REKLAMA

Reforma polskiego sądownictwa. TSUE ma dziś wydać ważny wyrok

2023-06-05 06:51
publikacja
2023-06-05 06:51

Na 5 czerwca 2023 roku zaplanowano ogłoszenie wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odnośnie do reformy polskiego sądownictwa. W kwietniu 2021 r. Komisja Europejska wniosła przeciwko Polsce skargę do TSUE, twierdząc, że nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym i niektórych innych ustaw naruszają prawo UE. Czy spór na linii Warszawa-Bruksela znów się zaogni?

Reforma polskiego sądownictwa. TSUE ma dziś wydać ważny wyrok
Reforma polskiego sądownictwa. TSUE ma dziś wydać ważny wyrok
/ TSUE

Jak twierdziła KE, "nowe przepisy (z 2019 r.) nie pozwalają polskim sądom na weryfikację, czy spełnione są unijne standardy, dotyczące niezawisłego i bezstronnego sądu, poprzez uniemożliwienie kontroli sądowej zgodności z prawem powołania sędziów, a sędziom nieprzestrzegającym tego zakazu grozi postępowanie dyscyplinarne".

W toku postępowania, na wniosek Komisji, wiceprezes Trybunału postanowieniem z 14 lipca 2021 r. nakazała Polsce zawieszenie stosowania kwestionowanych przepisów, a w szczególności przepisów dotyczących kompetencji Izby Dyscyplinarnej SN do czasu wydania wyroku w sprawie.

W październiku 2021 r. TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów, odnoszących się do uprawnień ówczesnej Izby Dyscyplinarnej SN wobec sędziów.

Zamiast Izby Dyscyplinarnej jest Izba Odpowiedzialności Zawodowej

15 lipca ub. r. weszła w życie zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

W listopadzie 2022 r. polski rząd złożył wniosek o wstrzymanie naliczania kar, uzasadniając go m.in. likwidacją Izby Dyscyplinarnej. KE odmówiła, twierdząc, że Polska nie w pełni zrealizowała postanowienie z 14 lipca 2021 r.

13 stycznia br. Sejm uchwalił kolejną nowelizację ustawy o SN. Zgodnie z nią m.in. sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.

10 marca 2023 roku Polska wystąpiła do TSUE z wnioskiem o uchylenie lub o zmianę postanowienia o nałożeniu na nią wspomnianej kary pieniężnej. Na poparcie tego wniosku podniosła, że w konsekwencji wprowadzenia zmian w prawie zastosowała się w pełni do zobowiązań ciążących na niej na mocy środków tymczasowych.

Wziąwszy pod uwagę działania podjęte przez Polskę, w tym zniesienie Izby Dyscyplinarnej SN, TSUE zdecydował o obniżeniu kwoty okresowej kary pieniężnej do 500 tys. euro dziennie. (PAP)

asc/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (14)

dodaj komentarz
zoomek
Może wreszcie odczytają te sms-y Krasuli fon der Coś-tam? Łune to prawo czy lewo rządne sooo?
zoomek
A jak to prawo wygląda w innych krajach UE?
Tam już nie naruszają robiąc to samo?
kololux
Na TVPInfo w relacji z marszu widziałem pasek: „Opozycja zjednoczona w obronie Rosji”. Ręce opadają. Praworządność po polsku? Swoich chronimy, nie zamykamy, a nieswoich gnębimy i do paki. Tak działa elita polityczna i władza! Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie. Masz inne poglądy lub przynależność partyjną? Skrytykujesz Na TVPInfo w relacji z marszu widziałem pasek: „Opozycja zjednoczona w obronie Rosji”. Ręce opadają. Praworządność po polsku? Swoich chronimy, nie zamykamy, a nieswoich gnębimy i do paki. Tak działa elita polityczna i władza! Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie. Masz inne poglądy lub przynależność partyjną? Skrytykujesz obecną władzę, to zrobią z ciebie agenta kremla.
W polityce niby walka na idee i programy ale chodzi głównie o dobranie się do władzy („jak będziemy rządzić, to nas nie wsadzą i nam nic nie zabiorą, bo to my będziemy karać, wsadzać i zabierać”) i publicznej kasy („będzie czym dzielić między siebie”). Często w brudny sposób. W polityce (u władzy) marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie są normą. Diety w sejmie, senacie lub parlamencie europejskim, subwencje dla partii, zmiany stanowisk i odprawy, posady w urzędach i spółkach państwowych, nagrody, odprawy, służbowe wyjazdy, samochody i mieszkania itd. Zmiana rządu nam nie pomoże. Dlatego ważna jest edukacja finansowa. Ludźmi bez finansowej wiedzy łatwiej sterować i uzależnić różnymi plusami i dodatkami. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Pokazano tam jak zarządzać pieniędzmi, inwestować, zbudować majątek w Polsce i bezpieczeństwo finansowe, a nawet finansową wolność.
and00
"W polityce niby walka na idee i programy"
Możesz napisać jaki jest program PO?
Poza odsunięciem PiS
Albo chociaż podaj namiary na kogoś kto o tym programie słyszał
tomkooo odpowiada and00
w takich czasach zyjemy ze brak programu to lepsze niz programy pis ;)))
chudy_january
Borowiaki naganiają tu spamersko na napisaną przez siebie książeczkę i okazuje się, że są też tuskistami...
i widzicie jacy są wyborcy Tuska ? - zwykli spamerzy co naganiają na swoją książeczkę zalewając spamem forum bankiera...
tomkooo odpowiada chudy_january
no tak za wszystko odpowiada tusk ;)))) idz sie leczyc ;)))
samsza
Z artykułu wynika, że tsue dosolił karę 1 mln za ID, a jak zniesiono ID, to obniżyli do 0,5 mln.

Jeżeli ID nie ma, a kara jest, to chyba już tak zostanie na zawsze ?
tomkooo
zaraz po tym jak pis przywroci porzadek w Polskim sądownictwie oraz pousuwa te niekonstytucyjne ustawy ktore przepchal ;))))

Powiązane: Reforma sądownictwa czy przejęcie sądów przez PiS?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki