Rejestracja auta krok po kroku

Rejestracja to ostatni krok, by stać się pełnoprawnym właścicielem samochodu. Dlatego, aby nie być odprawionym z kwitkiem, warto się wcześniej przygotować.

Załóżmy, że kupiliśmy już samochód i co dalej? Najpierw powinniśmy się udać do urzędu skarbowego, w którym uiścimy opłatę z tytułu kupna-sprzedaży. Pozostałe sprawy załatwimy w wydziale komunikacji. Kolejność jest dowolna, jednak warto pamiętać, że na załatwienie sprawy w urzędzie skarbowym mamy tylko 14 dni od momentu kupienia auta. Na wizytę w WK mamy nieco więcej czasu, bo aż 30 dni.

Wcześniej warto się dowiedzieć, jakie dokładnie dokumenty są nam potrzebne. Do zarejestrowania auta niezbędne jest wypełnienie specjalnego wniosku – ten znajdziemy w wydziale komunikacji – na podstawie którego urząd będzie mógł rozpocząć proces rejestracji naszego auta. I tutaj pojawiają się różne drogi w zależności od tego, gdzie kupiliśmy auto: w Polsce czy zagranicą, oraz czy jest ono nowe czy też używane. Pamiętajmy również o tablicach rejestracyjnych.

Scenariusz numer jeden - nabyliśmy samochód w Polsce, nie jesteśmy jego pierwszym właścicielem. Potrzebne są więc: dowód własności pojazdu, może to być faktura, rachunek, umowa sprzedaży, darowizny, zamiany itp., dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym lub decyzja o czasowym wycofaniu _pojazdu z ruchu, karta pojazdu – jeśli została wydana, tablice rejestracyjne (bez względu na miasto, gdzie pojazd był wcześniej zarejestrowany, polisa ubezpieczeniowa OC, dowód osobisty, a w przypadku osób prawnych dodatkowo wypis z właściwego rejestru.

Scenariusz numer dwa - kupujemy nowe auto od dealera. Udajemy się więc do WK z następującymi dokumentami: dowodem własności pojazdu, kartą pojazdu, wyciągiem ze świadectwa homologacji, w przypadku auta z zagranicy w imporcie prywatnym -dowód zapłacenia akcyzy lub dokument SAD potwierdzający dokonanie odprawy celnej.

Scenariusz numer trzy - w przypadku aut używanych kupionych za granicą: faktura (lub rachunek) zakupu albo umowa kupna-sprzedaży, dokument identyfikacji pojazdu, wyciąg ze świadectwa homologacji lub dowód rejestracyjny, ewentualnie też potwierdzenie wyrejestrowania w kraju zakupu, potwierdzenie zapłaty akcyzy, w przypadku aut kategorii M1 i N1 potwierdzenie uiszczenia tzw. opłaty recyklingowej, wyjątek stanowią auta zabytkowe, potwierdzenie z urzędu skarbowego o zapłacie VAT-u lub braku konieczności jego uiszczenia, potwierdzenie dokonania odprawy celnej – gdy auto pochodzi spoza UE, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badań technicznych.

Następnie wystarczy udać się do urzędu. Po okresie od 3 do 4 tygodni czeka nas jeszcze jedna wycieczka do wydziału komunikacji, w celu odebrania stałego dowodu rejestracyjnego. Na _stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej otrzymamy wszelkie potrzebne informacje, czas również same wnioski i numery kont. Dowiedzmy się od której urząd pracuje (zwykle jest to siódma rano) i nie atakujmy budynku tuż przed końcem dnia pracy. Często wydawane numerki kończą się już grubo na godzinę przed zamknięciem urzędu.

Marcin Kruszewski
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl