Referendum we Włoszech – podstawowe pytania i odpowiedzi

[Aktualizacja 5.12 godz. 06:30] O 23.00 poznaliśmy pierwsze szacunkowe wyniki referendum we Włoszech. Przeciw proponowanej przez premiera Renziego reformie senatu opowiedziało się 59% głosujących. Matteo Renzi ogłosił, że poda się do dymisji. Po północy euro osłabiało się wobec dolara o ponad 1 proc.

Premier Włoch Matteo Renzi
Premier Włoch Matteo Renzi (fot. Flavio Lo Scalzo / )

Premier Renzi ogłosił, że podaje się do dymisji i złoży ją w poniedziałek na ręce prezydenta Sergio Mattarelli. Szef rządu wziął na siebie całą odpowiedzialność za tę porażkę.

"Kończy się doświadczenie mojego rządu" - oznajmił Renzi. Następnie powiedział: "Przegrałem". Dodał: "Chciałem zredukować liczbę foteli w polityce, a koniec końcem ten, który zostanie opuszczony, jest mój".

Premier poinformował, że w poniedziałek po południu uda się do Pałacu Prezydenckiego, by złożyć dymisję.

Naród "wypowiedział się w sposób jasny i jednoznaczny" - oświadczył szef rządu. Złożył gratulacje ugrupowaniom opozycji, które nawoływały do głosowania za odrzuceniem zmian w konstytucji.

Czego dotyczy referendum?

Najważniejszą propozycją zmian w konstytucji jest przebudowa Senatu i w rezultacie zniesienia równorzędnej dwuizbowości, wprowadzonej w 1948 roku. W izbie wyższej, w której obecnie jest 315 miejsc, zasiadałoby 95 przedstawicieli 20 regionów, wybieranych w wyborach samorządowych. Ustawa ta znosi też dożywotnie mandaty senatorskie, przyznawane przez prezydenta kraju byłym szefom państwa i wybitnym osobistościom.

Zredukowane zostałyby polityczne kompetencje Senatu, który nie głosowałby już nad wotum zaufania i nieufności dla rządu. Zdecydowaną większość ustaw uchwalałaby odtąd tylko Izba Deputowanych. Nie byłoby zjawiska nazywanego przez Renziego ping-pongiem, czyli odsyłania ustaw z jednej izby do drugiej.

Izba wyższa stałaby się głównie instytucjonalnym łącznikiem między państwem, regionami i lokalną administracją.

Drugą osobą w państwie zostałby w wyniku reformy przewodniczący Izby Deputowanych, a nie, jak teraz, szef Senatu.

Ponadto proponuje się nowy podział kompetencji między państwem a regionami. Władzom centralnym przywrócono by te dotyczące energii, infrastruktury i Obrony Cywilnej.

Jak brzmi pytanie?

"Czy aprobuje Pan/Pani tekst ustawy konstytucyjnej dotyczącej rozporządzenia o zniesieniu równorzędnej dwuizbowości, zmniejszenia liczby parlamentarzystów, ograniczenia kosztów funkcjonowania instytucji, likwidacji Krajowej Rady Ekonomii i Pracy, rewizji piątego paragrafu II części Konstytucji?" (Wspomniany paragraf dotyczy podziału terytorialnego na regiony, prowincje i gminy oraz kompetencji ich władz).

Kiedy zakończy się głosowanie?

Lokale referendalne otwarte będą od 07.00 do 23.00. Cząstkowe dane o frekwencji powinniśmy poznać w trakcie dnia. Do głosowania uprawnionych jest 50,3 mln obywateli Włoch.

O co chodzi naprawdę?

Na skutek deklaracji urzędującego premiera Matteo Renziego, który dał sygnał, że odejdzie, jeżeli przegra, grudniowe referendum przekształciło się w plebiscyt dotyczący całej polityki rządu. Jeżeli Renzi przegra, wówczas poda się do dymisji i najprawdopodobniej powołany zostanie „rząd techniczny”, którego zadaniem będzie administrowanie krajem do następnych wyborów parlamentarnych. Dla Włoch to nie nowość – od zakończenia II wojny światowej jeszcze żaden gabinet nie utrzymał się przez pełną kadencję (sam Renzi objął kierownictwo rok po wyborach, zastępując Enrico Lettę).

W ostatnich latach na głównego przeciwnika elit politycznych wyrósł Ruch Pięciu Gwiazd, który jest już drugą siłą w kraju – według sondaży, gdyby dziś odbyły się wybory, formacja ta mogłaby liczyć na ok. 30% głosów przy 31% dla Partii Demokratycznej. Od tego, która ze stron wygra w referendum, w sporej mierze zależeć będzie dalsze kształtowanie się jej poparcia.

Co mówią referendalne sondaże?

Wyniki ostatnich sondaży opublikowano dwa tygodnie temu, potem nastąpił okres ustawowej ciszy, która zakazuje przedstawiania wyników badań. Wszystkie sondaże mówią jednak to samo – wśród osób, które zadeklarowały, że pójdą głosować, przeciwnicy zmian konstytucyjnych mają większość (w listopadzie średnia 53%). Około 20% respondentów wskazuje jednak, że jeszcze nie wie, jaki głos odda i to od ich postawy zależeć będzie końcowy wynik.

Co z włoskimi bankami?

Matteo Renzi dążył do ratowania włoskich banków przy pomocy szeroko pojętych środków publicznych i zastosowaniu specjalnych mechanizmów (był w tej kwestii w sporze z władzami UE). Jeżeli go zabraknie, wówczas przyszłość włoskiego sektora bankowego stanie pod dużym znakiem zapytania. Ze względu na wzajemne powiązania europejskich banków, pod presją znajdą się także instytucje w innych krajach. Więcej o tegorocznych problemach włoskich banków przeczytasz w artykule „Banki ściągają Włochy w przepaść”.

Co ze strefą euro?

Niezależnie od wyniku referendum, Włochy w krótkim okresie pozostaną w strefie euro. Jeżeli jednak Ruch Pięciu Gwiazd – który otwarcie mówi o zorganizowaniu referendum za wyjściem z unii monetarnej – zdobędzie spore poparcie, to na horyzoncie pojawi się poważna przesłanka do formułowania obaw o przyszłość wspólnej europejskiej waluty.

Jak zareagują rynki?

Oczywiście obecnie nie można w pełni przewidzieć reakcji, szczególnie że porażka Renziego nie będzie zaskoczeniem na miarę Brexitu czy wyboru Donalda Trumpa (gdzie reakcje rynkowe i tak różniły się od wstępnych scenariuszy). Potencjalnie najgoręcej może być na włoskiej giełdzie, parze EUR/USD oraz obligacjach rządu w Rzymie.

Dla rozwoju sytuacji w dłuższym okresie kluczowe może być wsparcie ze strony EBC, dla którego wynik włoskiego referendum będzie ważnym elementem układanki, z której wyłonić ma się decyzja w sprawie dalszych losów programu skupu aktywów.

Kiedy kolejne tego typu wydarzenia?

4 grudnia gorąco będzie też w Austrii, gdzie dojdzie do powtórki drugiej tury wyborów prezydenckich. Następne w kolejce są m.in. wybory w Holandii, Francji, Niemczech. Pełne zestawienie potencjalnych politycznych punktów zwrotnych w najbliższych miesiącach znajdziesz w artykule: Nowe "Brexity i Trumpy": wydarzenia, które mogą wstrząsnąć światem.

Michał Żuławiński / PAP

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Jan

Armia pasożytów jest tak wielka że teraz to już wygrać wybory metodą demokratyczną z programem zaspawania koryt jest niezwykle trudno. Na razie zachowania wyborców są nierozsądne gdyż ludzie postępują rozsądnie dopiero wtedy gdy wszystkie inne metody zawiodą.

! Odpowiedz
0 5 ~Ciekawy

Dlaczego ten premier nie rozbił JEDNEGO pytania na KILKA, co może pozwoliłoby mu osiągnąć prawie wszystko co chciał ? Przecież wyraźna jakiegoś głosującego do części pytania ZMUSZA go do odrzucenia także tej części, na którą mógłby się zgodzić !

! Odpowiedz
0 2 ~jaco

To samo przyszło mi do głowy . Wcześniejszą deklaracją odejścia ukręcił na siebie bat .

! Odpowiedz
0 9 ~rere

zróbmy referendum w polsce z pytaniem
1. czy jesteś za odebraniem przywilejów posłom górnikom rolnikom i sędziom oraz mundurówce


gwarantuję że tak byłoby bez problemu

! Odpowiedz
1 6 ~JurnyDziadek

Czyli wszystko po staremu. Wlochy - jedno z najwiekszych panstw unii caly czas bedzie w "demokratycznym paralizu". Ze srednim czasem trwania rzadu (od 1945) wynoszacym okolo roku. Niemcy sie ciesza.

! Odpowiedz
0 1 ~pytania

to ile warta jest ta złotówka? będzie lepiej?

! Odpowiedz
0 3 ~Robert

Rządy clowna z Ruchu Pięciu Gwiazd coraz bliżej

! Odpowiedz
3 11 ~mmm1212

A PLN nawet względem EUR się osłabia. Normalnie dramat, takie zmiany w Polsce nastąpiły...

! Odpowiedz
2 2 popey83

Zastanawiający jest ruch szeroko rozumianej ,,spekuły''
W czasie ukazywania się wyników świadczących o Brexicie oraz zwycięstwa rudowłosego dżentelmena kapitał uciekał do złotka,a tu dzisiaj wszystko wali do USD;/

! Odpowiedz
11 10 ~Reporter

Hahaha: - I teraz jest moda wprowadzona przez lewactwo "Przeliczanie na nowo głosów"

! Odpowiedz
3 4 ~Kapitan

Euro tonie

! Odpowiedz
0 5 ~seth

nie do złotówki

! Odpowiedz
0 0 ~BarbaRosja

Kapitanie ! To złotówka tonie

! Odpowiedz
1 10 ~Krzysztof

Koniec strefy EUR coraz blizej, teraz nie jest pytanie "czy" tylko "kiedy". Anglusy sobie skopojnie czekaja, bo jeszcze rok i nie bedzie z czego wychodzic, bo sama EU padnie w obecnej formie.

! Odpowiedz
10 7 ~oczy-wistość

Żałosny buc. Taki sympatyczny naród jak Włosi wybrał sobie takiego leszcza na premiera! Gdzie Ci ludzie do cholery mają oczy?

! Odpowiedz
2 22 ~JP

tam gdzie maja je i Polacy.

! Odpowiedz
5 7 ~mis

Włochy są gorsze niż Grecja, bo Greków w kłopoty wprowadzili socjaliści którzy brali pożyczki a potem się odwrócili od ludzi. We Włoszech jest dokładnie odwrotnie - to ludzie domagają się małej pracy, dużego socjalu i nic nie robienia a efektem są tacy politycy. Niestety Włochy muszą upaść - bo jak ktoś chce cos zmienić to niestety dostaje czerwoną kartkę od ludzi.
W Polsce komuna upadła (no prawie bo jest jeszcze Michnik z GW).
We Francji upadek komuny - prawie 200 letni musi nastapic, ale na razie daja rade.
W Niemczech już komuna ustępuje - bo nie chca uchodzcow i sie odgradzaja.
Włochy przypadek beznadziejny - będzie tam gorzej niż w Grecji dopóki nie zrozumieją ze socjalizm się nigdzie nie sprawdził.
No i są jeszcze Ruscy - .... z nimi :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 17 ~xyz

1) Centralizacja - absolutnie konieczna przy południowych regionach w pełni kontrolowanych przez mafię.
2) Zmniejszenie liczby senatorów: z 315 do 95.

I oni zagłosowali PRZECIW ????????????????????????

! Odpowiedz
3 21 ~JP

FRANKSTERKA, trzymac sie mocno krzeseł.
to poczatek waszego konca.
w tym tempie 5 zł na chf to z placem w kakale do konca roku.

! Odpowiedz
0 0 ~gib

Mnie to ani ziębi ani parzy. Krótkoterminowo - ok. roku wytrzymam i kurs 10 CHF/PLN ale wiem, że przy kursie 6-7PLN 80% kredytów przestanie być spłacanych więc pojawi się rozwiązanie systemowe. Dla mnie - równie dobrze mogę oddać mieszkanie i uwolnić się z kajdan.

! Odpowiedz
0 6 ~ggg

Mafia we Włoszech trzyma się mocno...

! Odpowiedz
18 4 ~Bartek

Wlochy wychodza z euro a wtedy my sprytnie i na swoich warunkach wchodzimy.

! Odpowiedz
1 5 ~dependziak

jesli Wlochy wyjda ...z zadluzeniem 133 % PKB watpie czy wyjda...predzej sami Niemcy wyjda z znienacka ....nie mowiaco tym nikomu ...EUR tonie ....

! Odpowiedz
3 6 ~Typo1

Ktoś wie kiedy wstępne wyniki referendum we wloszech?

! Odpowiedz
8 13 ~agogo

Referendum pt. "czy oddać lewackim clownom resztę władzy czy nie". Ludzie, najpierw normalny rząd, później referenda.

! Odpowiedz
12 20 ~glon

A kiedy samolot zostanie zwrocony, Maliniak Obiecal. I niech mi ktos p[owie czy kazdy z komisji smolenskiej trzepiacy kilk tysi na miech jest bardzo istotnym ogniwem dobrpbytu w polsce

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
36 18 ~Robert

Zapowiada się ,że Włochami będzie rządził idiota ,ciekawe gdy zostanie premierem będzie mu do śmiechu,ten komik ,clown bo mowa tu o nim to taki polski Kukiz ,każdy kraj ma swojego Kukiza

! Odpowiedz
9 13 ~mm

W tym głosowaniu Renziemu chodzi o to, żeby znieść okręgi jednomandatowe albowiem rządząca Włochami klika obawia się zwycięstwa Ruchu Pięciu Gwiazd jeśli ordynacja wyborcza nie zostanie zmieniona.

! Odpowiedz
24 24 ~runnerr

Europa wykonuje zwrot ku rozumowi i zawraca z drogi wyznaczonej przez lewacki nurt UE, drogi do widocznego już zastoju i załamania gospodarczego. Rok 2017-ty przyniesie mocny zwrot w stronę prawicy, ideologii konserwatywnej. To szansa dla kontynentu, który od wielu lat "płynął bez sternika" w stronę kolejnych mielizn. Liczę na odrodzenie demokracji, powrót do chrześcijańskich korzeni i wzmocnienia nurtu refleksji w miejsce bezideowego i nieracjonalnego "dryfowania w nieznane". Rok 2017-ty stwarza Europejczykom dobrą szansę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 21 ~Polak

A cóż to niby są te "chrześcijańskie korzenie" ??? Różaniec, woda święcona i kadzidło ???
To już było i nie wróci więcej. Ludzie już nie chcą religijnego zabobonu opartego na bajkach i antycznych mitach!!!

! Odpowiedz
10 10 ~TrueSight odpowiada ~Polak

Czemu kojarzysz chrześcijaństwo z ideologią konserwatywną? Zobacz jaki ma wpływ na gospodarkę i zarządzanie krajem, a Ty od razu z jadem wyjeżdżasz jak chłopak dobrze napisał.

Unia się sypie, bo nie było unii między państwami. Każdy walczył o swoje. Niemcy i kraje beneluxu przyjęły rzesze imigrantów i mają kłopoty, UK wyszło z unii, żeby się nie babrać w tym gównie. My też mamy kłopot, bo takie kraje jak Włochy, Grecja, Hiszpania strasznie ciągną inne państwa w dół. Niby granic nie ma, niby dotacje, ale myślę, że niedługo będzie więcej kłopotów niż korzyści z tego wszystkiego.

Zresztą nie ma się co dziwić, że wygrywają "Kukizy" każdego kraju, skoro system zawodzi to głos ludu powoli dochodzi do władzy.
W PL będzie to samo, rząd PiS chce dobrze, ale zadłuża przyszłe pokolenia. Wprowadzają coraz to nowe podatki bo trzeba załatać 500+. Ubezpieczenie w roku 2017 na samochód to wzrost kilkukrotny. Dotacje do górników liczone już w miliardach, zamiast zmienić właściciela kopalni i je sprywatyzować, żeby były rentowne. Można wymieniać i wymieniać... Wydaje mi się, że nasz oryginalny Kukiz już niedługo sam zdobędzie większość...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~gosc odpowiada ~Polak

No pewnie teraz w modzie jest 9 dziewic za jedno bum. Piszesz się?

! Odpowiedz
5 9 ~Mariusz

Dlaczego Maliniak nie używa polskich znaków?

! Odpowiedz
5 7 ~bankierr

Bo Malinik używa nie-polskiej klawiatury. Mozna się domyślać, ze rosyjskiej, niemieckiej...

! Odpowiedz
33 13 ~I_maliniak_RP

koniec UNI to zielone swiatlo dla kaczyzmu w Polsce i wprowadzenie dykatury.
Coz tylko bedzie pozniej trudno przekonac ludzi jak to robi PIS ze unia do fee, za duzo wolnosci ludzie duzo podrozuja, czytaj itp a tu terza jak odebrac i zakazac podrozowania , bo kaczafi nie jezdzi , nie miec prawa jazdy, zony konta w banku, zyc jak swity kaczafi i jedy ie co POlak moze robic to krucjaty kazdego 10

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 16 ~jabbi

Specjaliści od straszenia ciemnogrodem , powiedzcie gdzie jest jasnogród ? Ale konkretnie. Może się w końcu dowiemy.

! Odpowiedz
4 13 ~XXX

rozpad tego bajzlu juz zostal przyklepany latem na zlocie bilderberg, to oczywiste.
szykowac sie na ciezkie czasy.
najlepiej maja kredyciarze franksterzy, tym to pozazdroscic.

! Odpowiedz
3 6 ~rer

Najbardziej zaskakuje to, że UE nie zmienia się od środka mimo tylu zagrożeń oraz to, że przeciwnicy UE nie maja wizji co dalej po rozpadzie UE. Dyskusja jest o wadach UE faktycznych i fikcyjnych i zemście za słabości i wirtualne krzywdy doznane przez UE. Jaka będzie Polska po rozpadzie UE? Czy będziemy mieć więcej; wolności indywidualnej, będziemy więcej zarabiać, będziemy bezpieczniejsi, będziemy się rozwijać gospodarczo, będziemy mieć jakieś państwa znaczące jako przyjaciół? Rozwalanie jest łatwe, tak jak wzbudzanie nienawiści i strachu, wyzwaniem jest budowanie lub remont.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 18 ~Inwestor

Koniec Unii - to koniec Polski

! Odpowiedz
0 0 ~drit odpowiada ~Inwestor

@Inwestor
Dinozaury wymarły, kontynenty się rozdzieliły, imperia upadły - Polska w rej czy innej formie przetrwała. Przetrwamy My Polacy i nasza Ojczyzna (państwo w tej formie wątpliwe) i koniec UE.

! Odpowiedz
1 22 ~Rada

Bardzo dobry artykuł, sedno wypunktowane bardzo dobrze się czyta.
Dziennikarstwo przyszłości

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 7 ~comandante

po wlosku 'bagno' to lazienka :)

! Odpowiedz
4 22 ~Jon

Włoskie banki są na kroplówce EBC,tylko się to ukrywa.

! Odpowiedz
9 30 ~niesterowany

Uwaznie obserwujcie Italię. Ludzie podobni jak w Polsce. Przekręty i mafie takie same. Złodziejstwo na kazdym kroku. Teraz cos się zmienia . Samorządy juz sie burzą na temat czarnych uchodzców. Zagotuje sie niedługo i lewaki od zbawienia całego swiata kosztem mieszkanców dostaną solidnego kopa. Cos cicho na temat ostatch patologii. Diabelska para zamordowała w szpitalu ze 30 pacjentów. Rafineria Eni pod Mediolanem tez fajnie poszła z czarnym dymem . Tak sobie popatrzec na wiadomosci to nie potrzeba amerykanskich filmów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 15 ~storazy

Włochów porównujesz do Polaków? Chyba na łeb upadłes totalnie!

! Odpowiedz
6 8 ~Inwestor odpowiada ~storazy

coś jest podobnego. tacy sami oszuści i krętacze jak polacy

! Odpowiedz
4 15 ~Polak

A może spadać w drugą stronę?
Każde Państwo które przyjeło euro żałuję tego. Oczywiście prócz Niemiec bo markę mieli by dzisiaj po 10 PLN.

! Odpowiedz
23 28 ~ww

Lepiej mieć euro niż naszego lokalnego cebulaka, który spada tylko w jedna stronę. Cokolwiek się stanie na świecie to PLN idzie w dół i w dół a my jesteśmy coraz biedniejsi.

! Odpowiedz
0 0 ~Maniek

Do czasu, wszystko do czasu. To jest jak przepełnione szambo. Koniec już niedaleki.

! Odpowiedz
13 24 ~Obserwator

Jak ten czas leci. A jeszcze niedawno marzylismy o widzach do Europy. Ciekawe jakie miny byśmy mieli po odołączeniu kroplowki z UE. Czy dalej pisalibysmy tu ...niemiaszki..ewropa itp. ..ps tak na serio to boję się że już stajemy się Ciemnogródem.

! Odpowiedz
16 21 ~RICO

Niech się dzieje wszystko co unicestwi globalizację zwyrodniała unię brukselską !

! Odpowiedz
28 20 ~Ad

Jakby nie unia to byś gadał po rusku chodził w kufajce i podcierał się wodorostami. A na paszport do Czechosłowacji czekałbyś przez sześć lat. Ale pewnie jesteś młody i nie pamiętasz parszywych czasów z przed Unii.

! Odpowiedz
11 3 ~iop odpowiada ~Ad

glupku przed 2005 rokiem od 1889 mozna było wyjezdzac z paszortem gzdie sie chcualo parszywe zcasys ataerz dawno woinni przywrocic granice żeby był pozradek
unie wybrala garstka polakow

! Odpowiedz
1 11 ~asdf odpowiada ~iop

Gdzie się chciało, dobre :)
Na przykład do Anglii mogłeś jechać i zawracał cię za nic jakiś nadgorliwy urzędnik.

Dzięki UE wprowadzono tu sporo cywilizowanego prawa w wielu podstawowych dziedzinach. Ludzie nawet nie pamiętają, że w Polsce był totalny burdel w latach 90 - cóż, skoro tego nie szanują, to nie będą mieli. Głupi musi się przekonać jak to jest na własnej skórze, mądry uczy się z doświadczenia innych.

I nie, nie chodzi o "lewackie" prawa, bzdury które są obecnie głośnymi tematami, tylko zupełnie zwyczajne rzeczy, których "wielkim" Polakom nie chciało się samemu zrobić. Dlatego kraj był 10x bardziej skorumpowany, niż teraz, ale jak pisałem, niektórzy chcą się koniecznie przekonać jak to naprawdę było.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 8 ~Reporter

Brakuje w tym referendum najważniejszego pytania, a mianowicie ”Czy aprobuje Pan/Pani tekst ustawy konstytucyjnej dotyczącej rozporządzenia o wystąpieniu z Członkostwa w Unii Europejskiej„

! Odpowiedz
5 17 ~Łysy

Początki krachu Euro, finansowego resetu.

! Odpowiedz
0 18 ~ed

od wloch sie zacznie

! Odpowiedz
0 12 ~lux

vaffanculo NWO !

! Odpowiedz
1 19 ~agogo

Kolejne państwo, które od lat istnieje już tylko "na papierze". Atakujące zaradnych ludzi podatkami i biurokracją, rozdające miliardy nierobom, urzędnikom i mafii. Z milionami młodych ludzi tyrającymi codziennie za grosze. Jedyna różnica z Polską to zdaje się problem nielegalnej imigracji, ale Włochy to dla nich tylko punkt tranzytowy do Niemiec.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 28 ~Kula

Toż to zamach na demokracje. Należy niezwłocznie wysłać KOD i utworzyć nowe bojówki we Włoszech. A ciekawe co na to komisja wenecka.

! Odpowiedz
2 19 ~Dżejms

Wenecka była by nieobiektywna - za blisko. Proponuję wrocławską.

! Odpowiedz
0 9 ~Az

Mowa o senacie w jednolitym narodowo i kulturowo kraju izba bez sensu, utrwalająca biurokrację.

! Odpowiedz
0 4 ~motywujacycytat_blog

Ciekawie może być za rok...

! Odpowiedz
3 13 ~ciao

ciao ciao maccaronni

! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 25 ~ffs

Polski złoty co by się nie działo to się i tak osłabia... Zagłosują na TAK na Nie lub jeszcze inaczej będzie spadek zobaczycie ...

! Odpowiedz
3 28 ~niepelnosprawny_org

miałbym niezły ubaw, gdyby premier włoch, który tak oskarżał Polskę zrobił to co się mówi na niektórych forach "Włochy wyjdą z Unii" ...a nawet "przyłączą się do Rosji"...

! Odpowiedz
10 50 ~PATRYJOTA

Wlochy jeszcze przed przystapieniem do strefy euro byli juz bankrutami tylko po przez falszywe bilanse weszli w te strefe czyli problem bankructwa zostal tylko przesuniety w czasie a nie rozwiazany...a teraz mamy jego punkt kulminacyjny czyli razpoczecie plajty a wraz z Wlochami poczatek rozkladu grupy euro i w sumie dobrze tak bo po co nam normalnym i uczciwym obywatelom taki komunistyczno -faszystowski system co?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Inwestor

jeżeli włochy są bankrutami - to kim wtedy jest polska?

! Odpowiedz
0 0 ~drit odpowiada ~Inwestor

@Inwestor
Zaczynasz Nas wnerwiać - Polska!
A czym jest Polska? - Jest naszą Ojczyzną, zadłużoną niespłacalnymi długami.

! Odpowiedz
7 24 ~Tomy

Jedno jest 100% pewne. Obojętnie jaki będzie wynik referendum, to w pierwszych dniach po ogłoszeniu wyników złotówka mocno spadnie, a później zacznie powoli odrabiać straty. Nie wiadomo, czy powróci do wartości z przed referendum.

! Odpowiedz
6 31 ~Jan

Epoka Marsisto-Lezbianizmu powoli będzie przechodzić do historii. W przyszłości dzieci będą uczyć się w szkołach jacy to ludzie kiedyś byli głupi że, żeby wydać swoje pieniądze musieli wybierali pasożytów którzy mieli to robić za nich.

! Odpowiedz
1 20 ~jajcarz

Tak tak i dla rządu technicznego podesłać Włochom naszego sprawdzonego premiera technicznego i będzie git !!!.

! Odpowiedz
14 31 ~Reporter

Nic się złego obecnie nie wydarzy. Zaplastrują nakłamią Itd. System musi iść dalej Elity jeszcze nie są gotowe do wielkiego światowego Bum, jedynie obecnie jest to okazja dla spekulantów do szybkiego zarobku. Światową „zwałkę” możemy dopiero się spodziewać po zaprzysiężeniu Trumpa o ile do tego dojdzie. Lewactwo światowe ma plan i zbiera się dopiero do mega globalnego uderzenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 13 ~Reporter

Tak -z moich informacji to Elity prawdopodobnie chcą użyć Trumpa do likwidacji FEDu aby ten znienawidzony i zdyskredytowany przeobrazić w jakieś tym razem światowe monstrum finansowego ucisku. Oczywiście wszystko dla naszego dobra.

! Odpowiedz
2 13 ~jj odpowiada ~Reporter

no a kim jest miliarder jak nie elitą? syty głodnego nie zrozumie

! Odpowiedz
4 1 ~Reporter odpowiada ~jj

" a kim jest miliarder jak nie elitą" Siedź spokojnie i się ucz!" a kim jest miliarder jak nie elitą" Siedź spokojnie obserwuj i się ucz od starszych!

! Odpowiedz
5 6 ~rs4

wiadome było ze Polska nie wejdzie w tą Euro walute.

! Odpowiedz
5 22 ~marek

jak zwykle wszystko rozbija się o to czy pomagać bangsterom.

! Odpowiedz
20 9 ~Ewiak

4 grudnia 2016 r. rzeczywiście będzie punktem zwrotnym nie tylko dla Włoch, ale całej strefy euro i Unii Europejskiej. Sugeruje to analiza biblijna. Przypomnę tu fragment starożytnej wizji: "I powróci [król północy] do ziemi swej z dobrami ruchomymi wielkimi [1945. Ten szczegół wskazywał, że Hitler zaatakuje także ZSRR i będzie walczył aż do gorzkiego końca. Na początku nic nie wskazywało na takie zakończenie wojny], a serce jego przeciw przymierzu świętemu [wrogość wobec chrześcijan. W ZSRR wprowadzono ateizm państwowy], i będzie działał [oznacza to aktywność na arenie międzynarodowej], i zawróci do ziemi swej [1991-1993. Rozpad ZSRR i Układu Warszawskiego, wojska rosyjskie powróciły do kraju]. W czasie wyznaczonym powróci z powrotem" (Daniela 11:28,29a). Powrót Rosji w tym kontekście oznacza rozpad nie tylko strefy euro, lecz także UE i NATO. Wtedy wiele krajów z dawnego bloku wschodniego opuści amerykańską strefę wpływów. Bazy rosyjskie powrócą do wielu krajów, gdzie wcześniej stacjonowały. Brexit i prezydentura Donalda Trumpa nie były dziełem przypadku. Dla UE i NATO są tym, czym dla Niemiec hitlerowskich był Stalingrad i Kursk. W najbliższą niedzielę będą dwie kolejne "bitwy" - w Austrii i we Włoszech. Niebo usunęło III Rzeszę, ZSRR, Układ Warszawski. Usunie także UE i NATO.

Wszystkie szczegóły tej wizji wypełniają się od czasów starożytnej Persji w porządku chronologicznym. Wizja ta jest różnie komentowana. Jak widać, zawiera wiele szczegółów, dlatego osoba wnikliwa jest w stanie dostrzec każdy błąd, lub sofistykę (Daniela 12:10). Dwóch ostatnich, istotnych szczegółów tego fragmentu tej wizji inni komentatorzy nawet nie próbowali wyjaśnić. Nie pasowały bowiem do ich zwodniczych interpretacji. O powrocie Rosji mówię od roku 1998. Wtedy zupełnie nic, oprócz analizy biblijnej, na to nie wskazywało.

W roku 1882 Wielka Brytania rozciągnęła wpływy na Egipt i przejęła rolę "króla południa". Mniej więcej w tym samym czasie Rosja zajęła pozycję "króla północy", rozciągając wpływy na terytoria, które wcześniej należały do Seleukosa I (Daniela 11:27).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 18 ~I_Księga_Świstaka

Azali Światak będzie zawijał ażsreberka się skończą...

! Odpowiedz
2 17 ~autor

Ty jesteś szczęśliwa. Wierzysz sobie w bajki i wszystko złe wytłumaczysz sobie, że Bóg tak chciał :)

! Odpowiedz
3 6 ~Jan

Co bierzesz?

! Odpowiedz
5 38 ~Greg

Banki włoskie są od dawna na kroplówce EBC.Ale lewackiej Europie i agencjom ratingowym to jakoś nie przeszkadza.

! Odpowiedz
3 64 ~goss

czyli w poniedziałek złoty słabnie..... bez względu na wynik referendum.

podobno córka księcia jednej z chińskich prowincji straciła chomika....wiadomość pojawi się dopiero w środę, wtedy nastąpi kolejne osłabienie złotego

! Odpowiedz
5 50 ~Prawdziwy_dziennik

Tego typu nierzetelne informacje wprowadzają zbędnę zamieszanie posród naszych ekonomistów i analityków wykresów prostoliniowych. Wygłaszanie stwierdzeń "podobno" czy nawet "straciła" są wielką nieodpowiedzialnościa. Nie można przecież stwierdzidź czy zdechł czy uciekł, a może został porwany, a to przecież może wpłynąć na ratingi polski i nagłówki artykułów w NYT czy FT. Co na to Swetru?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 30 ~pa odpowiada ~Prawdziwy_dziennik

Ten chomik chce po prostu odwrócić uwagę od Trybunału Konstytucyjnego.

! Odpowiedz
1 17 ~KIMDZONGTUSK

któraś z Kardaszjanek przytyła, bedzie zwala na rynkach jak nic !!! i jeszcze podobno Babcia Jeleniowa jest niedysponowana

! Odpowiedz
2 21 ~Swetru odpowiada ~Prawdziwy_dziennik

Bierzcie kredyty we franku. Będzie tylko taniej.

! Odpowiedz
4 14 ~CHF

niektórym nie jest do śmiechu. od poniedziałku "dług" na pseudokredytach w CHF wzrósł o blisko 6%.
są to kolejne miliardy mitycznych strat banków. Można było działać przy kursie 3,9 /chf i pomóc biednym bankom....teraz już pozamiatane

! Odpowiedz
4 3 ~zawsze1

1st

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil