REKLAMA

Rejestr oligarchów. Nowe prawo weszło w życie w Ukrainie

2022-06-30 12:06, akt.2022-06-30 13:46
publikacja
2022-06-30 12:06
aktualizacja
2022-06-30 13:46
Rejestr oligarchów. Nowe prawo weszło w życie w Ukrainie
Rejestr oligarchów. Nowe prawo weszło w życie w Ukrainie
fot. Ukrainian Presidential Press Off / / ZUMA Press

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zatwierdził postanowienie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) o utworzeniu rejestru oligarchów - poinformowała w czwartek agencja Interfax-Ukraina.

Zełenski zatwierdził postanowienie RBNiO z 29 czerwca "O zatwierdzeniu postanowienia w sprawie rejestru osób o istotnym znaczeniu gospodarczym i politycznym w życiu publicznym (oligarchów), trybu jego tworzenia i prowadzenia".

Środowy dekret został opublikowany na stronie internetowej głowy państwa i wszedł w życie w dniu publikacji - https://tinyurl.com/2p98n8jr. Za jego realizację odpowiada sekretarz RBNiO.

Zgodnie z rozporządzeniem Rejestr będzie prowadzony w formie elektronicznej w języku państwowym. Rejestr nie będzie zawierał informacji zawierających tajemnice państwowe lub informacje służbowe; informacje o oligarchach, które zostaną dodane do rejestru, nie mogą być uznane za poufne.

Informacje o oligarchach będą wprowadzane przez zgłaszającego przez konto w serwisie i będą zawierały m.in. dane paszportowe, adres zameldowania, wykaz osób prawnych, których są beneficjentami, wykaz osób fizycznych, na których fundusze wyborcze oligarcha wpłacał pieniądze, a także uzasadnienie uznania osoby za oligarchę.

Użytkownikami Rejestru z prawem dostępu do niego będą osoby zgłaszające wpis, rejestratorzy, pracownicy administratora Rejestru, a także przewodniczący, sekretarz i członkowie RBNiO oraz upoważnieni pracownicy innych organów państwowych.

Ogólnodostępny interfejs Rejestru ma zapewniać swobodny i bezpłatny dostęp do informacji w nim zawartych poprzez publikację listy oligarchów wpisanych i wycofanych z Rejestru, formularza wyszukiwania takich osób oraz osób je zgłaszających, co zapewnia możliwość przeglądania informacji o oligarchach oraz informacji z deklaracji o ich kontaktach wprowadzonych do Rejestru. (PAP)

sm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (1)

dodaj komentarz
mark2050
Ukraiński ambasador w Niemczech broni Bandery i atakuje Polskę!

-Ukraińcy byli w II RP okrutnie prześladowani i dlatego wzięli odwet
-Polska była dla nich takim samym wrogiem jak nazistowskie Niemcy i sowiecka Rosja
-Polacy dokonali takich samych rzezi na ludności ukraińskiej

Taka wdzięczność !

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki