Recesja w Polsce, zarobki w IT i spadki cen złota [Wykresy tygodnia]

2020-08-15 06:00
publikacja
2020-08-15 06:00
thetaXstock

Kończąc kolejny tydzień 2020 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. Złoto żywi się ujemnymi stopami

Przyjrzyjmy się cenom złota, ale nie tylko samym cenom, ale też tzw. fundamentom. Gdyby zapytać analityków, jaka jest taka jedna decydująca sprawa, która pcha ceny złota w górę lub w dół, odpowiedzieliby, że polityka banków centralnych.

2. Rekordowy spadek polskiego PKB

Drugi kwartał 2020 roku przyniósł potężny spadek produktu krajowego brutto Polski. Znaleźliśmy się w najgłębszej recesji od przynajmniej 25 lat. Realny (czyli już po uwzględnieniu wzrostu cen) produkt krajowy brutto spadł o 8,9 proc. względem poprzedniego kwartału – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

3. Chiny z potężną nadwyżką

W pierwszych trzech miesiącach roku Państwo Środka zanotowało (dopiero czwarty w tym stuleciu) deficyt na rachunku bieżącym. Kwartał później wyszło na wyraźny plus: nadwyżka wyniosła niespełna 120 mld dol. i była najwyższa od ostatniego kwartału 2008 r. - wynika z danych Ludowego Banku Chin.

/ Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin

4. Gwałtowna przecena złota i srebra

Wtorek przyniósł drastyczne spadki cen metali szlachetnych. W przypadku złota był to najgłębszy dzienny spadek od 7 lat. Ceny srebra spadły najmocniej od 2008 roku.

Kliknij w obrazek, aby zobaczyć aktualne notowania.

5. Inflacja w Polsce spadła. Usługi mocno drożeją

Inflacja w lipcu wyniosła 3 proc. w ujęciu rocznym – podał Główny Urząd Statystyczny. Na szczególną uwagę zasługuje wyraźny wzrost cen usług, któremu towarzyszyła coraz droższa żywność.

Kliknij, aby powiększyć infografikę

6. Support i UX najgorzej opłacane w IT

Mediana najniższych proponowanych zarobków w pierwszej połowie 2020 roku w przypadku umowy B2B wynosiła 12 tys. zł + VAT, a najwyższych 17,6 tys. zł + VAT. W przypadku umów o pracę wynagrodzenie stawki wahały się od 8,9 do 13,2 tys. zł brutto - wynika z raportu No Fluff Jobs.

/ No Fluff Jobs

7. 4mass z mocnymi spadkami po wynikach

Wyprzedażą akcji zareagowali inwestorzy na publikację kwartalnych wyników przez 4mass. To jedna z najpopularniejszych spółek tzw. koronawirusowej hossy.

Kliknij w obrazek, aby zobaczyć aktualne notowania.

MKa

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
lorelie
W Polsce mega spadek..6% ale o spadku w UK wynoszącym 204% ani slowa...a moze o 14% spadku Francji i Hiszpanii - to potęgi tak jak Wlochy 12% spadek i zadłużenie 169% pkb :) lewactwo już tonie. Bezrobocie w Hiszpanii dobija do 20%
grzegorzkubik
Pisałem wam o korekcie na złocie. Ja wiem co dzieje się z tym kruszcem.
anna_domagalczyk
To się ciesz, siedź cicho i zarabiaj.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
open_mind
https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=auto&u=https%3A%2F%2Fwww.silverdoctors.com%2Fgold%2Fgold-news%2Fa-brief-history-of-the-gold-standard-with-a-focus-on-the-united-states%2F
open_mind
Jak to mówił bankier Łukasz –złota papierem nie oszukasz.
grzegorzkubik
Programista IT w wieku firmach zarabia na początek ok 4000 zł netto a poseł ma po wejściu ustawy ok 12 tys netto. Do tego darmowa komunikacja i darmowy hotel plus 31 tys kwoty wolnej od podatku. Informatyk myśli, ma umysł analityczny. Mógłby z powiedzeniem zastąpić posła. Czy naprawdę pani Jachira zasłużyła na taką Programista IT w wieku firmach zarabia na początek ok 4000 zł netto a poseł ma po wejściu ustawy ok 12 tys netto. Do tego darmowa komunikacja i darmowy hotel plus 31 tys kwoty wolnej od podatku. Informatyk myśli, ma umysł analityczny. Mógłby z powiedzeniem zastąpić posła. Czy naprawdę pani Jachira zasłużyła na taką podwyżkę? PIS, PO. SLD i Lewica poparły podwyżki wynagrodzeń. Konfederacja głosowała przeciw. Zatem PIS oddaje sporo swego poparcia Konfederacji. Ok czekamy. Przy takich rządach koalicja Korwina i Boska zyska 20%. Ja na miejscu PIS-u bym się zastanowił. Już raz chcieli podwyższać wynagrodzenia ale pod wpływem nacisków społecznych wycofali się z tego a nawet obniżyli. Radzę sienie wygłupiać bo nic bardziej nie działa na społeczeństwo jak rozpasanie państwowych urzędników.
hfjdj
Ten swiezo upieczony absolwent mialby posła zastapic?
ameba1 odpowiada hfjdj
Oczywiście. Politycy chyba już nam udowodnili że do niczego się nie nadają. Do inżynierów mam zaufanie.
hfjdj odpowiada ameba1
Jedno jest komuś ufać a drugie jest wierzyć że do czegoś się nadaje. Nie ma bardziej odrealnionego od rzeczywistości typu człowieka na ziemi od świeżo upieczonego abswolenta. Inżynier z niego też marny bo z reguły nic nie potrafi. Przez ostatnie lata siedział na garnuszku rodziców, pił a jak się czegoś uczył to Jedno jest komuś ufać a drugie jest wierzyć że do czegoś się nadaje. Nie ma bardziej odrealnionego od rzeczywistości typu człowieka na ziemi od świeżo upieczonego abswolenta. Inżynier z niego też marny bo z reguły nic nie potrafi. Przez ostatnie lata siedział na garnuszku rodziców, pił a jak się czegoś uczył to tego czym nie jest życie przeciętnego ubywatela.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki