REKLAMA

Raty kredytów w złotych też mogą znacznie wzrosnąć

2015-01-29 08:25
publikacja
2015-01-29 08:25
fot. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / FORUM

Wszystkie osoby decydujące się na duże zobowiązania finansowe powinny zadbać o dodatkowe oszczędności, aby poradzić sobie w razie nieprzewidzianego wzrostu raty. Niewielu kredytobiorców zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że miesięczne spłaty kredytów w złotych, tak jak tych we frankach, mogą w krótkim czasie wzrosnąć nawet o 20%. Z wyliczeń Expandera wynika, że tak się stanie jeśli WIBOR powróci do poziomu sprzed dwóch lat. Jeśli WIBOR wyniesie tyle, ile z w marcu 2008 r. to rata wzrośnie prawie o połowę.

Miesięczne spłaty kredytów w złotych, tak jak tych we frankach, mogą w krótkim czasie wzrosnąć nawet o 20% (fot. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / FORUM)

Osoby, które zaciągają kredyty hipoteczne muszą liczyć się z tym, że w przyszłości ich rata może wzrosnąć. Nie dotyczy to tylko tych, którzy zadłużyli się we frankach czy w euro. Raty w złotych również mogą istotnie się powiększyć. Ich wysokość zmienia się w zależności od poziomu stóp procentowych w naszym kraju. Wystarczy, że stawka WIBOR z obecnego poziomu (2,01%) powróci do tego ze stycznia 2013 r. (4%), a osoby zadłużone w złotych czeka to samo, co w ostatnim czasie dotknęło „frankowiczów” – podwyższenie raty o 20%. Gdyby WIBOR wyniósł tyle ile w marcu 2008 r. (6%) rata kredytu złotówkowego wzrosłaby o niemal połowę.

Zaciągając kredyt hipoteczny warto więc tak dobierać jego kwotę, aby stać nas było nie tylko na spłatę rat, ale również na gromadzenie dodatkowych oszczędności. Najlepszym sposobem na przygotowanie się na zwiększenie comiesięcznych spłat jest regularne odkładanie pieniędzy w okresie gdy stopy procentowe, a więc i raty, są niskie. Jeśli nasze zobowiązanie wzrośnie będziemy mogli skorzystać ze zgromadzonego kapitału i przez pewien czas utrzymać poziom życia na wcześniejszym poziomie.

Co w sytuacji poważnego kryzysu?

Ogromnym zagrożeniem dla kredytobiorców są poważne kryzysy. Dla przykładu obecnie w Rosji stopy procentowe zostały podwyższone do 17%. W Polsce taki poziom WIBOR-u obowiązywał w maju 2001 r. Gdyby w przyszłości zwiększono jego wysokość do ówczesnego poziomu, to rata zaciągniętego obecnie kredytu na kwotę 300 000 zł na 25 lat wzrosłaby ponad trzykrotnie – z 1584 zł aż do 4791 zł. W rezultacie większość kredytobiorców nie byłaby w stanie podołać spłacie.

Teoretycznie wyjściem z takiej sytuacji mogłaby być sprzedaż mieszkania i spłata kredytu. Jednak w praktyce gdyby jednocześnie na sprzedaż zostały wystawione tysiące mieszkań to trudno byłoby znaleźć nabywcę. Ponadto ceny nieruchomości drastycznie by spadły, a więc nawet kwota uzyskana z transakcji mogłaby nie wystarczyć na spłatę długu. Niewiele dałoby tez wydłużanie okresu kredytowania.

Obecnie proponowane są liczne zmiany regulacji dotyczących kredytów hipotecznych. Dobrze byłoby wprowadzić w życie nie tylko rozwiązania ułatwiające życie zadłużonym we frankach. Warto zawczasu zabezpieczyć przed drastycznym wzrostem raty także tych, którzy wybrali kredyty w złotych.

Jak może wzrosnąć rata kredytu w PLN

WIBOR 3M

Kiedy obowiązywał taki poziom WIBOR-u

Rata przy danej stawce WIBOR

2,01%

27 stycznia 2015

                  1 584 zł

3%

Maj 2013 r.

                  1 752 zł

4%

Styczeń 2013 r.

                  1 931 zł

5%

Sierpień 2012 r.

                  2 118 zł

6%

Marzec 2008 r.

                  2 313 zł

7%

Sierpień 2004 r.

                  2 516 zł

10%

Maj 2002 r.

                  3 157 zł

15%

Sierpień 2001 r.

                  4 311 zł

17%
(tyle wynoszą obecnie stopy proc. w Rosji)

Maj 2001 r.

                  4 791 zł

19,90%

Listopad 2000 r.

                  5 497 zł

Obliczenia dla kredytu na kwotę 300 000 zł na 25 lat z marżą 1,99%

Opracowanie Expander Advisors

Jarosław Sadowski

Główny Analityk 
Expander Advisors

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (58)

dodaj komentarz
~R7
Co będzie To czas pokaźne a narazie niema cogdybać
~lola
prof Stiglitz (nie mylić ze Sztyrlicem) " co minutę rodzi się głupiec, który weźmie kredyt"
~WKO
Był Dziki Zachód to i musi być Dziki Wschód
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~misiek
ech dlatego wole cos sobie ugotować, bo kredyt to juz wziałem na wiele lat.

Panowie zapraszam - ugotujcie cos dla pan http://www.meskie-gotowanie.pl i podyskutujcie o ratach :)
~ererer
za 10 lat tak będzie i będziemy mieli lament niewolników zniewolonych w złotówkach, już tu widzę kolejnych jełopów co nic się na franku nie nauczyli i plodzą posty w stylu że "stopy długo nie wzrosną bo nie ma powodów" dalej niż na 5 lat to już niczego przewidywać nie można a oni biorą na 20-30
~jo44
Zamiast bezmyslnie uzywac kalkulatora, zacznijcie swiat obserwowac i to jaki jets koszt piniadza np w usa, japonii, szwajcarii czy ostatnio w ue. Raty nie tylko nie wzrosna, ale spadana- taki mamy rok ! Wybiorczy!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~polak2
Jak by nie kredyty na mieszkania ?cena byłaby dużo duzo mniejsza 2 tys nie większa.....A tak jest kupiec jest cena..
~gość
Banksterka się obłowiła. Tu jest dobrze opisany cały przekręt:

http://www.mpolska24.pl/post/7795/bankowy-przekre

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki