Rekord polskich inwestycji bezpośrednich za granicą

W ubiegłym roku polskie firmy zainwestowały za granicą rekordowe 31,8 mld zł, czyli więcej niż przez poprzednie trzy lata łącznie. Znów marnie wyglądał za to zwrot z inwestycji, który wyniósł niespełna 4 proc.

Narodowy Bank Polski opublikował wczoraj raporty dotyczące zeszłorocznych zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce oraz polskich inwestycji za granicą.

Na koniec 2016 r. należności z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich za granicą wyniosły 122,4 mld zł. Największą popularnością wśród polskich inwestorów cieszył się Luksemburg (44,2 mld zł), Cypr (15 mld zł), Szwajcaria (9,1 mld zł) oraz Czechy (8,5 mld zł).

W samym ubiegłym roku inwestorzy znad Wisły ulokowali za granicą rekordowe 31,8 mld zł - najwięcej w Luksemburgu (19,1 mld zł), Szwecji (3,9 mld zł) oraz na Węgrzech (3,7 mld zł). Środki były za to wycofywane z Cypru (-6,4 mld zł). 22,66 mld zł zostało przeznaczone na zakup udziałów w firmach, za 1,85 mld zł odpowiadały ponownie zainwestowane zyski, a 7,32 przeznaczono na zakup instrumentów dłużnych.

"Ujemne należności wynikają z faktu, że polskie firmy mają zobowiązania względem swoich spółek „córek” mających siedziby za granicą, za pośrednictwem których pozyskują kapitał z emisji obligacji na rynku europejskim, które przewyższają kwotę zainwestowanego w te podmioty kapitału." - NBP
"Ujemne należności wynikają z faktu, że polskie firmy mają zobowiązania względem swoich spółek „córek” mających siedziby za granicą, za pośrednictwem których pozyskują kapitał z emisji obligacji na rynku europejskim, które przewyższają kwotę zainwestowanego w te podmioty kapitału." - NBP (Bankier.pl)

Marnie, szczególnie w porównaniu z wynikami osiąganymi przez firmy zagraniczne w Polsce, wyglądają dochody polskich inwestorów bezpośrednich. W ubiegłym roku zarobili oni na działalności poza granicami kraju 4,87 mld zł, co daje zwrot z inwestycji na poziomie niespełna 4 proc. Z blisko 5 mld zł zysku do Polski wróciły ponad 3 mld zł. Na reinwestycje przeznaczono zatem niespełna 40 proc. zysków.

(Bankier.pl)

Najwyższe dochody osiągnięto z inwestycji na Litwie (1,1 mld zł), w Luksemburgu (0,9 mld zł) i Niemczech (0,8 mld zł). Straty zanotowano w przypadku Wielkiej Brytanii (-0,7 mld zł) i Szwecji (-0,5 mld zł).

Najbardziej zyskowna była działalność związana z produkcją przemysłową (2,4 mld zł) oraz handlem hurtowym i detalicznym razem z naprawą pojazdów (0,6 mld zł).

MKa

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,8% II 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl