Raj dla krokodyli - kanały chłodnicze elektrowni atomowej na Florydzie

Kanały z wodą, która służy do chłodzenia reaktorów elektrowni atomowej Turkey Point na Florydzie, stały się doskonałym schronieniem dla krokodyli amerykańskich, odmiany zagrożonej do niedawna wyginięciem - pisze z Miami hiszpańska agencja EFE.

(fot. BRYAN WOOLSTON / Forum)

W Turkey Point nie ma myśliwych ani żadnych mieszkańców z wyjątkiem obsługi elektrowni jądrowej i gazowni będących własnością firmy energetycznej FPL oraz specjalistów nadzorujących program ochrony amerykańskich krokodyli (Crocodylus acutus).

Na obszarze 5 265 hektarów wokół centrali atomowej nie ma jachtów, łodzi motorowych, tłumów hałaśliwych turystów ani myśliwych. Elektrownię otacza jedynie przyroda i sieć kanałów wodnych o łącznej długości 270 kilometrów. Woda z elektrowni, przepływając kanałami, chłodzi się, zanim zostanie ponownie użyta przy produkcji energii elektrycznej; kanały oddzielone są między sobą sztucznymi wyspami o bujnej subtropikalnej roślinności.

Krokodyle, dla których otoczenie elektrowni atomowej Turkey Point stało się idealnym terenem lęgowym, przybywają tu z całego Półwyspu Florydzkiego, m.in. z odległego o 300 mil wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

Krokodyle florydzkie, które w odróżnieniu od aligatorów wolą słoną wodę od słodkiej, są znacznie mniej agresywne od kubańskich. Były już przed kilkunastu laty bliskie wyginięcia z rąk myśliwych. M.in. dzięki ostoi oraz idealnego miejsca lęgowego, jakim stały się dla nich bezpośrednie okolice florydzkiej elektrowni atomowe, ich populacja osiągnęła ponownie na półwyspie około 2 000 sztuk.(PAP)

ik/ kar/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 6 cyklonb

Nie świecą w nocy, myśliwi nie trafiają ale po łyknięciu kilku bekareli w okolicy elektrowni...

! Odpowiedz
26 33 doji88

Artykuł ma na celu ocieplenie wizerunki elektrowni atomowych. Po sukcesie serialu Czarnobyl i ostatnie awarii elektrowni w Rosji pewnie ten wizerunek stał się negatywny

! Odpowiedz
17 35 uczen_manueli_g

Krokodyle to chyba nie najlepszy symbol ocieplenia wizerunku.

! Odpowiedz
5 16 wmq

Sukces serialu fabularnego, jedynie inspirowanego rzeczywistością, i awaria transformatora, czyli systemu zasilania, który nie jest częścią reaktora i która nie spowodowała żadnego zagrożenia skażeniem. Rzeczywiście jest się przed czym bronić...

! Odpowiedz
3 16 student1064324

No jak ktoś jest przeciwny elektrownią atomowym na podstawie serialu, to sam siebie wyklucza z dalszej dyskusji.... :D

! Odpowiedz
8 5 uczen_manueli_g

Ha,ha,ha...

! Odpowiedz
15 7 uczen_manueli_g

Co to ma wspólnego z biznesem?
Czy ten artykuł to jakiś tajny przekaz dla trolli?

! Odpowiedz
4 26 jes

O Ameryce aby ajwajek, talmud i close_mind mogli dorobić.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil