REKLAMA

Rekomentacje IZFiA ws. reformy WIBOR-u w trybie przyspieszonym

2022-06-13 16:42
publikacja
2022-06-13 16:42
Rekomentacje IZFiA ws. reformy WIBOR-u w trybie przyspieszonym
Rekomentacje IZFiA ws. reformy WIBOR-u w trybie przyspieszonym
fot. radoszki / / Shutterstock

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami rekomenduje przeprowadzenie reformy stawek referencyjnych w Polsce w trybie przyspieszonym nie wcześniej niż od początku 2024 r. lub po zdefiniowaniu zasad konwersji instrumentów, umów finansowych oraz dla instrumentów pochodnych. Reforma od 1 I 2023 r. to zbyt duże ryzyko dla całego systemu.

"Rekomendujemy (...) przeprowadzenie zamiany opracowywania Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR na zamiennik zgodnie ze standardem globalnym w trybie przyśpieszonym, lecz nie wcześniejszym niż 1 stycznia 2024 lub niezwłocznie po zdefiniowaniu zasad konwersji instrumentów i umów finansowych oraz zapewnieniu skutecznej konwersji dla instrumentów pochodnych (ISDA)" - napisała IZFiA w opinii do projektu ustawy reformującej polski rynek stawek referencyjnych.

"Nie rekomendujemy zastąpienia wskaźnika WIBOR z dniem 1 stycznia 2023 na mocy rozporządzenia Ministra Finansów wydanego na podstawie art. 23c Rozporządzenia BMR ze względu na zbyt duże ryzyko systemowe dla całego systemu finansowego" - dodano.

IZFiA poinformowała, że na początku marca 2022 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli towarzystw funduszy z GPW Benchmark, na którym przedstawione zostały plany administratora w zakresie zastąpienia wskaźnika WIBOR, co miało wydarzyć się nie wcześniej niż w 2025 r.

Taki termin wynikał z faktu, że proces rozpoczęcia stosowania nowego wskaźnika wymaga przygotowania i dostosowania systemów, kalibracji modeli wyceny po stronie podmiotów stosujących w tym także towarzystw funduszy inwestycyjnych i przygotowania opisów dokumentacji i nowych klauzul informacyjnych dot. zastosowania nowego wskaźnika.

"Zaplanowana przez GPW Benchmark procedura zastąpienia wskaźnika WIBOR w ocenie IZFiA pozwalała na odpowiednie przygotowanie całego procesu, w sposób, który pozwoli uniknąć ryzyk systemowych dla całego rynku finansowego. Z tego względu rozwiązanie proponowane w tym zakresie w Projekcie budzi istotne wątpliwości, o to czy pozwoli ono na zagwarantowanie prawidłowego przeprowadzenia procedury zastąpienia" - dodaje IZFiA. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
listopad1971
Wreszcie jakiś głos rozsądku, brawo.

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki