REKLAMA

Raport HSBC: Bliski Wschód szansą dla przedsiębiorstw z Polski

2015-05-12 16:44
publikacja
2015-05-12 16:44
Raport HSBC: Bliski Wschód szansą dla przedsiębiorstw z Polski
Raport HSBC: Bliski Wschód szansą dla przedsiębiorstw z Polski
fot. Agnieszka Loosen /

Rosnąca zamożność krajów arabskich daje nowe możliwości ekspansji dla polskich firm spożywczych, budowlanych czy kosmetycznych - wynika z ogłoszonego we wtorek raportu banku HSBC. Bliski Wschód określa się jako "jeden z najbardziej perspektywicznych regionów świata".

Raport HSBC: Bliski Wschód szansą dla przedsiębiorstw z Polski
Raport HSBC: Bliski Wschód szansą dla przedsiębiorstw z Polski (fot. Agnieszka Loosen / )

HSBC i wraz z firmą audytorsko-doradczą Grant Thornton w swym raporcie przebadał gospodarki Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru. Wskazywał, że atutami tych państw są szybki przyrost ludności, dynamiczny rozwój i stabilność polityczna. Przypomniał także, że dla wielu polskich firm są one wciąż białą plamą na mapie, tymczasem Polska może im wiele zaoferować.

Według raportu dla Polaków wejście na arabskie rynki, choć trudne, nie jest niemożliwe. Głównymi zaletami Polski są: marka "made in EU", relatywnie niskie koszty pracy, rozbudowana i zdywersyfikowana baza wytwórcza oraz atrakcyjny rolniczo klimat. "Te argumenty przekonują arabskich zleceniodawców do powierzenia polskim firmom coraz większej liczby zamówień. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w samym 2014 r. polski eksport do Arabii Saudyjskiej, ZEA i Kataru wzrósł o 45 proc. z 1,3 do 1,9 mld USD. Skoro eksport ten jest już liczony w miliardach dolarów, to trudno już tak silne wzrosty tłumaczyć efektem niskiej bazy" - piszą jego autorzy.

Ich zdaniem Polska przede wszystkim może być bezpiecznym i rzetelnym dostawcą żywności wysokiej jakości. Przypominają, że klimat w krajach Półwyspu Arabskiego jest w większości pustynny i nie sprzyja produkcji żywności, tymczasem zdolności produkcyjne polskiego przemysłu spożywczego są duże.

Ponadto według nich w Arabii Saudyjskiej, ZEA i Katarze szybko rośnie zamożność obywateli i wyłania się klasa średnia. Dlatego też kraje te mogą być odbiorcą wyprodukowanych w Polsce dóbr konsumpcyjnych, np. kosmetyków, materiałów higienicznych, środków czystości, odzieży, zabawek czy sprzętu rekreacyjnego.

Kolejną gałęzią, w której mogą sprawdzić się polskie firmy na Bliskim Wschodzie jest - jak wskazuje raport HSBC - budownictwo. Na realizacji wielkich projektów infrastrukturalnych czy mieszkaniowych mogą skorzystać zarówno firmy oferujące usługi budowlane, jak i produkujące materiały budowlane.

Te branże - jak podkreśla - doskonale wpisują się w obszary, w których dostawcy czy wykonawcy znad Wisły są naprawdę dobrzy.

"Choć duża część świata arabskiego pogrążona jest w potężnych zawirowaniach, to pamiętajmy, że jest to bardzo zróżnicowany region i nadal można na nim znaleźć duże rynki, które działają bez najmniejszych zakłóceń. Odpowiednio przygotowana i nakierowana ekspansja może tu przynieść polskim firmom prawdziwy biznesowy sukces" - zauważa w raporcie Przemysław Polaczek, partner zarządzający w Grant Thornton w Polsce.(PAP)

zab/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Firma za granicą

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki