REKLAMA

Rekord przemysłu, świetne wyniki firm i spółek giełdowych, spadek bezrobocia [Wykresy tygodnia]

Łukasz Gosik2021-05-29 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-05-29 06:00
Rekord przemysłu, świetne wyniki firm i spółek giełdowych, spadek bezrobocia [Wykresy tygodnia]
Rekord przemysłu, świetne wyniki firm i spółek giełdowych, spadek bezrobocia [Wykresy tygodnia]
fot. SritanaN / / Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2021 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. Rekordowy wzrost w polskim przemyśle

Główny Urząd Statystyczny w kwietniu odnotował rekordowy wzrost produkcji przemysłowej w Polsce. Jednakże tak wysoki wzrost jest w znacznej mierze echem lockdownowego załamania sprzed roku oraz dynamicznego ożywienia, jakie obserwowaliśmy w kolejnych miesiącach 2020 roku.

2. Sprzedaż detaliczna znów dwucyfrowo w górę

W kwietniu 2021 r. dynamika sprzedaży detalicznej ponownie była wysoka, co było związane z ubiegłorocznym zamknięciem i tegorocznym otwarciem gospodarki.

3. Rynek oczekuje podwyżki stóp procentowych w Polsce

Ostatnie tygodnie przyniosły przewrót na polskim rynku finansowym. Do niedawna praktycznie nieobecne oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w Polsce powoli stają się scenariuszem bazowym.

4. Pepco wchodzi na GPW. Największy debiut tego roku

26 maja 2021 r. zapisze się w historii GPW jako pierwszy dzień notowań akcji Pepco. To największy tegoroczny debiut na polskim parkiecie, który w tym roku przyciągnie więcej spółek niż w latach ubiegłych.

fot. / / Bankier.pl

5. Potężny wzrost wyników finansowych średnich i dużych firm

O ile gospodarka jako całość dopiero podnosi się po ciosach kryzysowych, o tyle wyniki finansowe przedsiębiorstw są już kilka kroków dalej, w nowej rzeczywistości.

fot. / / Puls Biznesu

6. GUS potwierdza: bezrobocie w kwietniu spadło

Stopa bezrobocia w kwietniu 2021 r. wyniosła 6,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wciąż jest o blisko 100 tys. wyższa niż rok temu.

7. Spółki giełdowe zwiększają przychody najszybciej od 6 lat

Wyniki finansowe wśród spółek giełdowych są o jedną piątą wyższe niż przed rokiem. Czy na tym optymistycznym obrazie może coś zaciążyć? Jakaś plama czy choćby rysa? Największe ryzyko jest związane z nawrotem epidemii, którego nie można wykluczyć.

fot. / / Puls Biznesu

ŁG

Źródło:
Łukasz Gosik
Łukasz Gosik
redaktor Bankier.pl

Redaktor newsroomu, wydawca. Śledzi najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie. Stara się, żeby Bankier.pl był pierwszym wyborem dla Czytelników szukających rzetelnych informacji zarówno ze świata finansów, globalnej gospodarki, jak i krajowej polityki.

Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
harrytracz
Piszecie o Gierku ...
Nie żyłem w komunie i mnie w szkole uczono że pieniądze z kredytów gierkowskich były w gospodarce socjalistycznej przejadane i marnotrawione. Po czasie sam poczytałem ile i na co -jednak coś tam za to pobudowali, huty i przeróżne zakłady, były za to dewizy - powiedzmy jako tako, nieekonomicznie
Piszecie o Gierku ...
Nie żyłem w komunie i mnie w szkole uczono że pieniądze z kredytów gierkowskich były w gospodarce socjalistycznej przejadane i marnotrawione. Po czasie sam poczytałem ile i na co -jednak coś tam za to pobudowali, huty i przeróżne zakłady, były za to dewizy - powiedzmy jako tako, nieekonomicznie ale jakoś to funkcjonowało.
To jeżeli wtedy przejadano pieniądze z kredytów to co kurde jest teraz?! Mamy komunę do hiper entej - policja zachowywała się jak milicja, brakowało jeszcze stanu wojennego a Kaczor bawił się w Jaruzela. A jak ktoś wspomni na gigantyczny dług to pokazują palcem na Hiszpanię i Grecję że mają gorzej a u nas przecież PKB rośnie. Ściema ściema wszystko ściema. Ja widzę coraz mniej różnic między PRLem a sytuacją obecnie. Serio.
harrytracz
I żeby nie było - nie chwalę Gierka ani komuny. Po prostu się do tego odniosłem.
itso_argumentum_ad_ignorantiam
klasa robotnicza budowała oni tylko obwieszczają nie swoje sukcesy
demeryt_69
Bezrobocie spada, a Pokurczyński ma w planach 'tworzenie' nowych miejsc zatrudnienia? Może chodzi o dalszą rozbudowę potęgi urzędasów?
demeryt_69
Tak czy owak Buzek jest wciąż niedościgniony - 300 powiatów i 4 'reformy' ... no i oczywiście wałki z Tepsą oraz PZU - tego chyba nikt nie pobije :)
jarunia odpowiada demeryt_69
pamiętacie sprzedaż PZU Holendrom za pieniądze PZU - rekord Ginesa taniości
itso_argumentum_ad_ignorantiam
idę do pracy nic nie robić żarówki nie wymienię nad biurkiem bo nie mam do tego uprawnień, szkoda bo jak bym się zwalił z drabiny to bym się ustawił w firmie na cale życie :D należy mi się wypłata bo nie siedziałem 8h na tyłku tylko byłem tu byłem tam z ważnymi dokumentami przy okazji przewiozłem to i tamto...idę do pracy nic nie robić żarówki nie wymienię nad biurkiem bo nie mam do tego uprawnień, szkoda bo jak bym się zwalił z drabiny to bym się ustawił w firmie na cale życie :D należy mi się wypłata bo nie siedziałem 8h na tyłku tylko byłem tu byłem tam z ważnymi dokumentami przy okazji przewiozłem to i tamto.... nareszcie koniec dnia mogę zadowolony iść na zakupy i do domu, ku chwale ojczyzny !
ajwaj_
Starsi twierdza, ze propaganda PISy to "pózny Gierek"
- dlugi, sciema i socjotechnika
Byly juz tylko makarony i ocet na pólkach, a propaganda w rózowych kolorych,
Niemcy narzekaja, ze 500 mld strat za Corone
a na PISim Tytanicu non-stop bal
demeryt_69
Jak sądzisz, w jakim celu Szumer wszystko przepisał na żonę?
jarunia
Gierek poźny czy wczesny pod butem Breźniewa zdoał rozwninąc Polskę, przy minimalnym zadłużeniu, jest się na kim wzorować, upodlenie Polski przyniósł dopiero Jaruzelski z Michnikiem i balcerowiczem

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki