Raport: własny dom - przed czterdziestką i na wsi

Budowa domu jest realizacją marzenia, które Polacy najczęściej spełniają przed 40. rokiem życia. Najwięcej domów powstaje na wsi, a ich budowa trwa blisko dwa lata - wynika z "Raportu o budowie domów w Polsce" wykonanego przez serwis oferteo.pl.

(fot. David Gray / FORUM)

Według najnowszego raportu podsumowującego 2016 r. wynika, że najwięcej nowych inwestycji powstało w woj. mazowieckim (17 proc.) i wielkopolskim (11 proc.). Najmniej - w woj. opolskim i lubuskim - po 1 proc. Taki sam odsetek (1 proc.) osób ankietowanych wskazał, że buduje dom poza granicami Polski.

Polacy najczęściej budują dom na wsi (57 proc. respondentów), czyli tyle samo, co w poprzednim roku. 19 proc. ankietowanych odpowiedziało, że buduje dom w mieście liczącym poniżej 50 tys. mieszkańców, a tylko 9 proc. budowało w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców.

Przeprowadzka z miasta na wieś była jedną z najczęściej wskazywanych przyczyn, dla których Polacy decydują się na budowę domu, ale tylko nieliczni (0,5 proc. ankietowanych) chciałaby przeprowadzić się ze wsi do miasta.

Najważniejszym powodem budowy domu jest realizacja marzeń (24 proc. odpowiedzi). Ale 18 proc. badanych stwierdziło, że budowa domu opłaca się bardziej niż kupno mieszkania. Istotne znaczenie miały również: chęć zwiększenia powierzchni mieszkalnej (16 proc.) oraz chęć posiadania ogrodu (12,5 proc.). Jako powody wskazywane były również: narodziny dzieci i fakt posiadania działki budowlanej.

Według raportu najczęściej decydujemy się na taki krok jeszcze przed 40. rokiem życia. Wśród ankietowanych najwięcej było osób, które rozpoczęły budowę, będąc w wieku 3135 lat (29 proc.) oraz 2630 lat i 3640 lat (po 20 proc.).

Z badania wynika, że najczęściej w domach mieszkają 4 osoby - 2+2 (33 proc. wskazań). Nieco mniejszy odsetek stanowiły rodziny trzyosobowe (29 proc.) oraz dwuosobowe (25 proc.).

Proces inwestycyjny (od kupna działki do ukończenia budowy) trwa przeciętnie 22 miesiące i należy liczyć się z tym, że ostateczne koszty budowy mogą być wyższe od prognozowanych - najczęściej do 25 proc. Znaczna większość badanych posiłkowała się kredytem bankowym i ponad połowa przekroczyła zakładane koszty.

Przedstawione dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród 207 osób, które w 2016 roku budowały dom. Badanie przeprowadził portal oferteo.pl. (PAP)

awy/ son/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~niepelnosprawny_org

trzeba być geniuszem, wygrać na loterii lub dostać dobry spadek by budować własny dom, przypominam od 400 tyś w górę...
znam takich co buduja 25 lat i do tej pory nie wykończyli domu, ale po co cos takiego?...

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~Ann

Na terenach wiejskich w zasadzie są prawie tylko domy? Bloki budowano chyba tylko przy byłych PGR-ach lub małych zakładach, przetwórniach?

! Odpowiedz
0 6 ~Fred

Budowac dom w wieku 26 lat to niezly wyczyn. Gratulacje

! Odpowiedz
0 2 ~gość

To w tym wieku ma się najwięcej energii i najbardziej potrzebne jest własne lokum.

! Odpowiedz
1 1 ~Libertarian

Moj znajomy ma 27 lat i buduje dom już od 3 lat. Ma auto, sam płacił za swoje wesele, kupił działkę i w wieku 24 lat zaczął budowę domu bez kredytu. Obecnie stan surowy zamknięty. Co prawda juz 7 lat pracuje w Niemczech.

! Odpowiedz
0 0 ~niepelnosprawny_org odpowiada ~gość

amen, dokładnie gościu, jeszcze nam w tym dobrobycie daleko do starożytności, czy okresu okołowojennego jak sie budowali...

! Odpowiedz
2 7 ~adg

207 szczęściarzy z 38,5mln Polaków którym udało się wybudować w tym kraju dom

! Odpowiedz
0 18 ~WJ

"3135 lat (29 proc.) oraz 2630 lat i 3640 lat (po 20 proc.). "

a w którym powiecie takich lat sie dożywa?

! Odpowiedz
2 16 ~Kamil

W sumie by u nas w państwie czegoś się dorobić, to potrzeba wielu lat, ale nie myślałem że aż tylu :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne