Raport NIK o polskich szkołach: za ciasne sale, zbyt ciężkie tornistry

Uczniowie nadal noszą zbyt ciężkie tornistry i plecaki, dlatego, że nie mogą zostawić książek i zeszytów w szkole - wynika z raportu NIK. Zastrzeżenia kontrolerów budzi też zły stan techniczno-sanitarny obiektów szkolnych oraz np. zbyt ciasne sale.

Raport NIK o polskich szkołach: za ciasne sale, zbyt ciężkie tornistry
Raport NIK o polskich szkołach: za ciasne sale, zbyt ciężkie tornistry (fot. Dariusz Gorajski / FORUM)

W raporcie Najwyższej Izby Kontroli można też przeczytać, że w ponad połowie skontrolowanych szkół nie zablokowano w komputerach dostępu uczniów do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju.

NIK skontrolowała - od 7 kwietnia do 5 lipca 2016 r. - 60 szkół publicznych: 30 szkół podstawowych i 30 gimnazjów w sześciu województwach: kujawsko-pomorskim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim. Na podstawie ankiet NIK uzyskała również dane dotyczące organizacji pracy uczniów oraz warunków lokalowych z prawie 7 tys. spośród 19 tys. szkół z terenu całej Polski.

Na zlecenie NIK Sanepid zważył tornistry i plecaki 19,7 tys. uczniów we wszystkich skontrolowanych szkołach. Okazało się, że waga blisko połowy tornistrów (45 proc.) przekraczała zalecany ciężar, czyli 10 proc. masy ciała ucznia (w niemal 9 proc. przekraczała 15 proc. masy ciała). W skrajnym przypadku plecak ucznia ważył prawie połowę jego masy ciała. Jak zauważa Izba oznacza to, że w podobnych warunkach teczka do pracy dorosłego mężczyzny ważyłaby ok. 35 kg.

Według NIK, przyczyną takiego stanu rzeczy było głównie niezapewnienie uczniom możliwości pozostawienia w szkole części przyborów lub podręczników szkolnych lub zorganizowanie tej możliwości w sposób niefunkcjonalny, co stwierdzono w 32 szkołach.

Z kolei w trzech szkołach, w których można było zostawić książki w szafkach, kontrolerzy stwierdzili niedopuszczalne praktyki pobierania z tego tytułu opłat (od 10 do 40 zł za rok szkolny). W jednej ze szkół wykryli, że 200 metalowych szafek przez osiem miesięcy składowano w podziemiach szkoły, zamiast udostępnić uczniom.

Komentując tę część raportu rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska przypomniała, że dyrektor szkoły ma prawny obowiązek zapewnienia uczniom możliwości pozostawienia części podręczników i przyborów szkolnych w pomieszczeniach szkolnych. "Kontrole służb sanitarnych wykazały, że przeciążenie tornistra często powoduje wkładanie do niego rzeczy, które wcale nie są konieczne do nauki na zajęciach szkolnych (gry, zabawki, albumy z naklejkami, itp.). Zatem w tym przypadku ważne jest wzmocnienie nadzoru pedagogicznego nad szkołami, co uwzględniliśmy w prawie oświatowym. Apelujemy również do rodziców, by sprawdzali, co ich dzieci noszą w plecakach szkolnych" - zaznaczyła.

W raporcie napisano też, że wszystkie skontrolowane szkoły zapewniły uczniom możliwość korzystania z komputerów z dostępem do Internetu. NIK podkreśla jednak, że ponad połowa szkół (37 placówek), wbrew ustawowym wymogom, nie zabezpieczyła dostępu uczniów do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju (np. do materiałów pornograficznych). Część szkół (19 placówek) skuteczne zabezpieczenia wdrożyła dopiero w toku kontroli.

Z raportu wynika także, że dzieci uczyły się w za ciasnych salach. W 47 z 60 szkół część zajęć dydaktycznych odbywała się w pomieszczeniach, w których na jednego ucznia przypadała powierzchnia mniejsza niż 2 m kwadratowe. W 19 szkołach uczniowie podczas części zajęć dydaktycznych mieli do dyspozycji 1,5 m kw. i mniej. W skrajnym przypadkach - Gimnazjum nr 1 w Rzeszowie i SP w Zespole Szkół w Nowym Wiśniczu - powierzchnia na 1 os. wynosiła 1,1 m kw.

Jak informuje Izba, przeprowadzanie lekcji w za małych salach potwierdzają dane pozyskane z 7 tys. szkół. W 64 proc. szkół część zajęć odbywała się w salach, w których powierzchnia nie przekraczała 2 m kw., z czego w przypadku 46 proc. powierzchnia ta mieściła się w przedziale 1,5-2 m kw., a w przypadku 16,5 proc. od 1 do 1,5 m kw., a w 1,4 proc. szkół nie przekraczała 1 m kw.

"Prowadzenie lekcji w takich warunkach jest nie tylko niekomfortowe, ale nie gwarantuje również pełnego bezpieczeństwa na przykład, w sytuacji nagłej ewakuacji uczniów" - zauważa NIK.

W przypadku najmłodszych uczniów, tj. z klas I-III, większość skontrolowanych szkół podstawowych (26 z 30 kontrolowanych) zorganizowała warunki ich pobytu w sposób adekwatny do wieku. "W pozostałych, wbrew zaleceniom Ministra Edukacji Narodowej nie wydzielono w salach dydaktycznych m.in. części rekreacyjnej lub też organizowano zajęcia na piętrach bez toalet" - zaznaczono.

NIK zwróciła też uwagę, że stan sanitarno-techniczny budynków i sposób zagospodarowania przyległego terenu większości skontrolowanych szkół (ta było w prawie 70 proc. placówek) nie zapewniał uczniom w pełni bezpiecznego pobytu (m.in. przewody elektryczne umieszczone na ścianie budynku, za śliskie schody lub w złym stanie technicznym).

Nie wszystkie szkoły zapewniły także pełne bezpieczeństwo uczniów podczas zajęć sportowych. Najczęściej stwierdzono nieprawidłowy stan urządzeń rekreacyjno-sportowych: nawierzchnia boisk 10 szkół (17 proc.) była nierówna, w trzech szkołach część bramek nie była trwale przymocowana, a ich konstrukcja była niestabilna - NIK zwraca uwagę, że może to prowadzić do tragicznych wypadków. W 9 placówkach część zajęć wychowania fizycznego odbywała się w miejscach do takich zajęć nieprzystosowanych, tj. na korytarzach szkoły.

Jak podała NIK we wszystkich przypadkach zagrożenia życia uczniów (w 5 z 60 skontrolowanych szkół), w wyniku działań kontrolerów, dyrektorzy szkół podjęli stosowane działania jeszcze w toku kontroli.

Według Izby stan techniczno-sanitarny szkół jest następstwem zarówno niewłaściwego zarządzania szkołami, jak i zaniedbań w zakresie finansowania placówek oświatowych, uwarunkowanych możliwościami organów prowadzących. Zdaniem NIK "niezbędna jest poprawa staranności w zarządzaniu szkołami ze strony dyrektorów, jak również stały nadzór uprawnionych organów nad zapewnieniem uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. Niezbędne będzie też zwiększenie środków finansowych przez organy prowadzące na uzupełnienie wyposażenia szkół, remonty oraz modernizacje". (PAP)

dsr/ malk/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~Banita

Teraz się obudzili jak nasze dzieci mają już garby ?Tak bo zamiast na szkoły pieniążki Urzędy Marszałkowskie i Pefron rozdają przewoźnikom do zaniżonych przetargów ? zamiast na szkoły ,lasy wycieli na drukowanie nowych książek i dziwią się że nasze dzieci co dziennie noszą po 12 kg do szkoły pracownik na budowie takich ciężarów nie dźwiga ?panowie ministrowie ustawa czas do pracy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Uwazny

Zabawne jest to, że Sanepid jak przyjdzie do prywatnej firmy np fryzjer to kratki wentylacyjne maja blyszczec bo jak nie to kara finansowa. Natomiast jak w szkole te same kratki są czarne bo od 20 lat sie zbiera brud to juz jest ok. Tak jest w szkołach w Stalowej Woli.

! Odpowiedz
1 4 ~wrr

Jak do kazdego przedmiotu ( nawet tak g...nego ) jak muzyka,plastyka itp. wydaje sie cwiczenia i uczen musi to nosic oprocz podrecznika ( po ch...re komus podrecznik na lekcji ?) i zeszytu, to nic dziwnego,ze dzieciaki maja od malego kregoslupy jak paragrafy. Polska szkola jest beznadziejna. To aparat ucisku i represji i nie uczy niczego przydatnego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Flex

Plecak "ze sprzętem" mojego 30kg syna waży prawie 10kg. Czasem jak go podnoszę, to chętnie bym uwiązał u szyji kuratora woj. i kazał przepłynąć kilka basenów! MEN chce dzieci edukować czy od małego przyzwyczajać do kariery portowego tragarza?! Za dawnych czasów wystarczała do przedmiotu cienka książka standardowego formatu + zeszyt. Teraz w interesie wydawnictw jest upchnąć książkę + ćwiczenia A4 do każdego przedmiotu!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil