Uniwersytet Warszawski najlepszą polską uczelnią

2019-06-12 08:02
publikacja
2019-06-12 08:02

Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w XX Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019. Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Jagielloński, a na trzecim Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych po raz 20. wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

Opublikowane w środę zestawienie po raz 20. przygotowała Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, pod nadzorem Kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera. Obejmuje ono cztery rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów.

Pierwsze miejsce w Rankingu Uczelni Akademickich zajął Uniwersytet Warszawski, uzyskując 100 proc. we wskaźniku rankingowym. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Jagielloński (99,2 proc.), a na trzeciej Politechnika Warszawska (80,1 proc.). Czwarte miejsce zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, piąte Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Szóstą pozycję zajęła Politechnika Wrocławska, a siódmą Politechnika Gdańska. Ósme miejsce zajęły ex aequo: Uniwersytet Wrocławski, Gdański Uniwersytet Medyczny i Politechnika Łódzka. Uczelnie, których różnica we wskaźniku rankingowym wynosi nie więcej niż 0,5 p. proc., są bowiem klasyfikowane na tym samym miejscu.

Wśród uczelni ekonomicznych pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu; wśród uczelni rolniczych najlepszy okazał się Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Dwie uczelnie: Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie oraz Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie okazały się najlepsze wśród uczelni pedagogicznych. Wśród Akademii Wychowania Fizycznego wygrała AWF w Katowicach.

Ranking obejmuje wszystkie szkoły wyższe (z wyjątkiem uczelni artystycznych) posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz posiadające min. 200 studentów studiów stacjonarnych. W ocenie poszczególnych uczelni wzięto pod uwagę czynniki takie jak: prestiż, absolwenci na rynku pracy, innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukowa, warunki kształcenia, umiędzynarodowienie.

W Rankingu Uczelni Niepublicznych po raz 20. zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. W pierwszej piątce miejsca zajęły kolejno: SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych oraz Akademia Finansów i Biznesu Vistula.

Wśród Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w rankingu najlepsza okazała się Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Kolejne miejsca zajęły: Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu.

Ostatni z rankingów - Ranking Kierunków Studiów - zawiera informacje o 68 kierunkach studiów (w tym inżynierskich), skupionych w siedmiu obszarach.

Autorka: Ewelina Krajczyńska

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
prs
W wiekszosci SYF nie uczelnie.

W wiekszosci banda baranow zamiast wykladowcow.

W wiekszosci skrzywieni absolwenci studiow wyzszych..

Skandal edukacyjno-prawnie-polityczny. Grzecznie piszac..

Kot - ogonem..

Zdrada.
aerk
Na świecie UW mieście się w drugiej pięćsetce w rankingu uczelni, czyli bardzo daleko, poziom Egiptu. Dlaczego edukacja w Polsce jest na tak słabym poziomie ?
infinum
1. Rządzącym nie opłaca się żeby obywatele, którzy na nich głosują byli dobrze wykształceni - za dużo wymagają, trudno ich oszukać - jednym słowem z inteligencją są same problemy. Lepiej jak w kraju w większości mieszkają debile.
2. Polskie uczelnie cały czas mają strukturę organizacyjną i mentalną wprost
1. Rządzącym nie opłaca się żeby obywatele, którzy na nich głosują byli dobrze wykształceni - za dużo wymagają, trudno ich oszukać - jednym słowem z inteligencją są same problemy. Lepiej jak w kraju w większości mieszkają debile.
2. Polskie uczelnie cały czas mają strukturę organizacyjną i mentalną wprost z PRLu albo nawet z folwarku. Nie potrafią rozmawiać z biznesem, oferując mu korzystną współpracę, więc nie powstają długofalowe relacje, które procentują dodatkowym finansowaniem i wykorzystniem potencjału naukowego w praktycznych zastosowaniach.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki