REKLAMA
Tour de spółki

Rekordowa liczba zabójstw w Meksyku

2020-01-02 20:36
publikacja
2020-01-02 20:36

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador zapowiedział w czwartek kontynuowanie walki z przemocą gangów narkotykowych. Tymczasem w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2019 roku, głównie za sprawą gangów, popełniono w kraju blisko 29 tys. morderstw. To rekord.

/ fot. Alonso Cupul / EFE

Na pierwszej w tym roku konferencji prasowej lewicowy szef państwa wskazał jako przyczyny nasilania się przestępczości w Meksyku "okres rządów neoliberalnych, korupcję, działalność gangsterów w białych kołnierzykach i zwykłych kryminalistów".

W ciągu ostatnich 13 lat dokonano w Meksyku ponad 200 000 morderstw, a ok. 40 000 osób policja uznała za zaginione - wskazała agencja EFE.

Prezydent zapowiedział, że nie zmieni swej strategii walki z przestępczością opartej na eliminowaniu ekonomicznych i społecznych przyczyn przemocy, "to jest na zapewnianiu społeczeństwu pracy i budowaniu dobrobytu".

"Dla zaspokojenia potrzeb społeczeństwa wystarczy, aby rząd był uczciwy, a budżet się dopinał" - zapewnił Lopez Obrador.

Jednocześnie obiecał zapewnienie "skuteczniejszej obecności" meksykańskiej żandarmerii, Gwardii Narodowej, we wszystkich zakątkach kraju.

Lopez Obrador obiecał, że 1 grudnia 2020 roku, po dwóch lat sprawowania przez niego mandatu, będzie mógł poinformować, iż "stworzone zostały podstawy do przeobrażenia Meksyku i skonsolidowania tego, co rozpoczęliśmy".

Prezydent złożył też zobowiązanie, że po wygaśnięciu jego mandatu w 2024 roku "nie będzie się ubiegał o żadne stanowisko publiczne".

ik/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki