REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Raport o reparacjach z pozytywną oceną premiera. Kiedy publikacja?

2021-12-30 07:16
publikacja
2021-12-30 07:16
Raport o reparacjach z pozytywną oceną premiera. Kiedy publikacja?
Raport o reparacjach z pozytywną oceną premiera. Kiedy publikacja?
fot. Pool / / Reuters

Raport dotyczący reparacji wojennych od Niemiec spotkał się z pozytywną oceną premiera Mateusza Morawieckiego; publikacja raportu zależy od decyzji politycznych prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa rządu - powiedział PAP poseł PiS, były szef zespołu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki wziął udział w spotkaniu w sprawie raportu o polskich stratach wojennych, który został przygotowany przez Zespół Parlamentarny ds. Reparacji. Rozmowy dotyczyły także Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego. W rozmowie z PAP Mularczyk przyznał, że raport spotkał się z pozytywną opinią premiera, a szef rządu podziękował ekspertom za prace nad nim, bo - jak podkreśla poseł - "od 1947 roku nie udało się państwu polskiemu nic takiego stworzyć, co byłoby raportem".

"Prób szacowania strat było kilka i - z wyjątkiem raportu z 1947 roku - nie udało się żadnemu rządowi ani za czasów Polski komunistycznej, ani po 1989 roku przygotować takiego raportu" - dodał Mularczyk.

Raport zespołu zawiera informacje m.in. dotyczące strat gospodarczych, osobowych, dóbr kultury, dzieł sztuki i spraw społecznych.

"Raport zostanie także uzupełniony m.in. o syntetyczny opis historyczny okupacji sowieckiej, jej skutków po wojnie, a także zaktualizowany" - mówi polityk PiS. "Pojawił się także nowy element - album, który będzie zawierał kilkaset do tysiąca zdjęć związanych z okupacją niemiecką" - podkreślił Mularczyk.

Poseł PiS wskazał ponadto, że raport zespołu ma duży ciężar informacyjny zarówno dla relacji polsko-niemieckich, ale także dla Europy. "Jego publikacja zależy od decyzji politycznych władz Prawa i Sprawiedliwości, pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego" - zaznaczył.

W ocenie Mularczyka, "pewną kontynuacją pracy związanych z raportem będzie Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego, który został powołany w grudniu, a który rozpocznie działalność od stycznia".

"Celem Instytutu jest poszerzenie tych prac, które rozpoczął raportem zespół, m.in. poprzez inicjowanie i prowadzenie badań naukowych zmierzających do kompleksowego opisania skutków II wojny światowej, przede wszystkim dla Rzeczypospolitej, ale też dla Europy Środkowo-Wschodniej, podjęcie współpracy międzynarodowych w zakresie badań historycznych nad skutkami II wojny światowej, podjęcie działań edukacyjnych, popularyzatorskich w kraju i zagranicą, organizowanie konferencji międzynarodowych oraz prowadzenie działalności wydawniczej i dokumentacyjnej" - powiedział.

Wskazał ponadto, że Instytut będzie promował tę tematykę w świecie naukowym poprzez system programów stypendialnych. "Ta problematyka była kompletnie zaniechana i zaniedbana przez całe lata. Niestety w ostatnim czasie jest niewiele publikacji krajowych dotyczących II wojny światowej, jej skutków i konsekwencji gospodarczych, społecznych i państwowych" - dodał i podkreślił, że brak tego tematu w przestrzeni publicznej sprawia, że jest on nieznany np. Niemcom, którzy - jak zaznacza Mularczyk - "uważają, że się rozliczyli z Polską i nie mają już żadnych zobowiązań".

Mularczyk pytany, czy będzie zaangażowany w prace Instytutu, odpowiedział, że chciałby być w nie zaangażowany. "Decyzja o moim zaangażowaniu będzie zależała od pana premiera" - zastrzegł.

"Prace Instytutu w pewien sposób muszą się wiązać z raportem, który jest największym dziełem w tym obszarze i musi być on prezentowany i promowany w Polsce i na świecie" - powiedział poseł PiS.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (14)

dodaj komentarz
grab
Popieram znakomitą inicjatywę i raport p. Mularczyka. Uważam, że draństwem jest unikanie przez Niemcy odpowiedzialności. Uważam, że każda opcja polityczna powinna ponieść odpowiedzialność za swoje czyny wobec społeczeństwa!
300_pala
Ach te komisje i raporty….
Zupełnie jak z Tupolewe
Tylko pieniądze stracone na te szopki prawdziwe
pozhoga
RFN skończyła wypłacać reparacje Francji i Belgii w 2010 roku: krajom, w których okupacja w porównaniu do Polski była żartem.

Jest szansa na zbudowanie koalicji kilku krajów wokół tego tematu: szkopy zdemolowały nie tylko Polskę, ale i np. Grecję. Szkoda że UK poza Unią - to też byłby cenny potencjalny sojusznik.
300_pala
A za która wojnę może napisz
jpelerj
Wcale nie będzie. Niby raport jest, żeby lud się nie burzył i nie pytał, ile zarobił Mularczyk i koledzy w komisji, ale tajny. Ten sam cyrk co z Macierewiczem. Liczą, że ciemny lud to kupi drugi raz?
qwertas
Ludność Polski w 1939: 34,8 mln. Hiszpania 25,6 mln, Francja 42 mln, Włochy 43,4 mln a Wielka Brytania 47,7 mln. Gdyby nie ludobójstwo i zabicie 6 mln Polaków przez Niemców i Rosjan (głównie Niemców) to byśmy byli narodem pomiędzy 50 a 60 mln. Tak oto Niemcy zniszczyły potencjał gospodarczy Polski nie na dekady a na następne wieki.Ludność Polski w 1939: 34,8 mln. Hiszpania 25,6 mln, Francja 42 mln, Włochy 43,4 mln a Wielka Brytania 47,7 mln. Gdyby nie ludobójstwo i zabicie 6 mln Polaków przez Niemców i Rosjan (głównie Niemców) to byśmy byli narodem pomiędzy 50 a 60 mln. Tak oto Niemcy zniszczyły potencjał gospodarczy Polski nie na dekady a na następne wieki. Jak najbardziej należy nam się odszkodowanie za każdą zabitą osobę z tych 6 mln Polaków. Czas płacić i przestać być lokajem Niemiec.
300_pala
A ja myślałem ze Ruskie…..
Ale od nich nic nie weźmiecie bo się boicie
300_pala
A ruskie zapłacą za Katyń i wywózki na Syberię ???
jpelerj
Polska zniszczyła sie sama, przez straconą dekadę sanacji, kiedy już niewiele budowali, a kradli na potęgę. Dorobili sie wielkiej armii z szablami i lancami. Zaniedbali polską myśl techniczna - przecież mieli niezłe samoloty, ale niewiele. Teraz PIS ewidentnie robi rekonstrukcję historyczną tamtego okresu.
pozhoga odpowiada 300_pala
Spokojnie - najpierw Niemiaszki, potem wy: zapłacicie. Prędzej czy później sami wpier...licie się w kłopoty (taka wasza tradycja) i wtedy przyjdziemy po rozliczenie.

Powiązane: Reparacje wojenne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki