Rejestry dłużników: Straszenie gapowiczów rejestrem

2006-02-21 07:45
publikacja
2006-02-21 07:45
Kierownictwo Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie poszło w ślady firm, które zgłaszają niepoprawnych gapowiczów do Krajowego Rejestru Dłużników.

Andrzej Misztal, kierownik działu kontroli częstochowskiego MPK mówi, że jego firma na próbę skorzystała z Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów, jakie KRD na przełomie maja i czerwca 2005 r. zorganizowała dla przedsiębiorców. Każdy z nich mógł za darmo umieścić w rejestrze dowolną liczbę swoich dłużników.

- To zadziałało. Wielu naszych dłużników, którzy mieli do spłacenia powyżej 200 zł, uregulowało zaległości - mówi kierownik Misztal.

MPK w Częstochowie poszło za ciosem. Jeśli gapowicz zalega z zapłaceniem kary więcej niż dwa razy, dostaje list polecony - ma miesiąc na uregulowanie długu. Jeśli długu nie spłaci - MPK ma prawo umieścić go w Krajowym Rejestrze Dłużników. A wtedy - żegnaj komórko w promocji, kablówko, dostępie do internetu, lodówko na raty, kredycie. Nikt z takim dłużnikiem nie chce mieć nic wspólnego.

- Ostrzeżenie przed wpisem do KRD naprawdę działa - mówi kierownik Andrzej Misztal. - Jest ono zresztą tylko elementem systemu ścigania osób nie płacących za przejazd. Między innymi dzięki temu bilety zdrożały u nas tylko raz w ciągu minionych pięciu lat i za jednokrotny płaci się 2,20 zł.

W Szczecinie wśród gapowiczów wręcz wybuchła panika na wieść o współpracy KRD i Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu. Wpływy od gapowiczów wzrosły o 40 proc. Niektórzy regulowali po 5-6 zaległych mandatów. - Zwłaszcza ci, których zaległości nie są starsze niż rok, ostrzeżeni o możliwości umieszczenia ich w KRD, z obawy przed związanymi z tym kłopotami, regulują należności średnio w około 57 proc. przypadków. I wtedy już do naszego rejestru nie trafiają - mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Także MPK w Olsztynie, Lublinie, Krakowie, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Białymstoku, Stargardzie Szczecińskim już korzystają z możliwości dyscyplinowania dłużników przy pomocy KRD.

Dziennik Zachodni
Beata Sypuła
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Windykacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki