Recesja w Turcji stała się faktem

Ponad pół roku musieliśmy czekać, aby oficjalnie ogłosić oczywisty fakt. Zeszłoroczny kryzys walutowy doprowadził do recesji największą gospodarkę Bliskiego Wschodu. W poprzednim kwartale PKB Turcji obniżył się o 3%.

(Turecki Instytut Statystyczny.)

W IV kwartale 2018 roku produkt krajowy brutto Turcji był realnie o 2,4% niższy niż kwartał wcześniej oraz zanotował spadek o 3,0% względem IV kwartału 2017 – poinformował Turecki Instytut Statystyczny. Rezultat nie był specjalnym zaskoczeniem – ekonomiści spodziewali się spadku tureckiego PKB o 2,7% rdr.

W ten oto sposób Turcja oficjalnie znalazła się w recesji, definiowanej jako dwa z rzędu kwartały spadku PKB. W III kw. tureckie PKB zmniejszył się o 1,1%, o czym informowaliśmy w grudniu. Zatem ze względu na potężne opóźnienie danych o PKB recesję w Turcji możemy z całą pewnością zdiagnozować ponad pół roku po tym, jak się rozpoczęła! Co więcej, jest dość prawdopodobne, że zjawiska recesyjne w tureckiej gospodarce powoli wygasają.

Dzięki niezłym osiągom w pierwszym półroczu w całym 2018 roku turecka gospodarka urosła realnie o 2,6%. Za sprawą galopującej inflacji (niemal 20% w lutym) nominalny PKB Turcji w 2018 roku urósł aż o 19,1%, osiągając wartość niemal 3701 mld lir. Jednak po przeliczeniu na amerykańską walutę turecki PKB osiągnął wartość 784,1 mld dolarów i był o 7,9% niższy niż rok wcześniej. Mimo to Turcja najprawdopodobniej utrzymała status największej gospodarki Bliskiego Wschodu, wyprzedzając Arabię Saudyjską (684 mld USD w 2017 r.).

Recesja w Turcji była konsekwencją błędnej polityki gospodarczej prowadzonej przez gabinet Recepa Erdogana. Inwestycje i konsumpcja były finansowane z zagranicznych pożyczek, a zbyt niskie stopy procentowe w kraju zachęcały przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe do życia ponad stan. To się skończyło w maju 2018 roku, gdy brak oczekiwanych przez rynek podwyżek stóp procentowych doprowadził do kryzysu walutowego.

Od końca maja do połowy sierpnia lira straciła 40% wobec dolara. Dopiero we wrześniu Bank Centralny Republiki Turcji zareagował tak, jak powinien, podnosząc stopy procentowe. Aby jednak interwencja przyniosła pożądany efekt (tj. ustabilizowała notowania liry) TCMB musiał dokonać drakońskiej podwyżki kosztów kredytu, wynosząc stawkę referencyjną do 24%. To posunięcie zatrzymało kryzys walutowy, ale nie mogło już uchronić Turków przed drastycznym spadkiem realnych dochodów. W październiku oficjalna inflacja CPI przyspieszyła do 24,5%, osiągając najwyższy poziom od 15 lat.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
25 26 trooper

Dla przypomnienia.
8 Czerwca 2014, Kaczyński: Polska będzie jak Turcja. Ale najpierw zmiana władz i elit

" Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja. O niej mówi się, że to poważne państwo - powiedział Kaczyński. Według prezesa "ten rodzaj wielkości jest do zdobycia", ale wymaga to "najpierw zmiany władzy, a potem przebudowy polskich elit".

https://www.wprost.pl/451487/Kaczynski-Polska-bedzie-jak-Turcja-Ale-najpierw-zmiana-wladz-i-elit

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 11 ernst

Porównywanie deficytow w kryzysie i okresie prosperity przypomina bieg ze spętanymi nogami i na luzie :)

! Odpowiedz
67 40 madarot

W pewnym sensie już raz tak się stało! PiSowców odbieramy jako głupków, ale to wyrachowane cwaniaki. Raz już poddali się i oddali władzę PO na krótko prze światową recesją. PO miało związane ręce, bo deficyt budżetowy powyżej 3% co powodowało zero podwyżek w budżetówce, dość wysoka inflacja, mizerne PKB. Na tym niezadowoleniu wypłynęło PiS w 2015 r. Teraz rozdają kasę na lewo i prawo i całkiem możliwe, że oddadzą władze z tymi wszystkimi obietnicami a recesja tuż tuż. PO znowu wpadnie w zastawione sidła PiS i będą mieli pozamiatane.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 53 and00

Jasne, najlepsze jest to o recesji powodującej inflacje, i specjalnym oddaniu władzy ponad rok przed krachem.
Gdyby oni ten krach naprawdę przewidzieli to nie musieli by pracować w polityce, zresztą nic by już nie musieli.
A deficyt to Tusk miał i 8% a nie "ponad 3%"

! Odpowiedz
14 10 psokal odpowiada and00

Zgadza się, w 2009 roku Polska miała 7,9% PKB deficytu. W pozostałych siedmiu latch rządów PO-PSL było to już znacznie mniej ale mniejsza o to. Jeśli Cię to nie przerasta to dopisz jeszcze jaki deficyt w 2009 miały inne państwa UE oraz jaki deficyt mają teraz. Chyba że nie odróżniasz kryzysu gospodarczego od szczytu koniunktury - wówczas nic już nie pisz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 19 1984 odpowiada psokal

Gdyby nie skok na OFE mieliby 60% do PKB. Gdy Rostowski z Tuskiem zamieniali realne pieniadze na wirtualne zapisy większość Europy zaczęła stabilizować dług do PKB. W Niemczech spadł z 80% do 75% chociaż niczego nie zajumali.

! Odpowiedz
0 0 fakty odpowiada 1984

Czy Niemcy mają obciążenie w budżecie w postaci przywilejów emerytalnych w wysokości 2,8 % PKB ? Czy jakikolwiek inny kraj w Europie poza Grecją ma takie obciążenia ? To masz odpowiedź dlaczego Tusk musiał zrobić "skok" na OFE. Jak komunistyczny naród godzi się na komunistyczne przywileje, to ktoś za to musi zapłacić. Matematyki nie oszukasz. Tusk przynajmniej coś z tym próbował zrobić, np. wiek emerytalny policji 55 lat, podwyższenie wieku emerytalnego. Chciał nawet posprzątać górnictwo, ale ryle wyszły na ulice, a pisiory z Kacperkiem Dudą, zaczęły drzeć japy, że Tuski chce zniszczyć polskie dobro narodowe. Do dzisiaj na forach wspominają, że policja za P.O strzelała do górników. Tusk się cofnął i co mamy w energetyce, widzimy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
72 42 oorim

Tak kończy każdy kto wypina się na świat zachodni i zbliża do despotii wschodnich...

! Odpowiedz
16 50 bha

Każdy kto zadłuża pseudo rządami kraj na coraz droższy i większy kredyt do spłaty niestety całego społeczeństwa...

! Odpowiedz
16 39 matpoz1

Czyli południe Europy i Francja nie ma co się martwić o swoje zadłużenie, bo hołduje europejskim wartością?

! Odpowiedz
19 11 bha odpowiada matpoz1

Nie bo oni udają obecnie ,,Greka' pod sztandarami zachodniego świata niby dobrobytu i niby nie zadłużonego coraz bardziej po uszy.

! Odpowiedz
49 39 _jasko

Hehe , a za Tuska to nie było światowego kryzysu? Możesz mi wskazać kraj w Europie, który w tych latach nie odnotował wzrostu deficytu budżetowego? Przy okazji sprawdź jak ten deficyt wygląda obecnie w latach koniunktury. Większość krajów w 2018 odnotuje nadwyżkę. Przypomnę słowa Morawieckiego z jesieni 2015 roku: W PKB najważniejszy jest udział inwestycji, a nie wzrostu konsumpcji. Obiecywał wzrost stopy inwestycji do 20 - 25%. Sprawdź tą stopę za ostaniach np. 10 lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
29 29 azkanel

Niech bankier podaje nasze PKB w dolarach tak jak tureckie to zobaczymy że my już dawno w recesji jesteśmy

! Odpowiedz
25 47 and00

Bankier jest stronniczy.
PKB nie podaje się w dolarach a w dolarach międzynarodowych, bo dane by były bez sensu, a na wzrost spadek PKB wpływ by miał głównie kurs USD
Wahania typu wzrost/spadek PKB o 20% rocznie by nikogo nie dziwiło, a wpływ by miał kurs a nie realna zmiana PKB

! Odpowiedz
106 88 psokal

"Recesja w Turcji była konsekwencją błędnej polityki gospodarczej prowadzonej przez gabinet Recepa Erdogana. Inwestycje i konsumpcja były finansowane z zagranicznych pożyczek, a zbyt niskie stopy procentowe w kraju zachęcały przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe do życia ponad stan."
A Polacy cały czas się cieszą z kolejnych miliardów przeznaczonych na transfery socjalne. Jak to pisał Kochanowski, "Polak przed szkodą, i po szkodzie głupi".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
107 91 modulometer

Co na to nasza RPP której członek, obywatel Łon, wypowiadał się w samych superlatywach o patriotycznej i niezależnej polityce tureckiego banku centralnego i wskazywał ją jako wzór dla Polski? Co na to zbawca narodu który chciał tu robić drugą Turcję? I robi... I to nie jest jego ostatnie słowo.
Kaczor wie ze przegra wybory - tzn nie osiągnie wyniku dającego mu szansę stworzenia sensownego rządu. Pozostawi więc władzę opozycji. A tu tak... deficyt budżetowy w góre, podatki w górę, ceny prądu w 2020 w górę , inflacja w górę... Co robi Glapiński? Podnosi stopy. Po kraju przemknie pomruk niezadowolenia. Jak to? Raty rzeczywiście mogą w tych czasach rosnąć? Dalej spadnie pKB, zaczną padać firmy, wzrosnie bezrobocie. Obniżka stóp? Glapiński wyjdzie i powie "wykluczone". I tak w koło macieju aż do wyołania recesji - oczywiscie po to aby wypadła ona na rzady Peło i tak juz będzie aż do następnych wyborów :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
109 103 misafi

To może warto zacytować Prezesa w tym miejscu:

"Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja. O niej mówi się, że to poważne państwo. Mój śp. brat mówił wielokrotnie, że chciałby, żeby o Polsce tak mówiono. Ten rodzaj wielkości jest do zdobycia. To wymaga najpierw zmiany władzy, a potem przebudowy polskich elit. I to we wszystkich dziedzinach."

I nie da się ukryć, ze PiS robi wszystko aby Polska stała się drugą Turcją. I politycznie i gospodarczo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
115 130 grzegorzkubik

Tam chyba jakiś odpowiednik Tuska rządzi i jest recesja.

! Odpowiedz
107 121 dropsik70

Akurat prezydent Erdogan to religijny konserwatysta i zwolennik dużego udziału państwa w Gospodarce. Więc jest raczej odpowiednikiem naszego PiS.

! Odpowiedz
114 95 zzibi2

z artykułu jasno wynika że to taki Kaczystan jak u nas obecnie - życie ponad stan, konsumpcja za pożyczoną kasę etc..

! Odpowiedz
100 66 psokal

Dlaczego tak napisałeś? Przecież to właśnie za Tuska byliśmy jedynym państwiem UE które UNIKNĘŁO recesji. Pomijam to że w latach 2008-2015 osiągnęliśmy najwyższy wzrost gospodarczy w Europie...

! Odpowiedz
56 92 and00 odpowiada zzibi2

Tusk jak malowany.
Toż to za Tuska mieliśmy deficyty po 8% PKB
Teraz 1%, nawet po spełnieniu nowych programów PiS ma być raptem 2%

! Odpowiedz
26 24 _jasko odpowiada and00

Czy możesz napisać dlaczego w styczniu br. wzrosło bezrobocie?

! Odpowiedz
20 83 (usunięty) odpowiada psokal

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
20 78 (usunięty) odpowiada zzibi2

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
59 33 _jasko odpowiada (usunięty)

Hehe, a z Tuska nie było światowego kryzysu? Pokaż mi kraju w UE, który nie zwiększał wówczas deficytu przy okazji sprawdź jak ten deficyt obecnie, w dobie koniunktury, wygląda.
Przypomnę Ci słowa bajarza Morawieckiego z 2015 roku, że rozwój kraju winien się opierać przede wszystkim na inwestycjach, a nie na wzroście konsumpcji. Porównaj stopę inwestycji z ostatnich 10 lat

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil