Ranking konkurencyjności: Polskę wyprzedzają jedynie Niemcy

Polska znalazła się na 14. miejscu na 38 pozycji w światowym rankingu liderów konkurencyjności - wynika z raportu firmy Deloitte oraz Amerykańskiej Rady ds. Konkurencyjności. Z Europy w pierwszej 15. oprócz Polski znalazły się tylko Niemcy i Wielka Brytania.

Pierwsze miejsce w rankingu "2013. Global Manufacturing Competitiveness Index" zajęły Chiny, drugie - Niemcy, trzecie - USA, czwarte - Indie, a piąte - Korea Południowa.

»"The Economist": na tle innych państw Polska radzi sobie znakomicie

Ranking, który opublikowano w czwartek, powstał na podstawie ocen ponad 550 menedżerów najwyższego szczebla z całego świata, którzy mieli wskazać na kraje o najbardziej konkurencyjnej gospodarce obecnie i za pięć lat. Menedżerowie przede wszystkim oceniali inwestycje w kapitał ludzki, bo według autorów raportu, to one będą miały decydujący wpływ na to, kto zwycięży w gospodarczej rywalizacji na rynkach globalnych. W raporcie wskazano, że są bardziej istotne niż np. koszty pracy, ceny surowców czy energii.

"Wiodące gospodarki koncentrują się na rozwoju talentów oraz inwestycjach w badania i rozwój. To wpływa na wzrost innowacji i przekłada się bezpośrednio na wydajność produkcji. A wyższej jakości produkcja oznacza także większy eksport i więcej inwestycji bezpośrednich" - wyjaśniła, cytowana w komunikacie, Magdalena Burnat-Mikosz, partner w Deloitte.

W rankingu najwyższe miejsce wśród państw europejskich zajęły Niemcy, potem Polska, kolejne Wielka Brytania (15). Poza 15. uplasowały się m.in. Czechy (19) i Francja (25).

Analitycy firmy doradczej Deloitte podkreślili, że państwa europejskie oraz północnoamerykańskie muszą się liczyć z rosnącym znaczeniem rozwijających się gospodarek z Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryki Południowej.

Według analityków ranking za pięć lat będzie zapewne wyglądał inaczej. Ich zdaniem Chiny pozostaną liderem, ale na drugim i trzecim miejscu znajdą się odpowiednio Indie i Brazylia, a Niemcy i USA spadną na czwartą i piątą pozycję. Z pierwszej dziesiątki wypadnie Japonia, jej miejsce zajmie Wietnam. Polska przesunie się na 18. lokatę, co i tak da jej pozycję europejskiego wicelidera, bo spadki dotkną także pozostałe gospodarki ze starego kontynentu. (PAP)

ska/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 mdr100

Nie jestem ekonomistom natomiast kluczem wydaje mi się jest słowo "Manufacturing". Czyli gdzie da się tanio produkować. Tylko ja rozumem ten raport nie analizował kto jest właścicelem tych "środków produkcji" ba a co dopiero "technologii". No bo faktycznie właścicel bedzie Niemiecki albo Amerykański a pracownik polski, fabryka w polsce i jak tak na to spojrzymy to jesteśmy konkurencyjni tylko nie jesteśmy właścicielami środków produkcji ani tym bardziej technologii, patentów etc. taka firma IBM rocznie zgłasza kilka razy więcej patentów niż Polska.
Niestety wojna i komunizm nie dały nam szansy w globalnym wyścigu gospodarczym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~hm

Polska murzynem Europy

! Odpowiedz
0 0 ~sven

a Niemcy i USA jeszcze większym !

! Odpowiedz
0 0 ~as

Hurra, to wspaniale! jesteśmy konkurencyjni...czyli tanio i ciężko pracujemy, bo innowacyjności to tu nie widzę...A czy ta wysoka pozycja w rankingu oznacza wysoki poziom życia? No cóż, niebawem Wietnam wyprzedzi Japonię, więc pewnie lepiej być Wietnamczykiem niż Japońcem, jak myślicie?

! Odpowiedz
0 0 ~sdfsdfsdfsd

a co to daje nam OBYWATELOM ? GÓWNO ! bo zyje sie coraz gorzej!

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil