REKLAMA

Biomed popularniejszy niż CD Projekt [Ranking spółek]

2020-12-01 06:00
publikacja
2020-12-01 06:00
Biomed popularniejszy niż CD Projekt [Ranking spółek]
Biomed popularniejszy niż CD Projekt [Ranking spółek]
fot. Oleh Dubyna / / Shutterstock

Biomed Lublin znów jest najpopularniejszą spółką na GPW. Na kolejnych miejscach rankingu Bankier.pl znalazły się CD Projekt oraz Mercator.

Na najwyższym miejscu w rankingu popularności Bankier.pl znalazł się Biomed Lublin, który po miesiącu przerwy wraca na szczyt. Jeszcze na początku listopada spółka informowała, że przygotowuje dokumentację niezbędną dla rozpoczęcia badań klinicznych potencjalnego leku na COVID-19 wytworzonego z osocza ozdrowieńców. Kolejne informacje już jednak nie były tak pozytywne. Biomed Lublin poinformował, że zysk netto po trzech kwartałach 2020 roku spadł o 15 proc. rdr, a w ostatni dzień miesiąca ze stanowiska zrezygnował prezes spółki Marcin Piróg.

„Pan Marcin Piróg podał jako przyczynę złożenia rezygnacji z pełnionej funkcji istotne rozbieżności pomiędzy nim a przewodniczącym rady nadzorczej i innymi przedstawicielami rady nadzorczej spółki w kluczowych kwestiach dotyczących funkcjonowania organizacji, wdrażania i realizacji strategii spółki oraz jej przyszłego rozwoju” – napisano w komunikacie. Wydarzenia te sprawiły, że tylko w listopadzie kurs Biomedu Lublin spadł aż o 32 proc.

fot. / / Bankier.pl

Drugie miejsce w rankingu przypadło CD Projektowi. Najbliższy okres jest dla tej spółki kluczowy, ponieważ już 10 grudnia 2020 roku się odbyć wyczekiwana od lat premiera „Cyberpunka 2077”. Wcześniej planowano, że premiera nastąpi 19 listopada tego roku, a jako pocieszenie dla graczy studio opublikowało w ten dzień m.in. nowy zwiastun gry. Jako ciekawostkę warto także wspomnieć o wycieku tej produkcji z magazynów Amazona. Jeden z pracowników zgarnął kopię gry i zaczął ją streamować na Twitchu.

Niedawno zniesione zostało embargo na recenzje przedpremierowe (tzw. previews) „Cyberpunka”. Dziennikarze branżowi ocenili, że produkcja „może przebić wysokie oczekiwania graczy, choć nieukończona wersja gry nadal zawiera mnóstwo niewielkich błędów”. Eksperci chwalą rozbudowany świat gry i jej stronę graficzną, jednocześnie lekko negatywnie oceniając m.in. elementy walki. CD Projekt ponadto zaprezentował raport z wynikami za III kwartał 2020 roku. Przychody spółki w tym okresie sięgnęły 104,5 mln zł. To o 12,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r., jednak o 6,2 proc. mniej od oczekiwań analityków. Z kolei zysk netto największego polskiego producenta gier wyniósł 23,4 mln zł wobec oczekiwań na poziomie 25,1 mln zł.

Podobnie jak miesiąc temu podium rankingu zamyka Mercator. Funkcjonowanie tej spółki szczegółowo przybliżaliśmy w tekście „Jak się produkuje rękawiczki?”, a następnie w ramach w projektu „Tour de spółki” mogliśmy jeszcze lepiej ją poznać podczas webinaru Bankier.pl z jej przedstawicielami. Mercator ogłosił, że w III kwartale 2020 roku miał 355,8 mln zł zysku netto wobec 0,7 mln zł przed rokiem, a w przyszłości spółka zamierza wyjść ze swoim asortymentem poza obszar medyczny, m.in. do branży beauty, do punktów weterynaryjnych i branży hotelarsko-gastronomicznej.

Ranking popularności spółek Bankier.pl - listopad 2020

Lp.

Spółka

Ticker

Miejsce w poprzednim rankingu

1.

Biomed-Lublin

BML

4

2.

CD Projekt

CDR

2

3.

Mercator

MRC

3

4.

Allegro

ALE

2

5.

JSW

JSW

poza 10

6.

Inno-Gene

IGN

7

7.

PKN Orlen

PKN

6

8.

The Farm 51

F51

poza 10

9.

Lotos

LTS

poza 10

10.

PKO BP

PKO

8

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się także spółki, których kursy budziły ogromne emocje wśród inwestorów. Bardzo pozytywnie zaskakiwały m.in. JSW (+57 proc. w listopadzie) oraz The Farm 51 (+96 proc.). Po drugiej stronie rynku stało Inno-Gene, które przez ubiegły miesiąc potaniało aż o 41 proc. Na siódmym miejscu znalazł się ponadto PKN Orlen (+41 proc.), który na koniec miesiąca zapowiedział strategię do 2030 roku oraz założył wypłatę dywidendy na poziomie minimum 3,50 zł na akcję.

Forum niemal bez zmian

Prawie bez żadnych zmian obyło się w czołówce rankingu popularności na forum Bankier.pl, gdzie podium w listopadzie jest identyczne jak miesiąc wcześniej. Na pierwsze miejsce znalazło się wspominane już Inno-Gene, na którego temat powstało ponad 34 tysięcy postów. Kolejne pozycje przypadły Biomedowi Lublin i Mercatorowi. Jedyną zmianą w pierwszej piątce jest pojawienie się The Farm 51.

Najpopularniejsze spółki na forum Bankier.pl - listopad 2020

 Lp.

Spółka

Ticker

Liczba postów w listopadzie

1.

Inno-Gene

IGN

34122

2.

Biomed-Lublin

BML

28522

3.

Mercator

MRC

26896

4.

XTB

XTB

11129

5.

The Farm 51

F51

11075

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

Ranking popularności spółek Bankier.pl jest narzędziem pokazującym popularność spółek giełdowych wśród osób korzystających z portalu. Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brana jest liczba wyświetleń bankierowego profilu spółki podczas ostatnich 30 dni. Zestawienie na bieżąco mogą śledzić użytkownicy Bankier.pl. Ranking forumowej popularności jest z kolei dostępny w sekcji giełda.

Adam Hajdamowicz

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
loool
Ulica nigdy nie zmadrzeje. Ten proces powtarza sie jak pory roku.
artur_wu
kilka miesięcy przed wielkim krachem w 1929r, Joseph Kennedy, sprzedał wszystkie akcje. Dlaczego? Bo jego pucybut zapytał go o odsprzedaż giełdowych udziałów. Kennedy stwierdził, że skoro ulica już gra na giełdzie, to to czas uciekać bo będzie krach. No i miał rację :)

Powiązane: Rankingi spółek

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki