REKLAMA
WEBINAR

Raport PwC i FOR o inwestycjach drogowych

2009-01-28 17:23
publikacja
2009-01-28 17:23
28.1.Warszawa (PAP) - Inwestycje drogowe w Polsce są spowalniane m.in. przez brak odpowiednich przepisów dotyczących planowania przestrzennego, ochrony środowiska, czy procedur przetargowych - wynika z raportu przygotowanego m.in. przez PwC i FOR.

Przedstawicie PricewaterhouseCoopers (PwC) i Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) zaprezentowali w środę stan inwestycji drogowych w Polsce.

Według autorów raportu, wybudowanie brakujących odcinków najważniejszych z planowanych autostrad, tj . A1 (ma przebiegać z północy na południe kraju), A2 (ma łączyć wschód kraju z zachodem) i A4 z południowego zachodu na południowy wschód), pozwoliłoby zaoszczędzić w ciągu 25 lat ok. 97 mld zł. Chodzi o mniejsze zużycie paliwa czy niższe koszty eksploatacji pojazdów.

Zdaniem wicedyrektor w zespole ds. transportu, infrastruktury i sektora publicznego PwC Maji Koźmińskiej, trzeba się zastanowić, jak zapewnić współfinansowanie krajowe projektów infrastrukturalnych w obecnej sytuacji gospodarczej.

"Pewnym rozwiązaniem może być stosowanie różnych form finansowania inwestycji, nie tylko pochodzących ze środków budżetowych" - podkreśliła. Przykładem takiego finansowania może być połączenie partnerstwa publiczno-prywatnego z unijnymi funduszami.

Jak podają autorzy raportu, pod koniec 2008 r. w Polsce było ok. 750 km autostrad i blisko 450 km dróg ekspresowych. Rządowy program budowy dróg krajowych w latach 2008-2012 przewiduje na ten cel 121 mld zł. (PAP)

aop/ drag/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki