDZĄ. NIECH SKORZYSTAJĄ. PAMIĘTAJ IM WIĘCEJ LUDZI ZREZYGNUJE Z OBECNIE DROGICH I LIMITOWANYCH NIESTETY ŁĄCZ MOBILNYCH TYM SZYBCIEJ DOCZEKAMY SIĘ OBNIŻEK CEN U OPERATORÓW I POLEPSZENIA JAKOŚCI I ZNIESIENIA TYCH LIMITÓW. BY PRZETRWAĆ BĘDĄ MUSIELI TO ZROBIĆ - BĘDĄ MUSIELI DAĆ NORMALNĄ OFERTĘ A NIE Z BRAKAMI! podaj dale!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~re podaj dalej

facet przestań krzyczeć Jak chcesz brać udział w dyskusji musisz nauczyć się zachowywać i nie drzeć ... Już któryś kolejny raz widzę tekst który trudno przeczytać... że o rozumieniu nie wspomnę...

! Odpowiedz
0 0 ~thor

Tak, profesorek B nie wypowie się na temat patologii kapitalizmu, a takie widzimy co krok. Nie ma "wolnego rynku". Tzw. "rynki" to grupa banków, maklerów i spekulantów równo dojących pieniądze z państwa i jego obywateli. OFE też jest takim mechanizmem zresztą.

Warto zwrócić uwagę na nasz Wibor. Na wykresach widać jak jest w niektórych momentach sztucznie pompowany, wbrew logice prawdziwego rynku, np. w drugim kwartale 2009. po łącznej obniżce stopy referencyjne o 2% nagle po obniżce o kolejne 0,25% codziennie zaczął rosnąć, że to niby "rynki" chcą podwyżki. Dostali wtedy w łeb kolejne 0,25% w dół na referencyjnej i wibór wrócił na swoje miejsce.

Teraz podobnie. Przy referencyjnej 2,5% spread wynosi obecnie 0,16%, przy czym wibor 3M dla kredytobiorców, obliczany jako srednia z miesiąca (1-25) jest zmieniany przy różnicy większej niż 0,25%. Taka średnia z października to 2,67%, a średnia z maja to 2,89%, czyli różnica na ten miesiąc wynosi dopiero 0,22%. Przy spadku wiboru3m do 2,64% banki muszą zmienić wibor3m dla kredytobiorców o 0,25% w dół.

Dlatego zapewne długo nie ujżymy wiboru 3m na poziomie 2,64%, a jeśli już to na parę dni będzie podnoszony o setne części procenta, aby nie dopuścić do zmiany średniej (1-15) o 0,,25% w dół. Dla kredytobiorców to kilka lub kilkanaście złotych odsetek mniej, w zależności od stanu kredytu. Dla banków to miliony miesięcznie strat, dlatego przedstawiciele banków uczestniczący w szopce "wibor" robią takie transakcje, aby uratować średnią miesięczną.

Czy kwalifikuje się to do kary? Od tego jest nadzór bankowy. Ufamy, że przedstawiciele banków na codziennym spotkaniu "wibor" grają jednak czysto ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zerro

...a tam banksterzy obmyślają jak ulżyć nam w ciężarze posiadania gotówki... Kiedyś pieniądz był krwią gospodarek, banki były pompami tłoczącymi i napędzającymi gospodarki; dziś te pompy wysysają krew (pieniądz) z nich i lokują w dzieła sztuki precjoza, wyspy i inne zbytki które zapadają w sejfach nie przynosząc nikomu pożytku. A banki centralne drukują papiery z wizerunkami jakiś badziewiaków;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~re zerro

nie piernicz głupot jeśli jesteś zerro "0" Pieniądz nigdy nie był żadna krwią, pompą czy czymkolwiek innym poza środkiem... środkiem ułatwiającym wymianę... i ew. środkiem gromadzenia/przechowywania "bogactwa" Gdyby nie było min 2 produktów czy usług które 2 ludzi chciałoby na siebie wymienić to pieniądz mógłbyś sobie w ...
.. buty wsadzić. Tylko produkt/usługa czyli wyrób jest krwią, pompa czy czym tam sobie chcesz...
Tyle z tzw podstaw ekonomii Poducz się trochę zanim włożysz długie spodnie - czyt. głos zabierzesz

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~noi

I gdzie te pieniądze z niby kary idą? Na rachunki osób, które do tej pory były oszukiwane przy rozliczeniu transakcji Liborem? A czemu nie ma wstecznego rozliczenia wszystkich naciąganych transakcji w celu zwrotu dla bezpośrednio poszkodowanych klientów banków? Jak podatek jest błędnie rozliczony to potrafią wstecznie rozliczyć.....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~dr Zaraza

kontrol to maja banki nad rzadami. To co chca banki to maja z pocalowaniem od rzadow w dupe!

! Odpowiedz
0 0 ~colnoleeza ry.

i co to jest 1.5 mld euro ? nawet na condomy dla samorzadowcow nie wystarczy ( w portugalii)...

! Odpowiedz
0 0 ~AZ

to jest tyko pic na wode chodzi o to aby wszyscy myśleli że jest kontrol na bankami a prawda jest taka że jej nie ma !!! a ta kara to po to aby ludzie mysleli że ich pieniądze są bezpieczne !!! gdy by banki był pod lontrolą to nie doszło by do ewidentnego oszustwa , a skoro doszło dla czego nakładają tylko karę w wyskości 1% dochodu banku a nie 50 % kary i ZWROT ZAWYŻONYCH KWOT !!
ONI SA KONTROLERAMI I KONTROLOWANYMI TAKI SYSTEM I ABY NIE DAC SIĘ ROMBAĆ TRZEBA ŻYĆ NA MIARĘ WŁASNYCH DOCHODÓW !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~re AZ

... i nie pisać jeśli się nie nauczyło ortografii... Nawet na miarę mozliwości

! Odpowiedz
0 0 ~Ztyg

A CO NA TO niejaki prof. BALCEROWICZ, fanatyczny wyznawca zasady, że w wolnej gospodarce "wszystko układa się najlepiej samo - bez ingerencji z zewnątrz" - widzimy jak na dłoni , ze "układają to wielcy spekulanci" a mali są bardzo sprawnie "strzyżeni " ZE ZŁUDZEŃ i CIĘŻKO ZAROBIONEJ KASY". Wniosek prof. jest krypto rzecznikiem wodzących ludzi za nosy i opróżniających ich kieszenie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~John

Juz odpowiadam.

Profesor jest pytany tylko jak tematem sa OFE, podatki i szeroko pojety "socjalizm". Kiedy artykul nawiazuje do patologii tzw. kapitalizmu, czy uscislajac neoliberalizmu to profesorka nie ma. Ot zwykla hipokryzja :))). Szkoda, ze nie ma komentarzy alternatywnych ekonomistow np. prof. Kolodko. Ale bankier to bardzo stronniczy portal, wiec niewygodne fakty sa przemilczane, a pod kazdymi np. zlymi danymi makro madra glowa tlumaczy nam jak socjalizm wplywa na pogorszenie koniunktury.

Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~re Jonh i re Ztyg odpowiada ~John

a ja Wam obu odp - twierdzenie prof Balcerowicza odnosi się do zasady i jako takie ma sens co nie wyklucza konieczności kontroli i nadzoru Ludź to tylko ludź i jest ze swojej natury nie tylko pazerny ale i głupi A choć znam prof. B ponad 30 lat nie słyszałem, żeby uważał że instrumenty rynkowe załatwią powyższe zalety i kontrolę/nadzór należy wyłączyć Jedno nie wyklucza drugiego...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~seth

pzdr

!
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,46% 41 219,51
2020-04-02 17:15:01
WIG20 0,62% 1 491,55
2020-04-02 17:15:00
WIG30 0,61% 1 719,24
2020-04-02 17:15:00
MWIG40 0,01% 2 859,38
2020-04-02 17:15:00
DAX 0,27% 9 570,82
2020-04-02 17:37:00
NASDAQ 1,72% 7 487,31
2020-04-02 22:03:00
SP500 2,28% 2 526,90
2020-04-02 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.