REKLAMA

Ranking najdroższych dzieł sztuki

2013-10-26 17:29
publikacja
2013-10-26 17:29

Zaledwie na kilka tygodni przed nowojorskimi aukcjami, na których paść mogą nowe cenowe rekordy, prezentujemy ranking najdroższych sprzedaży w historii rynku sztuki. Dzieła wystawione na nadchodzących aukcjach z pewnością wywołają poruszenie w świecie powojennej i współczesnej sztuki, jednak szanse na przekroczenie przez nich progu 71,8 mln dolarów, otwierającego niejako pierwszą dziesiątkę dzieł światowego rynku sztuki, są niewielkie. Ile trzeba zatem zapłacić za najdroższe dzieło sztuki?

Wczesne lata '90

W chwili, gdy dzieło sztuki staje się ikoną - rozpoznawalnym symbolem przeobrażającego się społeczeństwa, statystyki cenowe przestają mieć jakikolwiek sens. Zjawisko mody otwiera wrota do milionowych sprzedaży, czego dobitnym przykładem jest przekroczenie w 1990 roku szacunkowych cen sprzedaży (estymacji) prac Van Gogha i Renoira o ponad 20 mln dolarów.

Moment ten uznaje się za przełomowy na rynku kolekcjonerskim z dwóch powodów. Z jednej strony jest to punkt wyjścia dla fenomenu szybko rosnących cen konkretnych dzieł sztuki, z drugiej okres ekspansji gospodarczej Japonii, manifestował się również w spektakularnych transakcjach na rynku sztuki. W 1990 roku japoński biznesman - Ryoei Saito - nabywa w przeciągu trzech dni Portrait du Docteur Gachet z 1890 roku (Vincenta Van Gogh) oraz Au moulin de la galettez 1877 (Pierre Auguste Renoira), ustanawiając tym samym podwójny rekord cenowy dla dzieł Impresjonistycznych. Saito za pierwszy obraz (Christie's, 15 maja 1990) zobowiązał się zapłacić 82,5 mln dolarów (wliczając dopłatę) oraz 78,1 mln dolarów (wliczając dopłatę) za drugi. Au moulin de la galette zajmuje 11 miejsce na liście najdrożej sprzedanych dzieł.

Picasso niezmiennym faworytem

Impresjonizm podniósł w latach 80. i 90. poprzeczkę cenową na rynku sztuki. Obecnie jednak największą wartość mają dzieła powstałe w wieku XX. W rankingu aż 8 z 10 pozycji zajmują dzieła wyprodukowane w XX wieku, w tym 3 powstałe po roku 1950: Lhomme qui marche I autorstwa Alberto Giacomettiego (1960), Orange, Red,Yellow Marka Rothko (1961) oraz Triptych Francisa Bacona (1976).

Dzieła Pabla Picassa zajmują aż trzy miejsca na liście, a zyski cenowe z jego obrazów stanowią 32% dochodów z całego zestawienia. Zanim doszło do rekordowej sprzedaży dzieła Edvarda Muncha, dzieła Picasso zajmowały szczytowe miejsca w rankingu. Jego obrazy stały się najbardziej pożądanymi i najdroższymi na świecie dzięki Garçon la Pipe - pracy namalowanej w roku 1905, kiedy artysta miał zaledwie 24 lata. Obraz sprzedany został 5 maja 2004 roku na aukcji w Sothebys w Nowym Jorku za 93 miliony dolarów ($104,168,000 wliczając dopłatę kupującego). Jak pokazują statystyki, prace artysty niezmiennie cieszą się największym powodzeniem na rynku sztuki.

Komentarz - Anna Niemczycka-Gottfried - redaktor naczelna Rynekisztuka.pl

Ceny funkcjonujące na rynku sztuki to z jednej strony labele nadane pracom przez ich twórców (galeria nigdy nie wystawi pracy artysty za cenę, na którą twórca się nie zgodzi), lub, zazwyczaj gdy artysta już nie żyje, estymacje uogólniające wynik badania szeregu czynników i tendencji rynku sztuki, pozwalające określić szacowaną wartość dzieła sztuki w danym momencie. Jeśli popyt na dane realizacje jest wysoki, a tak jest w przypadku uznanych dzieł sztuki sygnowanych nazwiskami mistrzów, strategia zawyżania cen może dodatkowo, w krótkim czasie podnieść ich rzeczywistą wartość.

Najdroższe dzieło na świecie

Najdroższe na świecie dzieło sztuki to jedyny obraz w historii aukcji, który osiągnął zawrotną cenę przekraczającą sumę 100 milionów dolarów. To jedna z czterech wersji obrazu The scream(1895) namalowanych przez Edwarda Muncha i jedyna, która dotąd znajdowała się w obiegu na rynku sztuki. Obraz został sprzedany na aukcji, która odbyła się w nowojorskim oddziale Sothebys, 2 maja 2012 roku. To niezwykłe dzieło stanowi nie tylko wariację na temat symbolicznego motywu pojawiającego się w sztuce Muncha. Jest to także jeden z najcenniejszych obrazów w historii sztuki, jakie znalazły się w zbiorach Sothebys. Jego cena wyniosła 107 milionów dolarów (włączając dopłatę kupującego, w rzeczywistości było to aż 119,922,500 milionów dolarów), co jest dowodem na to, iż napięcie kulturowe towarzyszące dziełu sztuki może mieć ogromny wpływ na jego sprzedaż.

Eliza Ortemska
Rynekisztuka.pl

Źródło:Informacja prasowa

Do pobrania

Rynekisztuka.pltopsprzedazeaukcyjnejpg
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~wacek
ci artyści , których dzieła osiągają dzisiaj takie ceny, dobrze by się uśmiali nad chciwością galerników, gdyby widzieli te ceny

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki