MF liczy na 19,3 mld zł z opłaty przekształceniowej

Ministerstwo Finansów spodziewa się, że wpływy z opłaty przekształceniowej wyniosą 19,3 mld zł - wynika z Aktualizacji Planu Konwergencji.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia projektu likwidacji OFE. Środki ulokowane w OFE mają trafić na prywatne indywidualne konta emerytalne lub do ZUS, a przy przeniesieniu środków do IKE zostanie pobrana opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. wartości środków.

MF podaje, że opłata przekształceniowa zostanie, według metodyki ESA2010, zaklasyfikowana jako dochód podsektora ubezpieczeń społecznych w 2020 r., natomiast faktycznie zostanie wpłacona w dwóch równych ratach w 2020 r. i w 2021 r.

"Zaproponowane zmiany oznaczają dodatkowe dochody w FUS z tytułu składki emerytalnej, jaka obecnie jest przekazywana na konta członków OFE (3,469 mln zł w 2020 r.). Założono, że dochody jednorazowe z tytułu opłaty przekształceniowej wyniosą łącznie 19,3 mln zł, jednak jej płatność zostanie rozłożona na 2 równe raty, każda w wysokości 9,650 mln zł, płatne w 2020 r. i w 2021 r" - napisano.

Uszczelnianie systemu ubezpieczeń społecznych przyniesie kolejne miliardy

Ministerstwo Finansów zapowiada dalsze uszczelnienie systemu ubezpieczeń społecznych, zapowiada m.in. zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i liczy na 15 mld zł w 2020 roku - podano w Aktualizacji Planu Konwergencji.

"Na rok 2020 zaplanowano dodatkowe działania systemowe w zakresie właściwości ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego zwiększające wpływy ze składek, obejmujące: ograniczenie unikania płacenia składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe" - napisano. Przypomnijmy, że w listopadzie Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nowelizacja ustawy dotycząca zniesienia górnego limitu składek na ZUS (słynnej 30-krotności), jest niezgodna z konstytucją z powodu nieprawidłowego przebiegu procesu legislacyjnego. Z tego tytułu sektor instytucji rządowych i samorządowych ma zostać zasilony kwotą 5,2 mld zł netto (po uwzględnieniu wpływu na PIT i CIT) w 2020 r.

W Aktualizacji podano, że planowana jest też przebudowa modelu funkcjonowania OFE, w gestii ministra inwestycji i rozwoju.

"Pociągnie ona za sobą m.in. dodatkowe dochody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składki emerytalnej, jaka obecnie jest przekazywana na konta członków OFE. Skutki finansowe wdrożonych, wdrażanych i planowanych działań wzmacniających system składek szacuje się na 721 mln w 2019 r. i dodatkowe 15 mld zł w 2020 r., w tym 3,5 mld zł z tytułu przebudowy modelu funkcjonowania OFE" - napisano.

W APK napisano, że wprowadzenie nowych rozwiązań będzie wymagało opracowania ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na indywidualne konta emerytalne. Zgodnie z planem ustawa ma wejść w życie w 2020 r. Odpowiedzialnymi za nią są: Minister Inwestycji i Rozwoju, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Planowane zmiany obejmą: przekształcenie Powszechnych Towarzystw Emerytalnych w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych; przeniesienie środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE); pozostawienie składki, które obecnie jest przekazywana do OFE, w powszechnym obowiązkowym systemie emerytalnym - przekierowanie jej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Ponadto, pobrana zostanie opłata przekształceniowa od środków przenoszonych na indywidualne konta emerytalne. "Składka emerytalna płacona przez ubezpieczonego w powszechnym obowiązkowym systemie emerytalnym jest odliczana od dochodu w PIT, a wypłata emerytur podlega PIT według skali. W przypadku oszczędzania w IKE od wypłat środków gromadzonych na IKE nie jest pobierany PIT. Pobrana zatem zostanie opłata przekształceniowa od środków przenoszonych na indywidualne konta emerytalne w łącznej wysokości 15 proc.. Wysokość opłaty odpowiada poziomowi efektywnej stopy opodatkowania emerytur. Środki przekazane na IKE podlegałyby zwolnieniu z podatku od zysków kapitałowych" - tłumaczy MF.

Jak dodano, będzie możliwość złożenia deklaracji przez członka OFE o przeniesieniu środków z OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej i dopisaniu wartości przeniesionych środków do kapitału zgromadzonego w FUS. "Przy wyborze tej opcji brak opłaty przekształceniowej. IKE jest opcją domyślną" - wskazano.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w poniedziałek, że "Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować pieniądze z OFE". "100 proc. środków z OFE, w kwocie 162 mld zł, przekazujemy na prywatne, indywidualne konta emertytalne uczestników OFE" - poinformował, dodając, że chodzi o oszczędności 15,8 mln obywateli. Pieniądze te będą "w 100 proc. prywatne i dziedziczone tak, jak było to obiecywane 20 lat temu" - dodał. (PAP)

MF liczy jednorazowe dochody sektora

MF liczy jednorazowe dochody sektora w 2019 roku w wysokości 5,7 mld zł, 17,8 mld zł w 2020 r. i 12,0 mld zł w 2021 r. - podano w Aktualizacji Planu Konwergencji.

"W horyzoncie Programu znaczący wpływ na wynik sektora będą miały prezentowane niżej działania o charakterze jednorazowym: leżąca w zakresie właściwości ministra właściwego ds. środowiska i ministra właściwego ds. energii sprzedaż uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, leżące w zakresie właściwości ministra właściwego ds. informatyzacji rozdysponowanie zasobów częstotliwości z pasm 3,7 GHz, 26 GHz oraz 800 MHz, a także jednorazowa opłata przekształceniowa związana z przebudową modelu funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych" - napisano.

Saldo sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2019 r. będzie ujemne i wyniesie minus 1,7 proc. PKB, zaś w 2020 r. będzie dodatnie w wysokości plus 0,2 proc. PKB - przewiduje Ministerstwo Finansów w Aktualizacji Programu Konwergencji. Będzie to możliwe m.in. dzięki zaksięgowaniu wpływów z opłaty przekształceniowej w OFE w 2020 r. (a nie po połowie w '20 i '21) oraz zniesieniu limitu 30-krotności składek na ZUS.

Prognozy MF dotyczące salda instytucji rządowych i samorządowych (w proc. PKB)

2018 2019 2020 2021 2022


Sektor instytucji rządowych i samorządowych -0,4 -1,7 0,2 -0,3 -0,6
Sektor instytucji rządowych i samorządowych bez one –off -0,4 -1,7 -0,9 -0,5 -0,7
Podsektor rządowy -0,6 -1,3 -0,6 0,1 -0,7
Porównanie kwietniowej APK z ubiegłorocznymi prognozami

2018 2019 2020 2021 2022
Wzrost PKB (%)
Program 2018 3,8 3,8 3,7 3,6
Obecna aktualizacja 5,1 4,0 3,7 3,4 3,3
Wynik sektora (% PKB)
Program 2018 -2,1 -1,5 -1,1 -0,7
Obecna aktualizacja -0,4 -1,7 0,2 0,3 -0,6
Dług (% PKB)
Program 2018 50,4 50,4 48,7 46,0
Obecna aktualizacja 48,9 47,9 46,0 42,9 40,6

map/ ana/ mj/ pat/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 sel

Duma rozpiera , że sprezentują obcemu kapitałowi akcje polskich firm za grosze taka nowoczesna wyprzedaż majątku państwowego..

! Odpowiedz
2 4 jaffa

15% zwykłego złodziejstwa, bo tak trzeba nazwać.
To jest piękny przykład jak nie ufac państwu i politykom, bo to że ma się jakies pieniadze zaoszczędzone nie oznacza że je mamy, bo przyjedzie dowolny polityk i je albo zabierze albo obłoży haraczem. Podobny system w ZSRR. Tyle że my podobno "żyjemy w kraju wolnym", ale po czymś takim nabieram mocnego podejrzenia że tak nie jest.

Najpierw Tusk z Rostowskim zabrali prywatne pieniądze z OFE, a teraz 15% haracz dla tych którym jeszcze coś zostało w OFE.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 15 khh

Przeciez to sa pieniadze 'zabrane mafiom i gangsterom'! Teraz kazdy Polak moze poczuc sie jak ojciec chrzestny! Widzicie jak wyroslismy przez te 3,5 roku? Z gorszego sortu awansowalismy na gangsterow. I to za nasze wlasne ciezko zarobione pieniadze. Jestesmy narodem analfabetow i lubimy wierzyc w magie, niestety...

! Odpowiedz
4 40 shadow_xx

No nieźle to sobie wymyślili. Tym, co przeniosą środki do IKE, ukradną 15%, a Ci co się przestraszą tego haraczu i przeniosą do ZUS, sfinansują 13stkę seniorom. A dodatkowo z IKE nie wypłacicie wcześniej, bo musimy sobie zostawić coś do skubnięcia na przyszłość.

Jedno trzeba przyznać, że jako jedyna partia potrafili ogłupić sporą część narodu i za pieniądze obywateli kupić sobie ich głosy. Wciąż im to świetnie wychodzi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 15 histeryk

PiS nie tylko kupuje słabiej wykształconych Polaków, głównie mieszkańców wsi, za ich własne pieniądze. PiS także za ich własne pieniądze ich ogłupia - dotacje na TVP w ostatnich dwóch latach są wyższe niż w poprzedzających 10 latach łącznie. Nie licząc ogromnych kwot z reklam, które zarządzane przez PiS spółki (bo ciężko teraz nazwać je spółkami państwowymi) przekazują albo do TVP albo do kontrolowanych przez PiS mediów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 0 grisza476 odpowiada histeryk

Chyba ciebie

! Odpowiedz
0 4 search odpowiada histeryk

Wieskow nie kupuje bo oni OFE nie maja a za to maja KRUS, wiec im to wsio ryba

! Odpowiedz
0 44 search

A wszysko bylo w niebieskiej teczce, teraz mozecei spac spokojnie, wasza kaska po okrojeniu 15%, kazdy sobie policzy ile beda zarzadzac ludzie ze stajni Senetora od SKOK i Glapcia, I zaprawde powiadam wam starczy jeszcze na wieze takie jak burji kalifa albo Jeda tower w arabi. No ale nie placzcie kazdego roku czy sie stoi czy sie lezy % od kwoty sie bedzie naliczal. Martwi mnie tylko kim bedzie mionister suski w tej ukladance

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 75 czerwony_wiewior

Kolejny dowód na to, że w PiSlandii najlepiej być nierobem i gołodupcem. Wtedy władza się na tobą pochyli, i rzuci jakiś ochłap. Jeśli chcesz pracować na swoją przyszłość, to prędzej czy później cię okradną, i jeszcze wmówią, że to dla twojego dobra

! Odpowiedz
71 10 tanidran

Do tych co narzekają na PIS. PO i PSL zabrały ponad połowę środków z OFE. Nie dostaliśmy nic. Zero. Tu przynajmniej 85% odzyskam.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil