Rajd na srebrze i pewne pozytywne zaskoczenie [Wykresy tygodnia]

2020-07-25 06:00
publikacja
2020-07-25 06:00
fot. BEST-BACKGROUNDS / Shutterstock

Spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni - a danych makroekonomicznych było w tym tygodniu sporo.

1. Rynek pracy w USA wysłał niepokojący sygnał

2. Stopa bezrobocia w górę. Ponad milion zarejestrowanych w urzędach pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu została przez Główny Urząd Statystyczny określona na  6,1 proc. Analitycy oczekiwali odczytu na tym poziomie, co miało związek z przedstawionymi na początku miesiąca danymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (6,1 proc.). W urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad milion bezrobotnych.

/ GUS

3. Polskiego pieniądza przybywa najszybciej od 12 lat

Takiego tempa kreacji pieniądza nie widzieliśmy od kryzysu finansowego sprzed przeszło dekady. Tylko w czerwcu monetarny agregat M3 powiększył się o 28,3 mld złOd początku roku w systemie przybyło aż 180,6 mld złotych!

4. Dlaczego inwestorzy kupują złoto i srebro?

Najnowszy rajd w sektorze metali szlachetnych doczekał się już całkiem sporej liczby wyjaśnień. W zależności od tego, które z nich są prawdziwe, jest to albo chwilowy zryw, albo dopiero początek wielkiej hossy.

/ Bankier.pl

5. Polska gospodarka jeszcze nie wyszła z covidowego dołka

Lipcowe wskaźniki koniunktury pokazały dalszą poprawę nastrojów w polskim biznesie. Niemniej jednak w prawie wszystkich branżach nastroje pozostawały głęboko recesyjne.


6. Sprzedaż detaliczna pozytywnie zaskoczyła. Mniej kupujemy przez internet

W czerwcu 2020 r. sprzedaż detaliczna w cenach bieżących była o 1,9 proc. niższa niż w czerwcu 2019 r. oraz o 9 proc. wyższa niż w maju 2020 r. – poinformował GUS. Konsensus analityków zakładał spadek o 4 proc. rok do roku, więc mimo ujemnego wyniku można mówić o pozytywnej niespodziance. Dla porównania, w maju roczna dynamika wyniosła -8,6 proc., a w kwietniu aż -22,6 proc.

7. Polski przemysł pozytywnie zaskoczył i wyszedł nad kreskę

W czerwcu wartość produkcji sprzedanej przemysłu była o 13,9 proc. wyższa w porównaniu z majem – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Równocześnie był to rezultat o 0,5 proc. wyższy od odnotowanego w czerwcu 2019 roku.

Pocovidowy rynek pracy. 7 wykresów, które warto zobaczyć

Ponad milion bezrobotnych w urzędach pracy i wzrost stopy bezrobocia, ale i ożywienie w liczbie zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw. Krajobraz rynku pracy po lockdownie nie mieni się w różowych barwach. 

 

KWS

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
and-owc
Odp. ad:4. Handel matką "postępu". "Wszystko jest na sprzedaż","Kto handluje ten żyje","Wszystko chłopcy jest OK" -piosenki.
Do wszystkiego trzeba mieć t.zw. "żyłkę", tylko uważać aby nie pękła (w głowie). Co do złota to lubię "Galdwasser". Surowce są
Odp. ad:4. Handel matką "postępu". "Wszystko jest na sprzedaż","Kto handluje ten żyje","Wszystko chłopcy jest OK" -piosenki.
Do wszystkiego trzeba mieć t.zw. "żyłkę", tylko uważać aby nie pękła (w głowie). Co do złota to lubię "Galdwasser". Surowce są potrzebne do produkcji nie do gromadzenia zapasów. Za kawalera kupiłem pierscionek i dwie "ZŁOTE OBRĄCZKI" -(Krystyna Giżowska). Przemyt z ZSRR i przeróbka na wymiar palca." Próba" nabita w Polsce (legalna). Srebro też dobre bo "ochładza" ochładza ciało (złoto rozgrzewa). Surowców szlachetnych nie zbieram (złomu), wolę wyroby jubilerskie (pracę rzemieślnika). Dzisiaj za dużo oszukują (na byle gównie), dawniej tak nie było (świat idzie z postępem). Byle do przodu (powiedziała baba) nie wycofuj się.
henk54
W USA to sie chyba nie nazywa "kuroniówka" :-))

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki