Recesja w Turcji stała się faktem

Ponad pół roku musieliśmy czekać, aby oficjalnie ogłosić oczywisty fakt. Zeszłoroczny kryzys walutowy doprowadził do recesji największą gospodarkę Bliskiego Wschodu. W poprzednim kwartale PKB Turcji obniżył się o 3%.

(Turecki Instytut Statystyczny.)

W IV kwartale 2018 roku produkt krajowy brutto Turcji był realnie o 2,4% niższy niż kwartał wcześniej oraz zanotował spadek o 3,0% względem IV kwartału 2017 – poinformował Turecki Instytut Statystyczny. Rezultat nie był specjalnym zaskoczeniem – ekonomiści spodziewali się spadku tureckiego PKB o 2,7% rdr.

W ten oto sposób Turcja oficjalnie znalazła się w recesji, definiowanej jako dwa z rzędu kwartały spadku PKB. W III kw. tureckie PKB zmniejszył się o 1,1%, o czym informowaliśmy w grudniu. Zatem ze względu na potężne opóźnienie danych o PKB recesję w Turcji możemy z całą pewnością zdiagnozować ponad pół roku po tym, jak się rozpoczęła! Co więcej, jest dość prawdopodobne, że zjawiska recesyjne w tureckiej gospodarce powoli wygasają.

Dzięki niezłym osiągom w pierwszym półroczu w całym 2018 roku turecka gospodarka urosła realnie o 2,6%. Za sprawą galopującej inflacji (niemal 20% w lutym) nominalny PKB Turcji w 2018 roku urósł aż o 19,1%, osiągając wartość niemal 3701 mld lir. Jednak po przeliczeniu na amerykańską walutę turecki PKB osiągnął wartość 784,1 mld dolarów i był o 7,9% niższy niż rok wcześniej. Mimo to Turcja najprawdopodobniej utrzymała status największej gospodarki Bliskiego Wschodu, wyprzedzając Arabię Saudyjską (684 mld USD w 2017 r.).

Recesja w Turcji była konsekwencją błędnej polityki gospodarczej prowadzonej przez gabinet Recepa Erdogana. Inwestycje i konsumpcja były finansowane z zagranicznych pożyczek, a zbyt niskie stopy procentowe w kraju zachęcały przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe do życia ponad stan. To się skończyło w maju 2018 roku, gdy brak oczekiwanych przez rynek podwyżek stóp procentowych doprowadził do kryzysu walutowego.

Od końca maja do połowy sierpnia lira straciła 40% wobec dolara. Dopiero we wrześniu Bank Centralny Republiki Turcji zareagował tak, jak powinien, podnosząc stopy procentowe. Aby jednak interwencja przyniosła pożądany efekt (tj. ustabilizowała notowania liry) TCMB musiał dokonać drakońskiej podwyżki kosztów kredytu, wynosząc stawkę referencyjną do 24%. To posunięcie zatrzymało kryzys walutowy, ale nie mogło już uchronić Turków przed drastycznym spadkiem realnych dochodów. W październiku oficjalna inflacja CPI przyspieszyła do 24,5%, osiągając najwyższy poziom od 15 lat.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
115 130 grzegorzkubik

Tam chyba jakiś odpowiednik Tuska rządzi i jest recesja.

! Odpowiedz
107 121 dropsik70

Akurat prezydent Erdogan to religijny konserwatysta i zwolennik dużego udziału państwa w Gospodarce. Więc jest raczej odpowiednikiem naszego PiS.

! Odpowiedz
114 95 zzibi2

z artykułu jasno wynika że to taki Kaczystan jak u nas obecnie - życie ponad stan, konsumpcja za pożyczoną kasę etc..

! Odpowiedz
100 66 psokal

Dlaczego tak napisałeś? Przecież to właśnie za Tuska byliśmy jedynym państwiem UE które UNIKNĘŁO recesji. Pomijam to że w latach 2008-2015 osiągnęliśmy najwyższy wzrost gospodarczy w Europie...

! Odpowiedz
56 92 and00 odpowiada zzibi2

Tusk jak malowany.
Toż to za Tuska mieliśmy deficyty po 8% PKB
Teraz 1%, nawet po spełnieniu nowych programów PiS ma być raptem 2%

! Odpowiedz
26 24 _jasko odpowiada and00

Czy możesz napisać dlaczego w styczniu br. wzrosło bezrobocie?

! Odpowiedz
20 83 (usunięty) odpowiada psokal

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
20 78 (usunięty) odpowiada zzibi2

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
59 33 _jasko odpowiada (usunięty)

Hehe, a z Tuska nie było światowego kryzysu? Pokaż mi kraju w UE, który nie zwiększał wówczas deficytu przy okazji sprawdź jak ten deficyt obecnie, w dobie koniunktury, wygląda.
Przypomnę Ci słowa bajarza Morawieckiego z 2015 roku, że rozwój kraju winien się opierać przede wszystkim na inwestycjach, a nie na wzroście konsumpcji. Porównaj stopę inwestycji z ostatnich 10 lat

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
109 103 misafi

To może warto zacytować Prezesa w tym miejscu:

"Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja. O niej mówi się, że to poważne państwo. Mój śp. brat mówił wielokrotnie, że chciałby, żeby o Polsce tak mówiono. Ten rodzaj wielkości jest do zdobycia. To wymaga najpierw zmiany władzy, a potem przebudowy polskich elit. I to we wszystkich dziedzinach."

I nie da się ukryć, ze PiS robi wszystko aby Polska stała się drugą Turcją. I politycznie i gospodarczo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil