Kruk: Jest decyzja, że rekonstrukcja rządu będzie przed wyborami do PE

Jest decyzja, że rekonstrukcja rządu będzie przed wyborami do PE; trwają w tej sprawie rozmowy i konsultacje - powiedziała we wtorek w RMF FM posłanka PiS Elżbieta Kruk, "jedynka" na lubelskiej liście PiS do europarlamentu.

(fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera)

"Jest decyzja, że będzie rekonstrukcja, są (w tej sprawie) rozmowy, są konsultacje" - powiedziała posłanka Kruk pytana o plany dotyczące ewentualnej rekonstrukcji rządu. Dodała, że do rekonstrukcji ma dojść jeszcze przed wyborami do PE.

Na pytanie, czy przyczyną rekonstrukcji jest to, żeby "pozbyć się" minister edukacji Anny Zalewskiej, Kruk zaprzeczyła. "Dlaczego mamy pozbyć się pani minister Anny Zalewskiej, która realizuje program PiS?" - pytała. Jak wskazała Kruk, jedna przyczyna rekonstrukcji jest oczywista - są wybory do europarlamentu i "mamy kilku ministrów na listach".

Na komentarz dziennikarza, że być może do rekonstrukcji miałoby dojść, bo realizacja planów PiS "spowodowała wielkie kłopoty", Kruk odpowiedziała, że reforma edukacji jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym, więc jakieś kłopoty musi powodować. "Ale przecież nie powie mi pan, panie redaktorze, że teraz te strajki, czy te groźby strajków nauczycieli są właśnie w związku z tą reformą. Dlaczego ma mieć związek z reformą?" - podkreśliła.

"Wiemy jakie są postulaty i wiemy kto jest inicjatorem całej tej dzisiejszej sytuacji - ZNP z panem (Sławomirem) Broniarzem, który tak naprawdę nie jest związkowcem, tylko politykiem. To są dwie różne sprawy - kwestia nauczycieli i ich zarobków, i kwestia tego, co robi pan Broniarz, stawiając np. takie warunki, które są nie do spełnienia i on o tym wie - czyli chce doprowadzić do strajku" oceniła Kruk.

Wcześniej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk mówił, że jest poważnie analizowany wariant, aby rekonstrukcja rządu została przeprowadzona jeszcze przed wyborami do PE. Pytany czy decyzja w tej sprawie to kwestia godzin czy dni, odparł, że raczej nie będzie tak szybkich terminów, ale - jak zaznaczył - "na pewno jest analizowany poważnie wariant", aby rekonstrukcja została przeprowadzona jeszcze przed wyborami. Nie chciał jednak sprecyzować daty możliwej decyzji. "Nie chcę się wypowiadać na ten temat i to są decyzje zarezerwowane dla pana premiera i kierownictwa politycznego Prawa i Sprawiedliwości" - zastrzegł.

Dopytywany, czy wszyscy ministrowie, którzy kandydują w wyborach do PE, odejdą z rządu, powiedział, że ma na myśli przynajmniej tych, którzy są na pierwszych miejscach w okręgach i przez to mają bardzo dużą szansę, aby trafić do PE.

Powtórzył, że decyzja o zakresie zmian będzie zależała od decyzji premiera i kierownictwa PiS - czy będzie to tylko czwórka ministrów z pierwszych miejsc, czy również minister rodziny i pracy - i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Zadeklarował, że będą dobrzy kandydaci na ich następców, ponieważ - jak przekonywał - PiS ma dużo kompetentnych polityków i ekspertów na swoim zapleczu. "Gdy będzie decyzja, że do tej rekonstrukcji ma dojść, na pewno będą dobrzy kandydaci, mogący zastąpić obecnych ministrów konstytucyjnych" - powiedział Dworczyk.

"Nie mogę zaprzeczyć jakiemukolwiek nazwisku ani potwierdzić jakiegokolwiek nazwiska, bo decyduje o tym premier i kierownictwo polityczne partii" - powiedział szef KPRM, pytany o przyszłość minister finansów Teresy Czerwińskiej, która nie kandyduje w eurowyborach, ale wymieniana jest w kontekście rekonstrukcji. Zapewnił, że sam bardzo ceni minister finansów i uważa, że jest ona świetnym ekspertem, świetnym ekonomistą, doskonałym wykładowcą akademickim i ministrem finansów.

"Tego rodzaju opowieści, kuluarowe ploteczki, zawsze są atrakcyjne z punktu widzenia mediów, ale zwykle nie mają nic wspólnego z rzeczywistością" - powiedział Dworczyk, pytany czy minister Czerwińska jest dobrze oceniana. Zaznaczył, że jak każdy polityk ma ona swoich krytyków, ale on do nich nie należy. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ mrr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 5 karbinadel

"PiS ma dużo kompetentnych polityków i ekspertów na swoim zapleczu" - prima aprilis był wczoraj, panie Dworczyk

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil