REKLAMA

Rekompensaty za wzrost cen prądu. Minister podaje termin

2021-01-14 09:42, akt.2021-01-14 14:43
publikacja
2021-01-14 09:42
aktualizacja
2021-01-14 14:43
fot. daily_creativity / Shutterstock

W pierwszej połowie tego roku mają być gotowe rozwiązania ustawowe dotyczące rekompensat za wzrost cen energii elektrycznej - poinformował w czwartek minister klimatu i środowiska Michała Kurtyka.

"Jeżeli chodzi o rozwiązanie ustawowe, ono będzie gotowe w pierwszej połowie roku - powiedział Kurtyka w RMF FM zapytany, kiedy tak zwani odbiorcy wrażliwi będą mogli liczyć na rekompensaty za wzrost cen energii elektrycznej.

"Przygotowujemy projekt ustawy, który wesprze odbiorców wrażliwych. Odbiorcy wrażliwi to są tacy, u których udział kosztów energii w rachunkach gospodarstwa domowego, czyli w dochodzie rozporządzalnym jest znaczący. Przyjmujemy, że jest to około 10 proc. Jeżeli 10 proc. naszych dochodów płacimy, to wtedy podpadamy pod taką definicję odbiorcy wrażliwego. Nie ma w Polsce żadnych uregulowań prawnych, które by wspierały takich odbiorców wrażliwych i ograniczały zjawisko ubóstwa energetycznego, nad tym będziemy pracować" - dodał.

Rząd przygotowuje rozwiązania chroniące odbiorców przed wzrostem cen

"W pierwszej połowie 2021 roku przygotowane zostaną kompleksowe i długoterminowe rozwiązania służące ochronie odbiorców wrażliwych i wzmocnieniu ich pozycji na rynku. Naszym celem jest skoncentrowanie wsparcia na osobach, które w największym stopniu potrzebują go w opłacaniu rachunków" - powiedział Kurtyka.

Dodał, że prowadzone w 2020 r. konsultacje projektu ustawy, który wstępnie przewidywał udzielanie rekompensat za wzrost cen energii elektrycznej, jednoznacznie wskazały na nieefektywność takiego rozwiązania.

"Działanie to miało być jednorazowe i skierowane do bardzo szerokiej grupy beneficjentów, którzy w znacznej części nie potrzebują wsparcia przy opłacaniu rachunków za energię elektryczną" - stwierdził szef resortu klimatu. Dlatego - jak wskazał - przygotowywane obecnie w resorcie klimatu i środowiska rozwiązania ustawowe są "po pierwsze, rozwiązaniami systemowymi, a po drugie, skierowane są do grupy odbiorców w gospodarstwach domowych najbardziej zagrożonych ubóstwem energetycznym".

Na początku grudnia ubiegłego roku Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że gospodarstwa domowe, korzystające z taryf Enei, PGE Obrót oraz Taurona zapłacą od 1 stycznia 2021 r. średnio o 3,5 proc. więcej za energię elektryczną. Głównym powodem podwyżek był nieznacznie wyższy, niż uznany przez regulatora za uzasadniony w taryfach obowiązujących w 2020 r., poziom ceny energii elektrycznej nabywanej przez sprzedawców na potrzeby odbiorców z grup G - wskazał Urząd. Drugi czynnik to wzrost kosztów zakupu świadectw pochodzenia energii zielonej oraz efektywności energetycznej.

Jak informował we wrześniu ubiegłego roku wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, jego resort przygotował projekt ustawy wprowadzający rekompensaty za podwyżki prądu; zastrzegł, że rekompensaty będą wtedy, kiedy zdecyduje o tym rząd. Odbiorcy końcowi energii elektrycznej w gospodarstwach domowych mogliby liczyć na rekompensaty za wyższe w 2020 r. ceny energii. W tym celu odbiorcy, będący stroną umowy na dostawę energii mieliby składać deklaracje, że nie przekroczyli w 2019 r. tzw. II progu podatkowego, czyli 85 528 zł. Odpowiednią rekompensatę mają wyliczyć sprzedawcy i dystrybutorzy energii i zwrócić w pierwszym rachunku w 2021 r. Pieniądze miałyby pochodzić z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, zasilonego częścią przychodów państwa ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. W ramach uzgodnień międzyresortowych projektu Ministerstwo Finansów oszacowało, że Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny jest częścią sektora finansów publicznych i dlatego jego wynik ma wpływ na wynik całego sektora, zatem ustawa spowoduje pogorszenie go o 2,4 mld zł w 2021 r.

Pytany o ubiegłoroczne zapowiedzi ministra Sasina, Kurtyka powiedział, że "świat się zmienił dosyć mocno przez ostatni rok. Natomiast sprawa, jeżeli chodzi o systemowe rozwiązanie kwestii cen energii, to jest w rękach ministra klimatu i środowiska".

Kurtyka przypomniał, że za ustalanie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych odpowiada prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

pif/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
killgore
Hymmmm.... a jaki wpływ na wzrost rachunku ma opłata mocowa Tchórzewskiego? Policzył już ktoś? PiS, jak każdy socjalistyczny twór walczy z problemami, które sam tworzy :)))
jpelerj
10% dochodów za prąd to nawet w Afryce nie płacą. Równie dobrze te rekompensaty mogli dostać wszyscy, którzy przebiegli wzdłuż równik. Brakuje kasy rozpaczliwie.
iandrew
I znowu socjalizm i próba sterowania gospodarką przez "komitety". Urodzeni w komunizmie chyba z niego nie wyrosną nigdy. Stworzyli problem drogiego prądu przez brak elektrowni atomowej i dotowanie węgla (przez co mamy najdroższy węgiel na świecie, wiec i prąd). A teraz dzielnie będą rozwiązywać problem, który I znowu socjalizm i próba sterowania gospodarką przez "komitety". Urodzeni w komunizmie chyba z niego nie wyrosną nigdy. Stworzyli problem drogiego prądu przez brak elektrowni atomowej i dotowanie węgla (przez co mamy najdroższy węgiel na świecie, wiec i prąd). A teraz dzielnie będą rozwiązywać problem, który stworzyli kolejnym problemem. Nie ważne czy PIS, PO, czy SLD - Polska upadnie gdy się okaże że potrzeba więcej urzędników niż jest ludzi na rynku pracy. Pewnie wtedy stworzą komitet, który podejmie decyzje, aby dzieci od 16 lat mogły być urzędnikami, bo emerytów 60 letnich (czy 45 letnich jak w niektórych służbach) zmusić do pracy nie można.
grzegorzkubik
PIS musi rządzić długo by błędy po rządzach PO -PSL były naprawione a z drugiej strony by takie zmiany jak wprowadzenie PPK się utrzymały. Nie można zmieniać ciągle rządy by zadowolić kilku cwaniaków.
golestan
Pis bedzie "rzadzic" tyle czasu na ile pozwoli pewien Bibi ze bliskiego wschodu. Kropka.
wizytator
Przecież to miło ruszyć od marca tego roku! Nad czym te członki debatują? Za co biorą nasze pieniądze z podatkow?
golestan
Kiedy rekompensaty za wzrost podatków?
antek10
i rekompensaty za zbyt małe rekompensaty

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki