Raport: szwedzka gospodarka wchodzi w fazę dekoniunktury

Dobrze rozwijająca się w ostatnich latach gospodarka Szwecji wyraźnie wyhamowała i wchodzi w fazę dekoniunktury - ogłosił w środę w swoim raporcie Szwedzki Narodowy Instytut Badań Ekonomicznych. Jako przyczynę wskazano brexit oraz wojnę handlową.

(YAY Foto)

"Ekonomiczny boom skończył się, ale nie oznacza to jeszcze, że wkraczamy w recesję" - stwierdziła Ylva Heden Westerdahl, szefowa prognoz Szwedzkiego Narodowego Instytutu Badań Ekonomicznych (Koniunkturinstitutet).

Według szacunków badaczy instytutu PKB w Szwecji za 2019 rok osiągnie 1,2 proc., a w 2020 roku spadnie do 1,1 proc. W 2018 roku wskaźnik ten wyniósł 2,3 proc.

W opinii ekonomistów na osłabienie szwedzkiej gospodarki, która jest silnie uzależniona od eksportu, wpływ mają międzynarodowe konflikty handlowe (wprowadzanie ceł) oraz niepewność związana z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dodatkowo, jak wskazują autorzy raportu, w Szwecji zaczęły spadać nakłady na inwestycje. "Lekko ekspansywna polityka fiskalna przyczyni się do wzrostu popytu w przyszłym roku, ale bezrobocie nadal będzie rosło" - przewidują eksperci.

Według prognozy w tym roku stopa bezrobocia w Szwecji ma wynieść 6,7 proc., w 2020 roku - 7,1 proc., a w 2021 roku - 7,2 proc.

Oczekuje się, że w związku ze słabymi danymi makroekonomicznymi inflacja w 2019 oraz 2020 roku będzie niższa od prognozowanego przez Szwedzki Bank Narodowy poziomu 2 proc. Według badaczy w tych latach ujemne stopy procentowe pozostaną bez zmian.

Prognoza Szwedzkiego Narodowego Instytutu Badań Ekonomicznych, który podlega rządowi Szwecji, została oparta na założeniu, że nie dojedzie do dalszej eskalacji konfliktu handlowego na świecie, a Wielka Brytania opuści UE w sposób uregulowany.

Jeszcze bardziej pesymistycznie przyszłość gospodarki Szwecji ocenili analitycy skandynawskiego banku Handelsbanken, obniżając swoje prognozy z sierpnia. Według nich w 2019 roku PKB Szwecji wyniesie jedynie 1,1 proc., a w 2020 spadnie do 0,8 proc. "Gospodarka hamuje szybciej, niż zakładano, przede wszystkim w sektorze przemysłowym" - podkreślono w raporcie.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ akl/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil