Ranking funduszy inwestycyjnych – luty 2016 r.

analityk Bankier.pl

Luty na rynkach finansowych był miesiącem wielkiego powrotu złota. To, że warto było grać na zwyżkę cen żółtego metalu, potwierdzają także wyniki złotych funduszy. Zarobić można było także, inwestując na krajowym podwórku.

1. Fundusze akcyjne

Dobra (względnie) postawa GPW w lutym sprawiła, że na szczycie rankingu funduszy akcyjnych znalazły się właśnie fundusze inwestujące na krajowym rynku. Warto jednak pamiętać o sporych, nawet dwucyfrowych, stratach poniesionych w styczniu. W efekcie żaden z pięciu najlepszych w lutym funduszy nie powrócił jeszcze do poziomów z końca 2014 r.


Fundusze akcyjne Stopa zwrotu 1M
1 AGIO Agresywny (AGIO SFIO) 6,23
2 Copernicus Spółek Wzrostowych (Copernicus FIO) 5,47
3 QUERCUS lev (Parasolowy SFIO) 4,86
4 ING BSK Indeks WIG 20 (ING BSK Fundusze Indeksowe SFIO) 4,84
5 PZU Akcji Małych i Średnich Spółek (PZU FIO Parasolowy) 4,4
Przejdź do pełnego zestawienia funduszy akcyjnych

2. Fundusze papierów dłużnych

Większość funduszy papierów dłużnych dała w lutym nieco zarobić, jednak powyżej 1% wyszły jedynie trzy z nich. Cała czołowa piątka inwestowała natomiast w krajowy dług. Umocnienie złotego wyrzuciło fundusze papierów dłużnych denominowanych w obcych walutach na koniec zestawienia.


Fundusze papierów dłużnych
Stopa zwrotu 1M
1 KBC Delta (KBC Biznes SFIO) 1,15
2 Ipopema Dłużny (Ipopema SFIO) 1,07
3 NN SFIO Obligacji 2 1,03
4 BPH Superior Obligacji (BPH Superior FIO) 0,95
5 NN Obligacji (NN FIO) 0,88
Przejdź do pełnego zestawienia funduszy papierów dłużnych

3. Fundusze zrównoważone

Na tle całej stawki funduszy zrównoważonych zdecydowanie wyróżnia się czołowa piątka, ze średnią stopą zwrotu przewyższającą 2%. Jak można przypuszczać po poprzednich dwóch podpunktach, najwięcej dał zarobić mix polskie akcje + polski dług.


Fundusze zrównoważone
Stopa zwrotu 1M
1 PZU Zrównoważony (PZU FIO Parasolowy) 2,72
2 Novo Zrównoważonego Wzrostu (Novo FIO) 2,42
3 UniKorona Zrównoważony (UniFundusze FIO) 2,23
4 BPH Zrównoważony (BPH FIO Parasolowy) 2,02
5 Aviva Investors Zrównoważony (Aviva Investors FIO) 1,95
Przejdź do pełnego zestawienia funduszy zrównoważonych

4. Fundusze stabilnego wzrostu 

Nad kreską miesiąc zakończyła także większość funduszy stabilnego wzrostu. Podobnie, jak w poprzedniej kategorii funduszy mieszanych, w czołówce dominują podmioty inwestujące na rynku krajowym.


Fundusze stabilnego wzrostu
Stopa zwrotu 1M
1 Opera NGO SFIO 1,86
2 BPS Stabilnego Wzrostu (BPS FIO) 1,74
3 Novo Stabilnego Wzrostu (Novo FIO) 1,44
4 ALTUS Stabilnego Wzrostu (FIO Parasolowy) 1,36
5 UniStabilny Wzrost (UniFundusze FIO) 1,37
Przejdź do pełnego zestawienia funduszy stabilnego wzrostu

5. Fundusze pieniężne

Stopy zwrotu w kategorii funduszy rynku pieniężnego – co wynika również z samej ich natury – nie były nominalnie wysokie. Wyceny jednostek dla czołowych przedstawicieli tej kategorii na koniec lutego były lekko wyższe niż na początku tego roku.


Fundusze pieniężne
Stopa zwrotu 1M
1 SKOK Gotówkowy (SKOK PARASOL FIO) 0,44
2 Raiffeisen Aktywnego Oszczędzania (Raiffeisen SFIO Parasolowy) 0,38
3 NN Lokacyjny Plus (NN FIO) 0,34
4 BPH Superior Pieniężny (BPH Superior FIO) 0,32
4 BPS Płynnościowy (BPS SFIO) 0,32
4 PZU Gotówkowy (PZU FIO Parasolowy) 0,32
Przejdź do pełnego zestawienia funduszy pieniężnych

6. Fundusze pozostałe

Luty należał do złota, co widać po rankingu funduszy sklasyfikowanych w kategorii „pozostałe”. Zgodnie z elementarzem inwestowania, więcej niż na samym złocie zarobić można było na spółkach je wydobywających, przetwarzających, sprzedających etc. W efekcie bank rozbił PKO Akcji Rynku Złota, który zarobił niemal dwukrotnie więcej niż drugi Superfund Goldfuture.

Do złotej czwórki doszusował jeszcze Opera Alfa-plus.pl inwestujący także w akcje, waluty i instrumenty pochodne. Wielokrotny lider w ostatnich miesiącach – Eurogeddon – tym razem na pozycji szóstej.


Fundusze pozostałe
Stopa zwrotu 1M
1 PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy FIO) 30,13
2 Superfund Goldfuture (Superfund SFIO) 15,79
3 QUERCUS Gold (Parasolowy SFIO) 10,48
4 Investor Gold Otwarty (Investor SFIO) 10,47
5 Opera Alfa-plus.pl (Opera SFIO) 4,82
Przejdź do pełnego zestawienia funduszy pozostałych

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 1 ~AUTOR

WEJDZ W FUNDUSZE A POJDZIESZ W SKARPETACH OBOJETNIE JAKI BY NIE BYL JUZ TO PRZERABIALISMY GDZIE W KAZDYM BANKU PANIENKI WCISKALY FUNDUSZE

! Odpowiedz
0 2 ~wip

tyle że to były fundusze z "ubezpieczeniem" a raczej odwrotnie normalnie fundusze trzeba obserwować jak giełdę choć reakcje kupuj-sprzedaj są wydłużone to jednak ratunek jest lepszy niż z ubezpieczeń

! Odpowiedz
2 0 ~to_byl_zamach

a nie żadne pękniuećie opony

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 2 ~wujekdobrarada

Ten barbarzyński relikt wkrótce już zajmie swoje naturalne miejsce w metaloplastyce i być może w jubilerstwie. Szwecja w ciągu 5 lat odchodzi od gotówki, za nią pójdą rządy innych państw - bo jak zostało udowodnione najlepszym rozwiązaniem dla urzędnika jest posiadanie obywatela niewolnika pracującego na punkty.. . więc dobrze przemyślcie Wasze decyzje inwestycyjne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~aaa

rozumiem , ze c..j cie strzela bo nie kupiłeś

! Odpowiedz
1 4 ~gold

Ten barbarzyński relikt stanowi rezerwy bankowe, bo jest również walutą wymienialna na calym swiecie. I jesli tego nie wiesz to zajmij się wypowiedziami na pudelku...

! Odpowiedz
0 6 ~niepelnosprawny_org

...ze wzgledu na stope zwrotu w dniach ...od....do

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 3 ~mms

I jak? Commercial uzupełniają depo?

! Odpowiedz
1 13 ~wito

Wszystko zależy od perspektywy inwestycyjnej. Ci, którzy ekscytują się wzrostem o 5% lub 10% patrzą krótkoterminowo.

Jeśli ktoś traktuje złoto jako inwestycję długoterminową (np. jako emeryturę za 20-30 lat), to takie zmiany nie mają żadnego znaczenia. Wiele wskazuje na to, że w takim horyzoncie czasu system finansowy może się "wywalić". Tak więc warto co jakiś czas kupić sobie sztabkę, niezależnie czy za 4000 PLN/uncję czy za 6000 PLN/uncję... Bo 40 lat temu złoto było po 40 USD/uncję, a dzisiaj jest po 1200 USD/uncję.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 6 ~semperparatus

A nie bierzecie pod uwagę wariantu,że niedługo może zostać utworzony system monetarny mający powiązania z PM-ami?Jeśli nie "standard złota"jako taki to np.tzw.SDR-y(specjalne prawa ciągnienia)...czyli światowa,syntetyczna waluta oparta częściowo na metalach?
W takim wariancie nastąpił by skokowy wzrost ceny obu metali...a taki rozwój wypadków nie jest całkowicie wykluczony...a nawet całkiem prawdopodobny...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 ~Mike

Zastanów się kto i po co miałby to robić, przecież to uniemożliwi kreację pieniądza, drenowanie społeczeństwa z oszczędności, pompowanie baniek - to bez sensu. Chyba, że była by jakaś rewolucja.

! Odpowiedz
2 2 ~erererer

hmm cięzko przewidzieć jak się złoto wybije, nastroje sa bardzo spolaryzowane, trochę że tak się wyrażę "dinozaurów" od paru lat ciągle czeka na eksplozje ceny, natomiast robi się coraz większa grupa która już przyzwyczaja się do obstawiania coraz to niższego dołka...

osobiście odnoszę wrażenie że my tutaj pogodziliśmy się już że niezależnie od późniejszych losów że złoto spadnie niedługo poniżej 1000$ i na to w głębi serca czekamy, wielkim zaskoczeniem by było gdyby złoto za miesiąc wystrzeliło pod 1500$ a rynek własnie lubi być niespodziewany, no ale czas pokaze

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 4 ~dorobiony

dzieki, zloto uroslo, zarobilem i od niego uciekam :)

! Odpowiedz
5 16 ~Mike

Commercials mają na złocie ( kontrakty + opcje ) pozycję 197000 netto short ( przy każdym wzroście ceny złota, dobierają shortów ) + artykuły sponsorowane naganiające na zakup złota w mediach głównego ścieku, ostatnio widziałem w wyborczej, na interii itp + prawdopodobna podwyżka stóp % w Usa w marcu = zjazd na złocie, myślę, że na Comexie w tym roku pęknie bariera 1000 $ za uncję. I niedaleko może być dno.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 2 ~mms

Producenci złota mają 123k shortów na kontraktach. Zatem zabezpieczają się pozycją na spadki. I uzupełniają depo dla managed money. 1200$ za uncję widać im odpowiada.

! Odpowiedz
1 10 ~Mike odpowiada ~mms

Akurat nie producenci złota ustalają cenę ale Comex a tam rządzą Commercials.

! Odpowiedz
1 0 ~wiesniak

wszyscy patrza na pozycje commercials i czekaja... . A ja zaczynam sie obawiac o ten scenariusz poniewaz juz czekam dosyc dlugo i nic. Gielda, DXY, ropa, yen wszystko we wlasciwym kierunku a zloto sie trzyma. ciezko to zrozumiec..

! Odpowiedz
3 0 ~mms odpowiada ~Mike

Na pozycję commercials składają się producenci ( po stronie short) i dilerzy swapów towarowych. Proponuję otworzyć raport COT w wersji long i się temu przyjrzeć. Jak ci się chce to spójrz na historyczne dane pozycji commercial kiedy gold był po 700$. I wtedy możemy przejść do dyskusji.

! Odpowiedz
0 3 ~Mike odpowiada ~mms

Boże co za koleś ja nie mogę. Commercials to tylko i wyłącznie duże banki inwestycyjne z tzw: kartelem bankowym na czele: Goldman, JP Morgan, Bank of America, City Bank i inne typu UBS, DB, HSBC itp. Żadni producenci ani dilerzy nie są zaliczani do tej grupy.

! Odpowiedz
1 18 ~LinuxMint_17_3_User

A sfrustrowani bankierzy dbając o „zdrowe” zasady musieli zastrzelić Kennedy`iedo bo był taki oderwany od rzeczywistości i postawił na srebro. Również dbają obecnie o złoto aby ten wredny metal nie wywrócił systemu finansowego i skutecznie przy pomocy papierowych kontraktów je dołują cenowo. Ich „rozwaga” utrzymuje obecny system od upadku jak sami to zaczęli nazywać „nowa normalność (The New Normal)” Poprzednio w 2008 rok był termin „ za duzi by upaść” Nie można odmówić im kreatywności. Pozdrawiam prognostyk analityk.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~semperparatus

Ale prędzej,czy później musi się wywrócić...nie da się bez końca "pudrować trupa"...jak myślisz Linux?

! Odpowiedz
2 2 ~LinuxMint_17_3_User odpowiada ~semperparatus

Ludzie tego nie rozumieją jak piszę o tym że banksterzy nie poddadzą się bez walki, znaczy wpierw doprowadzą cały świat do jednej dużej republiki Weimarskiej. Znaczy potrwa to do tego momentu aż rozwodniony system nie dostanie „cofki” znaczy zacznie się „zwracać” z systemu światowych giełd.

! Odpowiedz

Największe wzrosty i spadki

SKR54 Skarbiec Spółek Wzrostowych (Skarbiec FIO) 126,46  zł 13,01 (11,47%)
SKR78 Skarbiec Globalny Małych i Średnich Spółek (Skarbiec FIO) 215,43  zł 17,52 (8,85%)
CAB25U Rockbridge Akcji Małych i Średnich Spółek (USD) (Rockbridge FIO Parasolowy) 13,69  $ 1,01 (7,97%)
UNI34 UniAkcje: Turcja (UniFundusze FIO) 46,37  zł -2,89 (-5,87%)
KAH15 Esaliens Okazji Rynkowych (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) 110,41  zł -7,39 (-6,27%)
ALT25 ALTUS Akcji (FIO Parasolowy) 142,12  zł -14,19 (-9,08%)
SKR54 Skarbiec Spółek Wzrostowych (Skarbiec FIO) 126,46  zł 35,10 (38,42%)
SKR78 Skarbiec Globalny Małych i Średnich Spółek (Skarbiec FIO) 215,43  zł 49,31 (29,68%)
INV36 Investor Nowych Technologii (Investor SFIO) 134,11  zł 28,06 (26,46%)
INV04 First Private Equity FIZ AN 961,70  zł -110,37 (-10,29%)
ALT34 ALTUS Aktywnego Zarządzania (FIO Parasolowy) 109,04  zł -13,25 (-10,83%)
ALT25 ALTUS Akcji (FIO Parasolowy) 142,12  zł -34,53 (-19,55%)
DWS25 Investor Sektora Nieruchomości i Budownictwa (Investor SFIO) 83,33  zł 11,69 (16,32%)
PCS55A1 PKO Akcji Rynku Złota A1 (Parasolowy FIO) 122,11  zł 16,46 (15,58%)
PCS55 PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy FIO) 119,89  zł 15,64 (15,00%)
SPM18 Trigon Polskie Perły FIZ 90,29  zł -47,90 (-34,66%)
ALT49 Raiffeisen Aktywnego Inwestowania (Raiffeisen SFIO Parasolowy) 77,01  zł -41,18 (-34,84%)
GTI38 Inventum Premium SFIO (w likwidacji) -15,14  zł 446,78 (-96,72%)

Znajdź profil