REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Ranni, eksplozje, płonące samochody. Bitwy demonstrantów we Francji

2023-03-25 16:45
publikacja
2023-03-25 16:45

Już nie tylko reforma emerytalna. Tym razem doszło do gwałtownych starć z policją w pobliżu budowy spornego zbiornika wodnego w Sainte-Soline w departamencie Deux-Sevres na zachodzie Francji. Są ranne osoby, w tym jedna ciężko, kilka wozów żandarmerii zostało doszczętnie spalonych.

Ranni, eksplozje, płonące samochody. Bitwy demonstrantów we Francji
Ranni, eksplozje, płonące samochody. Bitwy demonstrantów we Francji
fot. Estelle Ruiz / / Hans Lucas Agency

Pomimo braku pozwolenia na zgromadzenie kilka tysięcy ludzi zebrało się w sobotę w pobliżu zbiornika w Sainte-Soline. Protestują oni przeciwko „monopolizacji wody” przez rolników.

Według projektu rolników, wspieranego przez rząd, ma powstać 16 zbiorników o łącznej pojemności ok. 6 mln metrów sześc., głównie w Deux-Sevres. Ma to na celu magazynowanie wody zimą w celu nawadniania upraw latem, gdy opady są niewielkie.

„To monopolizowanie przez mniejszość dobra wspólnego, jakim jest woda” – twierdzą organizatorzy protestów. Zwolennicy projektu widzą w nim warunek przetrwania gospodarstw w obliczu groźby nawracających susz.

Bitwa o wodę?

Wśród kilku tysięcy protestujących w sposób pokojowy osób znalazło się kilkuset agresywnych, zakapturzonych ludzi. Wcześniej zmobilizowanych do ochrony zbiornika zostało ponad 3 tys. policjantów i żandarmów.

Demonstracja szybko przerodziła się w ostre starcia z policją, na którą ruszyli uzbrojeni w długie pręty ludzie. Policja została zaatakowana przez demonstrantów petardami, kamieniami i koktajlami Mołotowa; jak podają media, kilka wozów żandarmerii zostało doszczętnie spalonych. Policja użyła przeciw protestującym gazu łzawiącego i armatek wodnych.

„W Sainte-Soline skrajna lewica jest wyjątkowo brutalna wobec naszych żandarmów” – napisał na Twitterze minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin. „Nikt nie powinien tego tolerować” – dodał.

Jak poinformował dziennik „Le Figaro”, 5 demonstrantów zostało rannych, w tym jeden poważnie. Jeszcze przed rozpoczęciem protestów 11 osób zostało aresztowanych.

Przed godz. 16 spokojniejsi demonstranci zaczęli opuszczać miejsce protestów. Również ci radykalniejsi zaczęli odchodzić, zapowiadając, że wrócą na miejsce wieczorem. 

mrf/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (22)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Zachciało się socjali, to teraz trzeba będzie klepać biedę. Pokolenie jeleni wyraźnie zmalało i system nie wyrabia.
polonu
A Niedzielski cały i ma się dobrze , 200 tyś to pikuś , trochę jest . będą wiać czy nie . bo twardo czekają , co będzie dalej za duża kasa leci na konto .
jenak
Wg rankingu HAPPINESS, najbardziej poczytny artykuł tego weekendu, to bardzo szczęśliwy kraj.

450 rannych policjantów, dane sprzed kilku dni.

To się nazywa szczęście!
trolley
jeszcze szczesliwsza jest Polska za pisowskiej sekty zdrajców - 200k ludzi nadmiarowo do piachu, teraz leci do piachu kolejne 200k bo kolejki do specjalisty i czas oczekieania x2 i brakuje połowy leków
jenak odpowiada trolley
Istnieje film "Piękny umysł".

Nie istnieje dzieło traktujące o zlansowanym umyśle.
polonu
jak dobrze pójdzie będzie gilotyna , ruszy się w Niemczech wszędzie u nas Janusz słaby o cebuli , to siedzi cicho ,
jenak
Janusz myśli przed szkodą. Tego nauczyła go historia.
podatnik-
Panie Duda ten(od Stanu Wojennego i bycia w wojsku) można , można!
slawekqs
A to zabawne bo ten protest w sprawie wody i tych zbiorników to już o ostrej formie trwa min. 3 miesiące ale teraz to podciąganie pod reformę emerytalna hehe rzetelność dziennikarska słaba Francja to się skończyła z 10 lat temu ma plusy ale jak się Eskimosi i masoneria wzięła za rządzenie to wszytko przyspiesza i wybucha dobrze ,A to zabawne bo ten protest w sprawie wody i tych zbiorników to już o ostrej formie trwa min. 3 miesiące ale teraz to podciąganie pod reformę emerytalna hehe rzetelność dziennikarska słaba Francja to się skończyła z 10 lat temu ma plusy ale jak się Eskimosi i masoneria wzięła za rządzenie to wszytko przyspiesza i wybucha dobrze ,że w pomrocznej jeszcze się nie zorientowali w co nas zapakowali tu emerytury to będą hoho astronomiczne
pstrzezek
Pomyśleć że nawet po podwyższeniu będą pracować krócej niż Polacy czy Niemcy. Ależ motywacja Francuza by przypadkiem nie pracować jak inni ;) Statystycznie najkrócej pracujący naród w ciągu tygodnia..

Powiązane: Francja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki