REKLAMA

Rekord w mieszkaniówce, rewolucja WIG20 i nowe minima lokat [Wykresy tygodnia]

Daria Onisk2020-10-24 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-10-24 06:00
Rekord w mieszkaniówce, rewolucja WIG20 i nowe minima lokat [Wykresy tygodnia]
Rekord w mieszkaniówce, rewolucja WIG20 i nowe minima lokat [Wykresy tygodnia]
fot. metamorworks / / Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2020 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. Giełda działa na pieniądze [Wykres tygodnia]

W dzisiejszym wykresie tygodnia przyjrzymy się najnowszym danym o ilości pieniądza w Polsce w kontekście giełdowo-inwestycyjnym - mówi Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

2. Lokaty dobijają do kolejnych minimów

Trzeci kwartał roku wpisuje się w trend obniżek zapoczątkowanych w marcu br. Jak wynika z analizy Bankier.pl, średnie oprocentowanie na najwyżej oprocentowanych lokatach kwartalnych z dodatkowymi warunkami osiągnęło nowe minimum, spadając poniżej 2 proc. rocznie. Spadki jednak zwalniają tempo.

fot. / / Bankier.pl

3. Ukryte manipulacje Pekinu

Mimo że juan od kilku miesięcy zyskuje na wartości, to tempo umacniania chińskiej waluty jest wolniejsze, niż wskazywałyby czynniki rynkowe. Tymczasem na pierwszy rzut oka nie widać wyraźnej interwencji Pekinu. Kto w takim razie stoi za próbami wyhamowania aprecjacji renminbi?

fot. / / Bloomberg

4. Rekord w mieszkaniówce

Za mieszkaniówką rekordowy miesiąc pod względem liczby rozpoczętych budów – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za wrzesień 2020 r. Na placach budów szczególnie zwiększyła się aktywność deweloperów.

fot. Bankier.pl /

5. Transformacja WIG20 uratuje indeks?

W ciągu kilku miesięcy WIG20 przeszedł rewolucję, która zmienia postrzeganie tego indeksu. To być może wystarczy, by pozbył się on łatki najbardziej siermiężnego indeksu na GPW, z drugiej strony rodzi nieznane do tej pory ryzyko.

fot. / / Bankier.pl

6. Mniej dużych zakupów, więcej oszczędzania

W październiku nastroje polskich konsumentów uległy wyraźnemu pogorszeniu. Strach przed pandemią i jej skutkami m.in. powoduje, że ograniczamy poważne zakupy.

7. Eksplozja długu publicznego w UE

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że rok 2020 przyniósł skokowy wzrost zadłużenia publicznego i to nie tylko w Europie. Jednakże najnowsze dane Eurostatu rzucają więcej światła na to, jaka była skala ekspansji fiskalnej.

Źródło:
Daria Onisk
Daria Onisk
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl., absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W kręgu jej zainteresowań znajdują się najnowsze i najważniejsze wydarzenia społeczne i polityczne w kraju i na świecie, co pomaga jej w wykonywaniu pracy wydawcy, a także przy pisaniu newsów.

Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jas2
Rekord w mieszkaniówce. Przegoniliśmy w końcu Gierka. ;)
disnej2x
Wzrost pustotanow biurowcow w Warszawie o 50% (szczegolnie w centrum): https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-biurowce-wspolczynnik-pustostanow-najwyzszy-od-dwoch-lat,nId,4806216?fbclid=IwAR0s1VwyZzDpKMiiDUk6DHsnaPVVIuIM_Vat-QaKRIPjxNL-sdAA4aVn3iU
darek_znawca
Kto komu zabroni budować. Ale jak czasem widzę ogłoszenia sprzedam domek w małej miejscowości z lat 90-tych za pół miliona, to mnie troszkę potrząsa. Jeszcze z dopiskiem ze super okazja.
jas2
Dam ci dobrą radę: Nie kupuj!
iluminata
Te nowe mieszkania to dla przybyszy z Izraela, którzy będą szukać schronienia na świętych ziemiach Słowian w trakcie resetu 2024.
exio
"Za mieszkaniówką rekordowy miesiąc pod względem liczby rozpoczętych budów – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za wrzesień 2020 r. Na placach budów szczególnie zwiększyła się aktywność deweloperów."

"W październiku nastroje polskich konsumentów uległy wyraźnemu pogorszeniu.
"Za mieszkaniówką rekordowy miesiąc pod względem liczby rozpoczętych budów – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za wrzesień 2020 r. Na placach budów szczególnie zwiększyła się aktywność deweloperów."

"W październiku nastroje polskich konsumentów uległy wyraźnemu pogorszeniu. Strach przed pandemią i jej skutkami m.in. powoduje, że ograniczamy poważne zakupy."

Rozumiem że zmniejszony popyt i zwiększona podaż spowoduje wzrost cen. Mnie się wydaje, że na odwrót. Jednak popisać jeszcze możecie do końca roku. Może ktoś się złapie :)
disnej2x
Prawdopodobnie zacheceni 3 kwartalem (jak "wirus byl juz niegrozny") developerzy zaczeli budowy, dodatkowo w biurowcach moze byc nadpodaz wiec przerzucili sie na mieszkania. Wiadomo jaki to bedzie mialo wplyw na ceny teraz
tomako_lunatic
Tobie się wydaje…a dev’y układają nową definicję ceny równowagi ;-)

Ach ta „deweloperska szkoła ekonomii” :-D

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki