Ranking spółek Bankier.pl - kwiecień 2015

2015-05-06 06:00
publikacja
2015-05-06 06:00
fot. thetaXstock / thetaXstock

W kwietniu giełdową spółką budzącą największe emocje na serwisie Bankier.pl została JSW. Jastrzębska spółka powróciła na fotel lidera po miesiącu przerwy. Drugie miejsce zajął dotychczasowy lider - KGHM. Na najniższym stopniu podium ponownie stanął CD Projekt.

Ranking popularności spółek Bankier.pl pokazuje popularność spółek giełdowych wśród osób korzystających z portalu. Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brana jest liczba wyświetleń bankierowego profilu spółki podczas ostatnich 30 dni.

TOP10 rankingu popularności Bankier.pl - kwiecień 2015

Spółka Ticker Stopa zwrotu w kwietniu 2015 Miejsce w poprzednim rankingu
1 JSW JSW -20,56% 2
2 KGHM KGH 5,50% 1
3 CD Projekt CDR 4,83% 3
4 PGNiG PGN 15,38% 7
5 Energa ENG 1,40% 6
6 Polimex-Mostostal PXM 0,00% 4
7 Hawe HWE 12,39% -
8 PKO BP PKO 6,65% 5
9 01Cybaton 01C -60,21% -
10 Bioton BIO 1,75% -
Źródło: Bankier.pl

Tytuł najgorętszej spółki kwietnia przypadł JSW. Niestety wśród ogromu emocji, jakie towarzyszą węglowemu potentatowi, wyraźnie przeważają te negatywne, czego odzwierciedleniem jest cena akcji. W kwietniu papiery JSW potaniały o 20,56% i ponownie znalazły się na historycznych minimach. W spółce w końcu pojawił się jednak nowy prezes - Edward Szlęk - który pod koniec marca przedstawił swój ogólny plan naprawy jastrzębskiego giganta.

Konkrety mają paść w najbliższych dniach i to z nimi akcjonariusze JSW mogą wiązać ewentualne nadzieje na odwrócenie trendu. Ewentualny brak aprobaty związków może jednak oznaczać powrót do impasu z lutego i pogłębić i tak ogromne problemy spółki.

Wiedźmin zaszedł za wysoko?

Za plecami JSW znalazł się lider marcowego rankingu - KGHM. Lubiński kombinat daje akcjonariuszom w ostatnich miesiącach sporo powodów do radości, jego notowania od styczniowego krótkiego romansu z poziomem 100 zł wzrosły już o blisko 30%. Giełdowe umocnienie KGHM-u to w dużym stopniu zasługa odbijającej miedzi, w kwietniu notowania spółki były dodatkowo wspierane przez plotki dotyczące możliwych zmian w systemie podatków od kopalin. Pod koniec miesiąca WZA spółki zadecydowało także o wypłacie dywidendy w wysokości 4 zł na akcję.


Ostatnie miejsce na podium utrzymał CD Projekt. Spółka jest na fali wznoszącej w związku ze zbliżającą się premierą gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon", która odbędzie się już 19 maja. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej głosów, że CD Projekt jest przewartościowany i pociąg z napisem "Wiedźmin" dawno już inwestorom odjechał.

Nowe twarze w Polimeksie i Enerdze

Kolejne dwa miejsca przypadły blue chipom. PGNiG budziła emocje za sprawą hossy, jaka trwa na akcjach gazowego giganta od początku bieżącego roku. Cena akcji spółki wzrosła w ciągu ostatnich czterech miesięcy o 45%. W Enerdze z kolei doszło do znaczących zmian w zarządzie. Wymiana sterników jakich dokonała Rada Nadzorcza stała się pretekstem do plotek dotyczących konsolidacji polskiego sektora energetycznego. Rynek podejrzewa, że rolą nowego zarządu jest tylko i wyłącznie przeprowadzenie fuzji Energi z PGE.


Znaczących zmian w zarządzie dokonano także w Polimeksie, który w kwietniowym rankingu zajął miejsce szóste. Posadę stracił pełniący obowiązki prezesa spółki Maciej Stańczuk, w jego miejsce powołano Joannę Makowiecką-Gacę.

Forum omawia spadki. Ponowna dominacja "małej giełdy"

W kwietniowym rankingu przeważały spółki, które zakończyły miesiąc wzrostami. Spadki zanotowały jedynie dwie spółki: JSW oraz 01Cybaton. Wrażenie robi szczególnie skala spadków tej ostatniej, która straciła w minionym miesiącu aż 60% swojej wartości. Kwietniowe spadki poprzedzone były jednak 127% wzrostami w marcu. Spółkę można więc śmiało zaliczyć do grona "spekulacyjnych hitów".

Najpopularniejsze spółki na forum Bankier.pl - kwiecień 2015

Spółka Ticker Stopa zwrotu w marcu 2015
1 01Cybaton 01C -60,21%
2 JSW JSW -20,56%
3 Bloober BLO -12,50%
4 Columbus Capital CLC 17,65%
5 Boruta BRU -10,34%
Źródło: Bankier.pl

01Cybaton oraz JSW znalazły się także w zestawieniu najpopularniejszych spółek na bankierowym forum. Spółki te zajęły dwa pierwsze miejsca rankingu i zdetronizowały tym samym Ursusa oraz Sunex. Podium domknął Bloober, który 24 kwietnia przeprowadził premierę gry "Brawl".


Dwa kolejne miejsca przypadły Borucie i Columbusowi, przy czym ostatnia ze spółek jako jedyna w zestawieniu dała w kwietniu akcjonariuszom zarobek. Columbus wciąż jednak pozostaje "groszowcem" i mimo 18% wzrostów nadal daleko mu do historycznych szczytów. Warto także odnotować, że wszystkie spółki, oprócz JSW, z forumowego TOP5 to przedstawiciele rynku NewConnect.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~investorka
na polskiej gieldzie jeszcze nikt oprócz sitwy zarzadzającej nikt nie zarobił to same przekręty REKINÓW
~Stasia
Warto poprawić autora, że CDR również obok JSW nie jest z rynku NC.
~darek
COLUMBUS da zarobić w tym roku...
drugi kwartał już będzie z ponadprzeciętnym zyskiem...
~yt
a PO zapewnialo ze JSW bwdzie dobre dla poakof i8 aby kupowali dla swoich rodzin bo to bede dobre dlo nich!!!!! i na dowod ze tak je je to ze bedo znowu na ne glosowac bo dobre ich kiwajoo a polaki to lubio i na uczciwych ludzi w zyciu ne zaglosujooo!!!!!!!!!!!
~haka
To nie związki zawodowe doprowadziły spółkę na dno tyko ugięty prezes kupując co popadnie wciskane przez rząd bankrutujące spółki. To cała przyczyna.
~ityle
Tylko w Polsce jest możliwe zniszczenie takiej spółki jak JSW (przy współudziale również związkowych durni). Doprowadzić do bankructwa - a później za darmo w obce ręce. OT, ORŁY, SOKOŁY.
~znudzonytroll
PRZEWALUTOWAĆ JSW PO CENIE DEBIUTU!!!
Biedni ojcowie rodzin wysupływali ostatnie zaskurniaki aby w ramach akcjonariatu obywatelskiego zapewnić przyszłość swoim dzieciom. Wdowy wydawały ostatni grosz aby mieć starość choć niewielkie zabezpieczenie. Ale rząd oszukał uczciwych obywateli deklarując że będzie sprawnie
PRZEWALUTOWAĆ JSW PO CENIE DEBIUTU!!!
Biedni ojcowie rodzin wysupływali ostatnie zaskurniaki aby w ramach akcjonariatu obywatelskiego zapewnić przyszłość swoim dzieciom. Wdowy wydawały ostatni grosz aby mieć starość choć niewielkie zabezpieczenie. Ale rząd oszukał uczciwych obywateli deklarując że będzie sprawnie i bezpiecznie zarządzał spółką.
Ludzie, zbliżają się wybory. Jak będzie nas dużo i będziemy głośno krzyczeć to politycy ulegną, nie ważne jak niepoważne będą nasze żądania!
~alamo
...ciekawe co się stanie kiedy wyjdzie na jaw, że JSW ma 6 mld zł rezerw...
~Mati
Związki zawodowe zażądają podwyżek oraz dodatkowych przywilejów.
~Eltor
Ale nie pisz o tym na forum publicznym, bo wyjdzie na jaw. :P
Skąd masz taką niejawną informację, która nie wyszła na jaw?

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki