REKLAMA
DZIEŃ UE

RAPORTJedna trzecia rodziców chce wybierać dzieciom zawód

2023-06-01 09:37
publikacja
2023-06-01 09:37

29 proc. rodziców ma jasną wizję pracy, jaką miałoby wykonywać w przyszłości ich potomstwo; 61 proc. badanych nie chce ingerować w wybór zawodu dziecka - wynika z badania Pracuj.pl. Jedna trzecia rodziców martwi się, że ich dzieci popełnią te same błędy w rozwoju zawodowym, co oni.

Jedna trzecia rodziców chce wybierać dzieciom zawód
Jedna trzecia rodziców chce wybierać dzieciom zawód
fot. Backgrid USA / / FORUM

36 proc. objętych badaniem rodziców zadeklarowało, że nie ma preferencji co do zawodu, jaki miałyby w przyszłości wykonywać ich dzieci. 29 proc. rodziców przyznało, że ma preferencje co do przyszłości zawodowej potomstwa. Wśród badanych bardziej skłonni do planowania przyszłości dzieci są mężczyźni (33 proc.) niż kobiety (25 proc.).

Jak podano, największe nadzieje co do przyszłości zawodowej potomstwa żywią przedstawiciele pokolenia Y (25-34 lata) - 37 proc. badanych z tej grupy deklaruje, że ma preferencje dotyczące wyborów zawodowych swoich pociech. Najrzadziej takie oczekiwania mają z kolei badani ze starszych grup wiekowych – 45-54 lat i 55-65 lat.

61 proc. badanych zadeklarowało, że nie chce ingerować w zawód, jaki w przyszłości wybiorą ich dzieci. Prawie 60 proc. uczestników badania stwierdziło, że kieruje lub będzie kierować edukacją swojego dziecka w taki sposób, by mogło ono zmienić swoją pasję w zawód.

71 proc. rodziców oczekuje od szkoły swojego dziecka, że będzie przekazywać wiedzę przydatną na rynku pracy. Nieco częściej takie oczekiwania mają kobiety (73 proc. w porównaniu do 69 proc. mężczyzn). 38 proc. ankietowanych oceniło, że szkoła, do której chodzą ich dzieci, rzeczywiście skutecznie przekazuje wiedzę użyteczną na rynku pracy.

Jak wskazano w podsumowaniu badania, częściej pozytywną praktykę dostrzegają w szkołach swojego potomstwa pracownicy fizyczni. 45 proc. z nich zadeklarowało, że ich dzieciom w ramach edukacji obowiązkowej przekazywana jest także wiedza przydatna na rynku pracy. Podobne deklaracje złożyło 34 proc. pracowników biurowych. Niemal jedna czwarta ogółu badanych uznało, że w przypadku placówki, do której uczęszczają ich dzieci, taka wiedza nie jest przekazywana.

64 proc. badanych na własną rękę zapewnia swoim dzieciom dodatkowe zajęcia pozaszkolne, by w przyszłości miały one lepsze szanse na rozwój kariery. Pracownicy biurowi istotnie częściej (68 proc.) deklarują zapewnianie dodatkowych lekcji swoim dzieciom niż pracownicy fizyczni (58 proc.).

Jedna trzecia respondentów obawia się, że ich dzieci popełnią podobne błędy w rozwoju kariery zawodowej, co oni sami. 78 proc. matek i ojców wierzy w to, że ich dzieci znajdą w przyszłości pracę, w której będą szczęśliwe.

Badanie Pracuj.pl przeprowadzono na próbie 578 matek i ojców posiadających dzieci w wieku szkolnym (7-18 lat).

kmz/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
pdox
Niezbyt mądra generalizacja - "mieć preferencje" wcale nie znaczy, że się ten zawód za dziecko wybierze. Ale ogólnie, to rodzic powinien mieć jakieś preferencje, bo jego rolą jest dzieckiem pokierować, a nie olać sprawę, posłać na byle jakie gó*ostudia, które sobie "dziecko" wybierze , bo się chce "realizować" Niezbyt mądra generalizacja - "mieć preferencje" wcale nie znaczy, że się ten zawód za dziecko wybierze. Ale ogólnie, to rodzic powinien mieć jakieś preferencje, bo jego rolą jest dzieckiem pokierować, a nie olać sprawę, posłać na byle jakie gó*ostudia, które sobie "dziecko" wybierze , bo się chce "realizować" (czyli: uczyć się mało, za to chodzić na najlepsze imprezy), a potem wysłuchiwać, że taki "dorosły" nie może znaleźć pracy i się sam utrzymać. Warto mieć jakiś plan na przyszłość i zgodnie z tym planem wysyłać do latorośli impulsy i zachęty, bo co niby mądrego ma zupełnie samodzielnie wymyślić taki, powidzmy, 15-latek z zerowym doświadczeniem życiowym, którego głównym zmartwieniem jest znalezienie pary do randki albo jak dobrze wydropić itemy na rajdzie z kolegami? Dziś tak "wychowywanych" dorosłych mamy aż nadmiar, co się budzą przed 40-tką, że jednalk te dwadzieścia parę lat temu, to za bardzo sobie pobimbali i teraz już tylko frustracja pozostała.

Powiązane: Dzieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki