REKLAMA

Raport dotyczący sytuacji osób po 60. roku życia

2008-10-01 15:22
publikacja
2008-10-01 15:22
Prawo dobrze chroni osoby starsze, wiele do życzenia pozostawia jednak jego przestrzeganie - tak wynika z raportu opracowanego przez Rzecznika Praw Obywatelskich. W Międzynarodowym Dniu Osób Starszych Janusz Kochanowski, wraz z powołaną przez siebie grupą ekspertów przedstawił sytuację Polaków, którzy ukończyli 60 rok życia.

Z dokumentu wynika, że osoby starsze, a zwłaszcza kobiety, są na rynku pracy dyskryminowane ze względu na wiek. Pogarsza się poziom opieki dla osób samotnych, seniorzy padają też często ofiarą przemocy w domach opieki i w rodzinie. Zdaniem Janusza Kochanowskiego, rząd powinien zająć się tym problemem z powodów politycznych i społecznych.

Eksperci uważają, że w pierwszej kolejności trzeba dokończyć reformę emerytalną oraz wydłużyć i zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Profesor Barbara Szatur-Jaworska z Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego wyjaśnia, że większym problemem od niedoskonałego prawa, jest jednak powszechny wśród Polaków zły stereotyp starości. Obraz seniorów jako osób, które mają niskie kompetencje i niewiele do zaoferowania społeczeństwu jest niesprawiedliwy. Jeśli ten negatywny obraz zmienimy, to sytuacja osób starszych się poprawi - uważa profesor. Ekspert dodała, że dużą rolę mogą tu odegrać organizacje pozarządowe i media.

Dokument trafi teraz do Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Premiera oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

 
Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki