REKLAMA

Raport: opiekunka najlepiej opłacaną pracą sezonową

2016-06-08 13:08
publikacja
2016-06-08 13:08

Nawet 25 zł za godzinę pracy dla opiekunki, ok. 15 zł dla pracownika biurowego i call center - takich wynagrodzeń brutto mogą spodziewać się osoby szukające pracy tego lata, wynika z rankingu prac wakacyjnych opracowanego przez Work Service S.A.

fot. / / YAY Foto

"Tegorocznym hitem może stać się praca opiekunki" - prognozuje dyrektor operacyjny People Care z Grupy Work Service Pawlos Mandzios. "Dla osób bez większego doświadczenia i dodatkowych uprawnień stawki zaczynają się od 19 zł brutto. Natomiast ci, którzy wykazują się odpowiednim kompetencjami i znajomością języka obcego mogą liczyć na wynagrodzenie przekraczające 25 zł brutto za godzinę" - mówi.

Na kolejnych miejscach w rankingu znajdują się takie stanowiska jak hostessa, pomoc biurowa i pracownik call center - wszyscy średnio ok. 15 zł za godz. Z kolei pracownicy związani z firmami produkcyjnymi mogą spodziewać się pensji w wysokości 13 zł brutto. Najniżej w rankingu są kelnerzy - nieco ponad 11 zł. Ci ostatni często mogą liczyć na dodatkowe wynagrodzenie dzięki napiwkom.

"Wobec umacniającego się rynku pracownika i notowanych rekordowo niskich poziomów bezrobocia, zainteresowani podjęciem zatrudnienia mogą w tym roku przebierać w ofertach. Poza tradycyjnymi sektorami sezonowymi - gastronomią, hotelarstwem i rolnictwem" - powiedział pełnomocnik zarządu Work Service S.A. Krzysztof Inglot. Dodał, że w tym roku pojawia się dużo ofert pracy z przemysłu. W okresie letnim - jak wskazywał - rekrutacje otwierają także branże produkcyjna i logistyczna.

Work Service S.A. przestrzega, żeby pracownicy przed podjęciem zatrudnienia podpisali umowę, bowiem w przypadku jakichkolwiek problemów, to jedyny dokument chroniący prawa pracownika i dający możliwość egzekwowania swoich praw w sądzie pracy. Inglot dodał, że najlepiej nie szukać ofert na własną rękę, a posiłkować się agencjami zatrudnienia, które dysponują ofertami prac sezonowych. "Warto z nich skorzystać dla własnego bezpieczeństwa" podkreślił.

Jak zauważają eksperci przed nami ostatnie wakacje, w czasie których pracownicy są narażeni na syndrom tzw. pierwszej dniówki, a więc sytuacji w której podejmują pracę bez spisanej umowy.

Od 1 września zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu Pracy, która będzie kładła na pracodawców obowiązek zawarcia umowy o pracę lub pisemnego ustalenia warunków zatrudnienia. Dokumentacja ta będzie musiała zostać dostarczona do pracownika jeszcze przed podjęciem pracy - w innym wypadku Państwowa Inspekcja Pracy będzie mogła udzielić grzywny pracodawcy w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Jak wynika z badania Work Service, w ostatnich miesiącach 33,9 proc. pracodawców miała trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Największe braki deklarowali w zakresie zapotrzebowania na kadrę niższego (15,2 proc.) oraz szczebla średniego (11,4 proc.). (PAP)

kfk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Powiązane: Praca

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~StanRS
25 złotych to pewnie agencja bierze, jak ktoś chce zostawić swojego bachora opiekunce. A opiekunka ma z tego 5-7 złotych za godzinę.
Opiekunkom na miesiąc, nowobogaccy i "klasa średnia" płacą coś około 500-800 złotych miesięcznie, plus może wyżywienie. Pismakom z "z bankiera" ktoś coś powiedział
25 złotych to pewnie agencja bierze, jak ktoś chce zostawić swojego bachora opiekunce. A opiekunka ma z tego 5-7 złotych za godzinę.
Opiekunkom na miesiąc, nowobogaccy i "klasa średnia" płacą coś około 500-800 złotych miesięcznie, plus może wyżywienie. Pismakom z "z bankiera" ktoś coś powiedział i tak napisali.
~Jarek
Skąd Wy bierzecie te stawki?
~Marek
opiekunka hit, bo nikt nie chce sie uzerac z dzieciakami
~abc
To niech idzie do pracy na kasie za minimalną płacę i dojazdem godzinę w jedną stronę.
~sdg odpowiada ~abc
Już dostrzegam na policzkach łzy gdy brakuje wam niewolników...

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki