REKLAMA
WEBINAR

SONDAŻ CBOSRanking zaufania do polityków. Im Polacy ufają najbardziej

2023-05-29 14:15
publikacja
2023-05-29 14:15

Prezydent Andrzej Duda, prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski oraz lider Polski 2050 Szymon Hołownia są liderami majowego rankingu zaufania - wynika z sondażu CBOS. Z największą nieufnością spotykają się szef PO Donald Tusk, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (SP).

Ranking zaufania do polityków. Im Polacy ufają najbardziej
Ranking zaufania do polityków. Im Polacy ufają najbardziej
fot. WOJCIECH TOMASZEK / / FORUM

W maju liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje prezydent Duda; zaufanie do niego deklaruje 54 proc. badanych (o 2 pkt proc. mniej niż miesiąc temu). Nieufność wobec prezydenta wyraża 35 proc. respondentów (wzrost o 3 pkt. proc.).

Drugie miejsce w rankingu zaufania zajął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który awansował z miejsca trzeciego. Ufa mu 45 proc. badanych (wzrost o 6 pkt. proc.) nieufność wobec niego deklaruje 37 proc. badanych (spadek o 4 pkt. proc.).

Trzecie miejsce w rankingu zaufania zajął lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który awansował z piątego miejsca. Ufa mu 38 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt proc.). Nieufność w stosunku do niego wyraża 35 proc. (spadek o 3 pkt proc.).

Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu ufa 38 proc. badanych (spadek o 2 pkt. proc.); nieufność wyraża wobec niego 51 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt. proc.).

Wicepremierowi, szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi w maju ufa 35 proc. (spadek o 2 pkt. proc.), 37 proc. badanych deklaruje w stosunku do niego nieufność (wzrost o 4 pkt proc.).

Szefowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi ufa 34 proc. respondentów (wzrost o 2 punkty proc.). Nieufność w stosunku do niego wyraża 29 proc. (bez zmian w porównaniu z kwietniem).

W maju zaufanie do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wyraziło 33 proc. badanych (bez zmian w porównaniu z kwietniem), nie ufa mu 54 proc. (spadek o 1 pkt proc.).

Również 33 proc. ankietowanych deklaruje zaufanie do szefa PO Donalda Tuska (wzrost o 5 pkt proc.) i również nieufność wobec niego wyraża 54 proc. (o 2 pkt. proc. mniej niż w kwietniu).

Na kolejnym miejscu rankingu znalazła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek, której ufa 30 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt. proc.), a 33 proc. deklaruje wobec niej nieufność (spadek o 1 pkt proc.).

28 proc. badanych ma zaufanie do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego i szefa Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry (spadek o 1 pkt. proc.). Nie ufa mu 54 proc. ankietowanych (bez zmian w porównaniu z poprzednim miesiącem).

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński zdobył 26 proc. deklaracji zaufania (wzrost o 1 pkt. proc.) i 28 proc. deklaracji nieufności (bez zmian w porównaniu z kwietniem).

Ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu ufa 26 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt. proc.), zaś nieufność wyraża 36 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. proc.).

Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego obdarza zaufaniem 25 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. proc.), nie ufa mu 33 proc. respondentów (spadek o 5 pkt. proc.).

Wicemarszałkowi Sejmu, współprzewodniczącemu Nowej Lewicy Włodzimierzowi Czarzastemu ufa 23 proc.; nieufność wobec niego wyraża 30 proc. ankietowanych. Czarzasty nie był uwzględniony w badaniu z poprzedniego miesiąca.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński cieszy się zaufaniem 21 proc. badanych (bez zmian w porównaniu do kwietnia), nie ufa mu 33 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).

Wicepremierowi, szefowi MAP Jackowi Sasinowi ufa 20 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.); nieufność w stosunku do niego wyraża 50 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. proc.).

Prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu ufa 17 proc. (spadek o 1 pkt proc.); nieufność wobec niego wyraża 52 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt. proc. w porównaniu do kwietnia).

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus cieszy się zaufaniem 16 proc. ankietowanych, nie ufa mu 17 proc. badanych. Minister rolnictwa nie był uwzględniony w badaniu z poprzedniego miesiąca; nie zna go 50 proc. ankietowanych.

Politykowi Konfederacji WiN, prezesowi partii Nowa Nadzieja Sławomirowi Mentzenowi ufa 15 proc. badanych (bez zmian), nie ufa mu 20 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc. w porównaniu do kwietnia). 52 proc. ankietowanych nie zna tego polityka.

Wicepremier, były minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk cieszy się zaufaniem 14 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt. proc.), nie ufa mu 31 proc. badanych (wzrost o 2 pkt. proc.). 37 proc. nie zna b. ministra rolnictwa.

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę.

Badanie zrealizowano w dniach od 8 do 18 maja br. na próbie liczącej 1056 osób (w tym: 57,4 proc. metodą CAPI, 25,9 proc. – CATI i 16,7 proc. – CAWI).

Autor: Adrian Kowarzyk

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (15)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Od kiedy to Wolaków takich jak Marok zalicza się do Polakówł?
Przecież to popłuczyny po PZPR = Płatni Zdrajcy Pachołki Rosji.
trolley
To może komisja powinna prace zaczynać od lustracji pisich maroków i innych pisich prs'ów, może by się okazało na końcu że to właśnie w pisiej sekcie sług upaińskich jest najwięcej ruskich pachołów i zdrajców Polski
trolley
Andriej? Jedyne co może teraz wygrać to ranking faszystów
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
fiat126p
Cikawe, czy na poważnie, czy żartował?
ministerprawdy
Oceniajmy polityków po efektach ich pracy, posłów po tym jak glosują, ministrów jak rządzą - wskaźnikiem niech będzie inflacja na tle innych krajów:
Inflacja spada w całej EUROPIE - dane z kwietnia. (U nas prawie 18%, ta sama Europa)
Kraj Ostatni Poprzedni
Rosja 2.3% 3.5 %
Szwajcaria 2.6 % 2.9%
Liechtenstein 2.9% 3.
Oceniajmy polityków po efektach ich pracy, posłów po tym jak glosują, ministrów jak rządzą - wskaźnikiem niech będzie inflacja na tle innych krajów:
Inflacja spada w całej EUROPIE - dane z kwietnia. (U nas prawie 18%, ta sama Europa)
Kraj Ostatni Poprzedni
Rosja 2.3% 3.5 %
Szwajcaria 2.6 % 2.9%
Liechtenstein 2.9% 3.4%
Grecja 3 % 4.6%
Cypr 3.7 % 5.8%
Luksemburg 3.7% 3.6%
Albania 4.6 % 5.3 %
Białoruś 4.7% 6 %
marok
Źle to świadczy o Polakach ,że na drugim miejscu jest wylewacz ścieków do Wisły z Warszawy.
Można by rzec , więcej ścieków, większe poparcie.
kaczyslaw_
Jeszcze gorzej świadczy to, że na pierwszym miejscu jest komik, którego jedyną funkcją jest podpisywanie.
prawnuk
Gdy prezydentem był Lech Kaczyński to Czajki nie było. więc trudno o głupszy argument. Warszawa wielkiego Lecha Kaczyńskiego nie miała oczyszczalni.
Zbudowano ją podczas kadencji Gronkiewicz- Waltz i to za pieniądze okupanta z Brukseli
grab
Nie świadczy to dobrze o Polakach, że mają największe zaufanie do długopisu Kaczyńskiego!

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki