REKLAMA

RAPORTNajbliższe miesiące przyniosą stabilizację bezrobocia

2023-03-29 09:00, akt.2023-03-29 10:22
publikacja
2023-03-29 09:00
aktualizacja
2023-03-29 10:22

Wskaźnik Rynku Pracy w marcu spadł w Polsce o 0,2 pkt. do 65,4 pkt., co jest bez znaczenia z punktu widzenia średniego okresu. Zdecydowanie można więc prognozować stabilizację wielkości bezrobocia na najbliższe miesiące – przekazało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Najbliższe miesiące przyniosą stabilizację bezrobocia
Najbliższe miesiące przyniosą stabilizację bezrobocia
fot. New Africa / / Shutterstock

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, nieznacznie zmalał w marcu, co jest bez znaczenia z punktu widzenia średniego okresu oraz spodziewanych zmian na rynku pracy – przekazało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych w środę. Jak zauważyli jego analitycy, od trzech miesięcy wskaźnik oscyluje wokół zbliżonych poziomów, a niewielkie wzrosty lub spadki mają charakter sezonowy.

"Zdecydowanie więc można prognozować na najbliższe miesiące stabilizację wielkości bezrobocia, bez wyraźnej tendencji ani do jego wzrostu, ani do spadku" – ocenili. Przypomnieli, że stopa bezrobocia rejestrowanego, niewyrównana sezonowo, nie uległa zmianie i w lutym br. wyniosła 5,5 proc.

Zgodnie z BIEC, trzy składowe wskaźnika WRP działają w kierunku jego spadku, trzy w kierunku jego wzrostu, a wpływ jednej jest neutralny.

Menedżerowie przedsiębiorstw negatywnie oceniają ogólną sytuację gospodarczą swoich firm

Eksperci Biura zauważyli, że menedżerowie przedsiębiorstw przemysłowych, podobnie jak przed miesiącem, negatywnie oceniają ogólną sytuację gospodarczą swoich firm. Saldo pytania dotyczącego prognoz zatrudnieniowych uległo nieznacznej poprawie, nadal jednak istotnie przeważa odsetek firm planujących redukcję zatrudnienia nad tymi planującymi jego zwiększenie. Zwrócili również uwagę na wyraźny spadek odsetka przedsiębiorstw produkcyjnych wskazujących na braki siły roboczej.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"W okresie boomu gospodarczego poprzedzającego wielki kryzys finansowy z 2008 roku odsetek firm mających trudności ze znalezieniem pracowników przekraczał 40 proc., a w niektórych branżach zbliżał się do 50 proc." – przekazano. Jak podkreślono, w latach spowolnienia gospodarczego związanego z pandemią odsetek ten był znacznie powyżej 20 proc., a obecnie spadł do niespełna 15 proc.

Liczba nowych ofert pracy spadła

Wskazano, iż w lutym br. liczba zarejestrowanych nowych ofert pracy w urzędach pracy spadła o blisko 9 proc. w porównaniu do stycznia br. Dodano, że nie jest to pierwszy miesiąc spadku, a negatywny trend można obserwować od pewnego czasu.

"Podobne tendencje dotyczą internetowych ofert pracy. Barometr Ofert Pracy, rejestrujący liczbę ogłoszeń o pracy, ukazujących się na portalach internetowych w lutym br. ponownie zmalał, a kurczenie się internetowych ofert pracy obserwujemy od początku ubiegłego roku" – stwierdzono.

Jak zauważono, nieznacznie wzrósł napływ nowych bezrobotnych rejestrujących się w urzędach pracy zarówno w krótkim okresie, jak i w porównaniu do poprzednich lat. Część tego wzrostu – oceniono – może mieć charakter sezonowy, podbity zmniejszoną aktywnością budownictwa.

Liczba bezrobotnych, którzy wyrejestrowali się z urzędu pracy z tytułu podjęcia zatrudnienia od trzech miesięcy nie zmienia się istotnie i jest o blisko 3 proc. niższa niż przed rokiem. Liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy nie zmieniła się w ujęciu miesięcznym, podobnie jak całkowita kwota wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych – podsumowano. (PAP)

ra/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
trolley
juz nam pisowska sekta sług ukrainy inflację ustabilizowała, teraz ustabilizuje bezrobocie.. pewnie na takim poziomie jak inflację ROTFL
polonu
w budżetówce jakoś się tam nie martwią bezrobociem choć prąd zdrożał a czajniki ostro ciągną z gniazdka .
luckyrich
Wszędzie i zawsze potrzebni są ludzie wykwalifikowani i samodzielni, których nie trzeba prowadzić za rączkę i stać nad nimi. Pod względem finansowym jesteśmy warci tyle, ile potrafimy zarobić. Gdy nasza praca ma wartość dla pracodawcy (i klientów), w końcu nas ktoś zatrudni i dobrze zapłaci. A jeśli nie, a rzeczywiście możemy coś Wszędzie i zawsze potrzebni są ludzie wykwalifikowani i samodzielni, których nie trzeba prowadzić za rączkę i stać nad nimi. Pod względem finansowym jesteśmy warci tyle, ile potrafimy zarobić. Gdy nasza praca ma wartość dla pracodawcy (i klientów), w końcu nas ktoś zatrudni i dobrze zapłaci. A jeśli nie, a rzeczywiście możemy coś zaoferować, coś potrafimy, to sami założymy firmę i zarobimy na siebie. Nie trzeba wyjeżdżać. Ludzie powinni zrozumieć, że niemal wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy kraju, w którym żyją itp. Musimy po prostu patrzeć na siebie i brać się do roboty, uczyć się i rozwijać umiejętności, za które inni chcą płacić, a efekty przyjdą. Leżenie na kanapie i czekanie, aż ktoś coś dla nas zrobi, niewiele daje. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę..
nepot_synekurzasty
Święta prawda, ja tam zbudowałem wszystko co mam własnymi ręcyma i dorobiłem się własną ciężką pracą. Można ?
A korzystając z okazji, chcialbym pozdrowić szwagra z policji, kochaną teściową z ZUS-u i ciocię ze skarbówki, a bratu życzyć, zeby jego kadencja burmistrza i jego zlecenia nigdy się nie skończyły.
mkk6999
""stabilizację bezrobocia""

Piekny termin :)

Donbas, Chiny, Azja, Afryka itd szukaja pracowników,
PIS sie cieszy bo stabilizuje

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki