Rankingi szkół nie mają żadnego sensu... dla ucznia

O tym, czemu i komu służą rankingi szkół i gdzie w nich jest uczeń - można przeczytać w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

(fot. Bartek Sadowski / FORUM)

Kilkanaście dni temu na łamach miesięcznika „Perspektywy” opublikowany został najnowszy ranking szkół średnich. Najlepsze licea oraz technika w Polsce zostały sklasyfikowane odpowiednio według kryteriów osiągnięć swoich uczniów w olimpiadach przedmiotowych oraz według wyników maturalnych zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Część szkół otrąbiła sukces pedagogiczny, część wpadła w panikę - donosi gazeta.

Czemu i komu takie rankingi mają służyć? I gdzie w nich jest uczeń? Ze swoimi zdolnościami, pasjami i potrzebami? Jak długo jeszcze będziemy tkwić w pseudoedukacji, która niczego młodym ludziom i Polsce nie oferuje - stawia pytania autor artykułu.

Jego zdaniem, jakościowe porównywanie szkół nie ma najmniejszego sensu, poza wymiarem czysto statystycznym. "Jak porównać doskonale wyposażoną warszawską szkołę, do której zostali przyjęci najlepsi uczniowie, tacy, którzy od dziecka uczęszczają na dodatkowe zajęcia, do prowincjonalnego liceum na Suwalszczyźnie, gdzie zarówno dyrektor szkoły, nauczyciele, jak i sami uczniowie często borykać się muszą z problemami, o których inne nie mają nawet pojęcia" - pisze.

Wiele szkół – na szczęście jeszcze nie wszystkie – swoich sukcesów nie zawdzięcza ciężkiej pracy pedagogów. Kryteria przyjmowania uczniów do niektórych są tak wyśrubowane, że miejsca czekają tylko na najlepszych. Wielokrotnie zatem mamy do czynienia z sytuacją, że uczeń jest jedynie poinstruowany, czego i na kiedy ma się nauczyć, a nauczyciel nie przejmuje się jakością prowadzonych przez siebie zajęć. I mimo że postawienie takiej tezy będzie oburzało wielu dyrektorów i nauczycieli, to rodzice i uczniowie doskonale wiedzą, że takie są fakty. Uczeń musi znać materiał, a co jeśli nie jest w stanie opanować go samemu? Rynek korepetycji kwitnie w najlepsze - donosi gazeta.

Autorka: Monika Witkowska

mowi/ robs/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 marianpazdzioch

Jakość weryfikuje rynek pracy. Nie jest najwyższa, bo mało ludzi pracuje w swoich zawodach i brakuje fachowców/specjalistów. Jedynym sensownym badaniem byłoby śledzenie losów absolwentów, i to wszystkich a nie tylko tych których da się znaleźć.

! Odpowiedz
1 3 furgas

Wg mnie bardzo ważnym wskaźnikiem jest Edukacyjna Wartość Dodana (https://cke.gov.pl/wskazniki-ewd/), tzn. o ile polepszyły się wyniki uczniów w trakcie nauki w danej szkole.

! Odpowiedz
17 3 nellington

Polak płaci 17% podatku, a potem WYMAGA najwyższego poziomu edukacji :) "MABYĆ!"

! Odpowiedz
1 14 33karol33

rankingi w obrębie miasta są przydatne. Ogólnopolskie bez sensu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.