Referendum we Włoszech – podstawowe pytania i odpowiedzi

[Aktualizacja 5.12 godz. 06:30] O 23.00 poznaliśmy pierwsze szacunkowe wyniki referendum we Włoszech. Przeciw proponowanej przez premiera Renziego reformie senatu opowiedziało się 59% głosujących. Matteo Renzi ogłosił, że poda się do dymisji. Po północy euro osłabiało się wobec dolara o ponad 1 proc.

Premier Włoch Matteo Renzi
Premier Włoch Matteo Renzi (fot. Flavio Lo Scalzo / )

Premier Renzi ogłosił, że podaje się do dymisji i złoży ją w poniedziałek na ręce prezydenta Sergio Mattarelli. Szef rządu wziął na siebie całą odpowiedzialność za tę porażkę.

"Kończy się doświadczenie mojego rządu" - oznajmił Renzi. Następnie powiedział: "Przegrałem". Dodał: "Chciałem zredukować liczbę foteli w polityce, a koniec końcem ten, który zostanie opuszczony, jest mój".

Premier poinformował, że w poniedziałek po południu uda się do Pałacu Prezydenckiego, by złożyć dymisję.

Naród "wypowiedział się w sposób jasny i jednoznaczny" - oświadczył szef rządu. Złożył gratulacje ugrupowaniom opozycji, które nawoływały do głosowania za odrzuceniem zmian w konstytucji.

Czego dotyczy referendum?

Najważniejszą propozycją zmian w konstytucji jest przebudowa Senatu i w rezultacie zniesienia równorzędnej dwuizbowości, wprowadzonej w 1948 roku. W izbie wyższej, w której obecnie jest 315 miejsc, zasiadałoby 95 przedstawicieli 20 regionów, wybieranych w wyborach samorządowych. Ustawa ta znosi też dożywotnie mandaty senatorskie, przyznawane przez prezydenta kraju byłym szefom państwa i wybitnym osobistościom.

Zredukowane zostałyby polityczne kompetencje Senatu, który nie głosowałby już nad wotum zaufania i nieufności dla rządu. Zdecydowaną większość ustaw uchwalałaby odtąd tylko Izba Deputowanych. Nie byłoby zjawiska nazywanego przez Renziego ping-pongiem, czyli odsyłania ustaw z jednej izby do drugiej.

Izba wyższa stałaby się głównie instytucjonalnym łącznikiem między państwem, regionami i lokalną administracją.

Drugą osobą w państwie zostałby w wyniku reformy przewodniczący Izby Deputowanych, a nie, jak teraz, szef Senatu.

Ponadto proponuje się nowy podział kompetencji między państwem a regionami. Władzom centralnym przywrócono by te dotyczące energii, infrastruktury i Obrony Cywilnej.

Jak brzmi pytanie?

"Czy aprobuje Pan/Pani tekst ustawy konstytucyjnej dotyczącej rozporządzenia o zniesieniu równorzędnej dwuizbowości, zmniejszenia liczby parlamentarzystów, ograniczenia kosztów funkcjonowania instytucji, likwidacji Krajowej Rady Ekonomii i Pracy, rewizji piątego paragrafu II części Konstytucji?" (Wspomniany paragraf dotyczy podziału terytorialnego na regiony, prowincje i gminy oraz kompetencji ich władz).

Kiedy zakończy się głosowanie?

Lokale referendalne otwarte będą od 07.00 do 23.00. Cząstkowe dane o frekwencji powinniśmy poznać w trakcie dnia. Do głosowania uprawnionych jest 50,3 mln obywateli Włoch.

O co chodzi naprawdę?

Na skutek deklaracji urzędującego premiera Matteo Renziego, który dał sygnał, że odejdzie, jeżeli przegra, grudniowe referendum przekształciło się w plebiscyt dotyczący całej polityki rządu. Jeżeli Renzi przegra, wówczas poda się do dymisji i najprawdopodobniej powołany zostanie „rząd techniczny”, którego zadaniem będzie administrowanie krajem do następnych wyborów parlamentarnych. Dla Włoch to nie nowość – od zakończenia II wojny światowej jeszcze żaden gabinet nie utrzymał się przez pełną kadencję (sam Renzi objął kierownictwo rok po wyborach, zastępując Enrico Lettę).

W ostatnich latach na głównego przeciwnika elit politycznych wyrósł Ruch Pięciu Gwiazd, który jest już drugą siłą w kraju – według sondaży, gdyby dziś odbyły się wybory, formacja ta mogłaby liczyć na ok. 30% głosów przy 31% dla Partii Demokratycznej. Od tego, która ze stron wygra w referendum, w sporej mierze zależeć będzie dalsze kształtowanie się jej poparcia.

Co mówią referendalne sondaże?

Wyniki ostatnich sondaży opublikowano dwa tygodnie temu, potem nastąpił okres ustawowej ciszy, która zakazuje przedstawiania wyników badań. Wszystkie sondaże mówią jednak to samo – wśród osób, które zadeklarowały, że pójdą głosować, przeciwnicy zmian konstytucyjnych mają większość (w listopadzie średnia 53%). Około 20% respondentów wskazuje jednak, że jeszcze nie wie, jaki głos odda i to od ich postawy zależeć będzie końcowy wynik.

Co z włoskimi bankami?

Matteo Renzi dążył do ratowania włoskich banków przy pomocy szeroko pojętych środków publicznych i zastosowaniu specjalnych mechanizmów (był w tej kwestii w sporze z władzami UE). Jeżeli go zabraknie, wówczas przyszłość włoskiego sektora bankowego stanie pod dużym znakiem zapytania. Ze względu na wzajemne powiązania europejskich banków, pod presją znajdą się także instytucje w innych krajach. Więcej o tegorocznych problemach włoskich banków przeczytasz w artykule „Banki ściągają Włochy w przepaść”.

Co ze strefą euro?

Niezależnie od wyniku referendum, Włochy w krótkim okresie pozostaną w strefie euro. Jeżeli jednak Ruch Pięciu Gwiazd – który otwarcie mówi o zorganizowaniu referendum za wyjściem z unii monetarnej – zdobędzie spore poparcie, to na horyzoncie pojawi się poważna przesłanka do formułowania obaw o przyszłość wspólnej europejskiej waluty.

Jak zareagują rynki?

Oczywiście obecnie nie można w pełni przewidzieć reakcji, szczególnie że porażka Renziego nie będzie zaskoczeniem na miarę Brexitu czy wyboru Donalda Trumpa (gdzie reakcje rynkowe i tak różniły się od wstępnych scenariuszy). Potencjalnie najgoręcej może być na włoskiej giełdzie, parze EUR/USD oraz obligacjach rządu w Rzymie.

Dla rozwoju sytuacji w dłuższym okresie kluczowe może być wsparcie ze strony EBC, dla którego wynik włoskiego referendum będzie ważnym elementem układanki, z której wyłonić ma się decyzja w sprawie dalszych losów programu skupu aktywów.

Kiedy kolejne tego typu wydarzenia?

4 grudnia gorąco będzie też w Austrii, gdzie dojdzie do powtórki drugiej tury wyborów prezydenckich. Następne w kolejce są m.in. wybory w Holandii, Francji, Niemczech. Pełne zestawienie potencjalnych politycznych punktów zwrotnych w najbliższych miesiącach znajdziesz w artykule: Nowe "Brexity i Trumpy": wydarzenia, które mogą wstrząsnąć światem.

Michał Żuławiński / PAP

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 3 ~zawsze1

1st

! Odpowiedz
3 64 ~goss

czyli w poniedziałek złoty słabnie..... bez względu na wynik referendum.

podobno córka księcia jednej z chińskich prowincji straciła chomika....wiadomość pojawi się dopiero w środę, wtedy nastąpi kolejne osłabienie złotego

! Odpowiedz
5 50 ~Prawdziwy_dziennik

Tego typu nierzetelne informacje wprowadzają zbędnę zamieszanie posród naszych ekonomistów i analityków wykresów prostoliniowych. Wygłaszanie stwierdzeń "podobno" czy nawet "straciła" są wielką nieodpowiedzialnościa. Nie można przecież stwierdzidź czy zdechł czy uciekł, a może został porwany, a to przecież może wpłynąć na ratingi polski i nagłówki artykułów w NYT czy FT. Co na to Swetru?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 30 ~pa odpowiada ~Prawdziwy_dziennik

Ten chomik chce po prostu odwrócić uwagę od Trybunału Konstytucyjnego.

! Odpowiedz
1 17 ~KIMDZONGTUSK

któraś z Kardaszjanek przytyła, bedzie zwala na rynkach jak nic !!! i jeszcze podobno Babcia Jeleniowa jest niedysponowana

! Odpowiedz
2 21 ~Swetru odpowiada ~Prawdziwy_dziennik

Bierzcie kredyty we franku. Będzie tylko taniej.

! Odpowiedz
4 14 ~CHF

niektórym nie jest do śmiechu. od poniedziałku "dług" na pseudokredytach w CHF wzrósł o blisko 6%.
są to kolejne miliardy mitycznych strat banków. Można było działać przy kursie 3,9 /chf i pomóc biednym bankom....teraz już pozamiatane

! Odpowiedz
5 38 ~Greg

Banki włoskie są od dawna na kroplówce EBC.Ale lewackiej Europie i agencjom ratingowym to jakoś nie przeszkadza.

! Odpowiedz
20 9 ~Ewiak

4 grudnia 2016 r. rzeczywiście będzie punktem zwrotnym nie tylko dla Włoch, ale całej strefy euro i Unii Europejskiej. Sugeruje to analiza biblijna. Przypomnę tu fragment starożytnej wizji: "I powróci [król północy] do ziemi swej z dobrami ruchomymi wielkimi [1945. Ten szczegół wskazywał, że Hitler zaatakuje także ZSRR i będzie walczył aż do gorzkiego końca. Na początku nic nie wskazywało na takie zakończenie wojny], a serce jego przeciw przymierzu świętemu [wrogość wobec chrześcijan. W ZSRR wprowadzono ateizm państwowy], i będzie działał [oznacza to aktywność na arenie międzynarodowej], i zawróci do ziemi swej [1991-1993. Rozpad ZSRR i Układu Warszawskiego, wojska rosyjskie powróciły do kraju]. W czasie wyznaczonym powróci z powrotem" (Daniela 11:28,29a). Powrót Rosji w tym kontekście oznacza rozpad nie tylko strefy euro, lecz także UE i NATO. Wtedy wiele krajów z dawnego bloku wschodniego opuści amerykańską strefę wpływów. Bazy rosyjskie powrócą do wielu krajów, gdzie wcześniej stacjonowały. Brexit i prezydentura Donalda Trumpa nie były dziełem przypadku. Dla UE i NATO są tym, czym dla Niemiec hitlerowskich był Stalingrad i Kursk. W najbliższą niedzielę będą dwie kolejne "bitwy" - w Austrii i we Włoszech. Niebo usunęło III Rzeszę, ZSRR, Układ Warszawski. Usunie także UE i NATO.

Wszystkie szczegóły tej wizji wypełniają się od czasów starożytnej Persji w porządku chronologicznym. Wizja ta jest różnie komentowana. Jak widać, zawiera wiele szczegółów, dlatego osoba wnikliwa jest w stanie dostrzec każdy błąd, lub sofistykę (Daniela 12:10). Dwóch ostatnich, istotnych szczegółów tego fragmentu tej wizji inni komentatorzy nawet nie próbowali wyjaśnić. Nie pasowały bowiem do ich zwodniczych interpretacji. O powrocie Rosji mówię od roku 1998. Wtedy zupełnie nic, oprócz analizy biblijnej, na to nie wskazywało.

W roku 1882 Wielka Brytania rozciągnęła wpływy na Egipt i przejęła rolę "króla południa". Mniej więcej w tym samym czasie Rosja zajęła pozycję "króla północy", rozciągając wpływy na terytoria, które wcześniej należały do Seleukosa I (Daniela 11:27).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 18 ~I_Księga_Świstaka

Azali Światak będzie zawijał ażsreberka się skończą...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil