Raport UE: w Afryce Płn. młodzi to 60 proc. ludności

W Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie 60 proc. ludności ma mniej niż 30 lat, a stopa bezrobocia wśród młodzieży jest jedną z najwyższych na świecie - podkreślono w zaprezentowanym w środę raporcie unijnej organizacji ARLEM.

(fot. AFOLABI SOTUNDE / Reuters)

W dokumencie zaapelowano do Unii Europejskiej o zwiększenie wsparcia finansowego na pobudzanie przedsiębiorczości młodzieży w regionie, wskazując, że może to zapobiegać migracji i przypadkom radykalizacji.

Raport zaprezentowano w środę w Sewilli na dorocznym spotkaniu lokalnych władz z państw członkowskich UE z ich odpowiednikami w Afryce Północnej i na Bliskim Wchodzie. Zgromadzenie pod nazwą ARLEM powołał do życia Europejski Komitet Regionów, aby zacieśnić współpracę przedstawicieli miast i regionów basenu Morza Śródziemnego.

W raporcie podkreślono, że w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie młodzi ludzie poniżej 30. roku życia często żyją w niepewnych warunkach ekonomicznych, a ich sytuację pogarszają niskie płace i niewielka mobilność społeczna.

"Potrzeba zapewnienia równych i trwałych możliwości zatrudnienia dla młodych ludzi pozostaje niezbędnym elementem strategii wzrostu gospodarczego (). Wzmocnienie wsparcia dla przedsiębiorczości młodzieży może pomóc w zapobieganiu migracji, jak również przypadkom radykalizacji, związanej z wykluczeniem gospodarczym i społecznym młodych ludzi" czytamy w dokumencie.

W raporcie, który powstał pod kierunkiem marszałka województwa zachodniopomorskiego i członka Komitetu Regionów Olgierda Geblewicza oraz włoskiego samorządowca Domenico Gambacorty we współpracy z gminami we Francji, Jordanii, Libii, Turcji i na terytoriach palestyńskich, zwrócono uwagę na wielowymiarowość problemu.

Według autorów dokumentu w regionie brakuje programów edukacyjnych, mających na celu szkolenie nowych przedsiębiorców, trudności powoduje też słaby dostęp do kredytów. Poważną wadą jest ponadto centralizacja polityki zatrudnienia i rynku pracy.

Zdaniem Geblewicza wszystko negatywnie wpływa na demografię w regionie, gdyż potrzeby lokalnej "tkanki gospodarczej" nie są zaspokajane i nie spotykają się ze skutecznym przeciwdziałaniem, a migracja wewnętrzna i drenaż mózgów narastają.

"Bez rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, nowych miejsc pracy dla młodych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie trudno wyobrazić sobie powstrzymywanie nielegalnej migracji do Europy. W naszym wspólnym interesie jest stabilizacja regionu i stwarzanie perspektyw dla młodych" podkreślił w rozmowie z PAP Geblewicz.

ARLEM wezwał UE i ONZ do uznania przedsiębiorczości młodzieży za kluczowy czynnik rozwoju gospodarczego w regionie Morza Śródziemnego.

Zaapelowano też o rozszerzanie programów wspierania przedsiębiorczości młodzieży, takich jak Erasmus dla młodych przedsiębiorców, wzmacnianie instrumentów współpracy transgranicznej oraz opracowanie większej liczby instrumentów finansowych i mikrokredytów w celu wspierania tworzenia lub rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. "Należy uruchamiać programy dające możliwość zdobycia podstawowych umiejętności biznesowych" podkreślono w dokumencie.

ARLEM przygotował też liczne zalecenia dla rządów regionu śródziemnomorskiego oraz przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych w tym obszarze; wśród nich zawarto apel o promowanie udziału kobiet w rynku pracy.

W UE jednym z kluczowych celów strategii "Europa 2020" jest pobudzanie inteligentnego wzrostu gospodarczego poprzez wspieranie innowacyjnej przedsiębiorczości młodzieży. W śródziemnomorskich krajach partnerskich rozwój przedsiębiorczości młodzieży jest wspierany przez flagową inicjatywę Unii dla Śródziemnomorza - Med4jobs oraz niektóre środki Komisji Europejskiej i Europejskiej Fundacji Kształcenia. W regionie nadal występują jednak poważne problemy.

Z danych przedstawionych przez KE wynika, że w Afryce, której północna część objęta jest współpracą w ramach ARLEM, żyje obecnie 1,2 mld ludzi, a mediana wieku wynosi 19 lat (w UE 42 lata). Populacja Czarnego Lądu co roku powiększa się o 30 mln ludzi, co spowoduje, że do 2050 r. wyniesie 2,4 mld, czyli jedną czwartą ludności świata. Na rynek pracy będzie tam wchodziło więcej młodych osób niż w pozostałych częściach globu łącznie.

ARLEM stanowi "wymiar terytorialny" Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego, unijnej inicjatywy mającej na celu pogłębianie stosunków między Europą a sąsiednimi krajami basenu Morza Śródziemnego. W jego skład wchodzą reprezentanci samorządów z UE oraz władz lokalnych i regionalnych 15 krajów partnerskich regionu śródziemnomorskiego, m.in. Egiptu, Turcji i Izraela. Ponadto w charakterze obserwatora uczestniczy w nim Libia.

Z Sewilli Mateusz Kicka (PAP)

kic/ akl/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil