Raport PE: Malta ma duże problemy z praworządnością

PE opublikował bardzo krytyczny raport dotyczący problemów z praworządnością na Malcie. Dokument jest efektem ubiegłorocznej misji delegacji europarlamentarzystów, którzy mieli zbadać stan rządów prawa w tym kraju po zabójstwie maltańskiej dziennikarki.

Delegacja europosłów z wszystkich frakcji politycznych udała się na Maltę na przełomie listopada i grudnia 2017 roku. Na miejscu spotkali się z przedstawicielami władz, policji, prokuratury, firm, organizacji pozarządowych i dziennikarzami. W piątek opublikowali bardzo krytyczny raport ze swojej misji dotyczący rządów prawa w tym kraju.

W dokumencie podkreślają potrzebę wzmocnienia niezależności i przejrzystości działania wszystkich instytucji na Malcie. Wskazują na niejasny podział władzy jako źródło braku niezależności sądownictwa i organów egzekucji prawa.

Wskazują m.in. na potrzebę reformy urzędu Prokuratora Generalnego, który działa obecnie jednocześnie jako doradca prawny rządu, a także jako prokurator. Ich zdaniem ten urząd powinien być na Malcie niezależny.

Wskazują również na potrzebę stworzenia przejrzystego systemu selekcji i mianowania sędziów oraz ludzi na inne kluczowe stanowiska urzędników państwowych. Mianowania przez rząd stwarzają ryzyko dla niezależności sądownictwa i egzekwowanie prawa - wskazują. Podkreślają też małą liczbę dochodzeń i postępowań karnych w związku z zarzutami dotyczącymi prania pieniędzy i korupcji, w kontekście m.in. afery Panama Papers.

Szczególne zaniepokojenie budzi fakt, że żadne dochodzenie policyjne nie rozpoczęło się w związku z podejrzeniem o korupcję i pranie pieniędzy przez ministra gabinetu i szefa sztabu premiera, który, będąc urzędnikiem, może kontynuować działalność przestępczą czytamy w raporcie.

Autorzy wskazują też na atmosferę strachu, dramatycznie nasiloną zabójstwem Daphne Caruany Galizii. W tym kontekście zwracają uwagę na potrzebę ochrony dziennikarzy i informatorów.

53-letnia dziennikarka Daphne Caruana Galizia na popularnym blogu opisywała m.in. przypadki korupcji wśród miejscowych polityków. Atakowała premiera Josepha Muscata, a także szefa opozycji Adriana Delię. Pisała o maltańskich gangsterach i handlarzach narkotyków. Prowadziła też dochodzenie w sprawie Panama Papers, które obnażyło powiązania między głównymi politykami i spółkami-krzakami. 16 października 2017 roku jej samochód został wysadzony w powietrze w pobliżu jej domu w miejscowości Bidnija w północnej części Malty. Kobieta zginęła na miejscu.

Europarlamentarzyści zaznaczają też, że Malta ciągle nie wdrożyła ostatniej unijnej dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy, mimo że termin na to upłynął 26 czerwca 2017 r.

W kontekście tej dyrektywy wzywają do działania Komisję Europejską. Chcą też, żeby KE zadbała o ochronę wolności mediów i oceniła skutki sprzedaży na Malcie unijnego obywatelstwa obywatelom krajów spoza UE. W tym ostatnim punkcie wskazują na niebezpieczeństwa związane z korupcją, zorganizowaną przestępczością i praniem brudnych pieniędzy.

Ich zdaniem rząd Malty powinien m.in. rozpocząć program działań przeciwko korupcji i przestępstwom finansowym.

W sprawie Caruany Galizii na początku grudnia aresztowano braci George'a i Alfreda Degiorgio oraz Vincenta Muscata wraz z siedmioma innymi podejrzanymi, lecz pozostałych zwolniono po wpłaceniu kaucji. Trzem mężczyznom zarzuca się m.in. skonstruowanie bomby, która zabiła dziennikarkę, posiadanie broni i udział w organizacji przestępczej. Oskarżeni nie przyznali się do winy.

Śledczy uważają, że zabójcy zdetonowali bombę za pomocą telefonu komórkowego. Sprawdzają, z kim podejrzani mieli kontakt w okresie poprzedzającym zabójstwo. Prokuratorzy sprawdzają, czy śmierć dziennikarki nie była "morderstwem na zlecenie".

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 bronxi

Na podstawie faktu że opisywała działania mafii myślę że wybuch samochodu nie byl absolutnie zleceniem ale paranoja

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil